Má zmysel užívať probiotiká pri chudnutí?

Autor: Miroslav Beňo

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré sú užitočné pre naše zdravie (1).

Tieto mikroorganizmy nájdeme v kvasených potravinách alebo v niektorých výživových doplnkoch.

V priebehu viacerých štúdií sa zistilo, že probiotiká nám dokážu zlepšovať funkciu imunitného systému a sú prospešné aj pre zdravie srdca a tráviaceho traktu. Okrem toho však majú množstvo ďalších pozitívnych účinkov na naše zdravie (2, 3, 4, 5, 6, 7).

Výsledky ďalších experimentov zas svedčia o tom, že probiotiká nám môžu pomôcť schudnúť a zbaviť sa brušného tuku. 

Ako to je s probiotikami a chudnutím sa bližšie pozrieme v tomto článku.

 

 

Črevné baktérie môžu mať vplyv na reguláciu telesnej hmotnosti

Vo vnútri našej tráviacej sústavy sa nachádzajú stovky mikroorganizmov.

Väčšinu z nich tvoria baktérie, ktorých úlohou je produkovať vitamín K, niektoré druhy vitamínu B a mnohé iné dôležité živiny.

Okrem toho sú nápomocné pri rozkladaní vlákniny, ktorú naše telo nedokáže stráviť. Tieto baktérie ju teda premieňajú na prospešné mastné kyseliny s krátkym reťazcom, akou je napríklad butyrát (8).

Medzi hlavné kmene prospešných črevných baktérií patria baktérie bacteroidetes a firmicutes. Od rovnováhy týchto dvoch kmeňov pravdepodobne závisí aj naša telesná hmotnosť (9, 10).

Svedčia o tom napríklad štúdie vykonané na ľuďoch a zvieratách, počas ktorých sa ukázalo, že ľudia s bežnou váhou majú iné zloženie črevných baktérií ako tí, ktorí trpia nadváhou alebo obezitou (11, 12, 13, 14).

U väčšiny obéznych sa v priebehu týchto štúdií zistilo, že oproti ľuďom s bežnou váhou majú vo svojom tráviacom trakte viac baktérií kmeňa firmicutes a menej baktérií bacteroidetes.

Počas ďalších experimentov sa však spojitosť medzi obezitou a pomerom baktérií firmicutes a bacteroidetes nepreukázala (15).

Obézni ľudia v porovnaní so štíhlymi tiež zvyknú mať menej rozmanité črevné baktérie. U skupiny obéznych s menej rozmanitými črevnými baktériami sa navyše ukázalo, že majú vyššie riziko nárastu telesnej hmotnosti ako tí obézni ľudia, ktorých črevné baktérie sú o niečo rôznorodejšie (11, 16).

Počas experimentov na zvieratách sa zas zistilo, že keď sa do tráviacej sústavy chudých myší transplantujú črevné baktérie obéznych myší, začnú tieto hlodavce trpieť obezitou (17).

 

Ako probiotiká ovplyvňujú na našu telesnú hmotnosť?

Vedci stále nevedia s určitosťou povedať, aký vplyv majú probiotiká na našu telesnú hmotnosť a brušný tuk.

Výsledky niektorých štúdií svedčia o tom, že tieto živé mikroorganizmy môžu vďaka produkcii mastných kyselín s krátkym reťazcom (napríklad acetátov, propionátov a butyrátov) ovplyvniť apetít a spotrebu energie (12, 13).

Ďalší odborníci sa zas domnievajú, že niektoré druhy probiotík nám dokážu obmedziť vstrebávanie tukov a tým pádom aj podporujú ich vylučovanie prostredníctvom stolice (18).

Tieto živé mikroorganizmy nám teda aj znižujú množstvo prijatých kalórií.

Vyššie uvedený účinok zvyknú mať napríklad baktérie, ktoré sú súčasťou kmeňa Lactobacillus (18).

Probiotiká tiež dokážu bojovať proti obezite týmito spôsobmi:

  • Podporujú vylučovanie hormónov regulujúcich apetít: Tieto živé mikroorganizmy môžu nášmu organizmu pomôcť uvoľňovať hormóny, ktoré sú známe tým, že nám regulujú chuť do jedla. Medzi takéto hormóny patrí napríklad glukagónu podobný peptid 1 (GLP-1) a peptid YY (PYY). V dôsledku toho môžeme spáliť viac kalórií a tuku (19, 20).
  • Zvyšujú hladiny bielkovín, ktoré nám regulujú tuky: Probiotiká dokážu zvyšovať hladinu angiopoetínu podobných proteínov 4 (ANGPTL4), vďaka čomu sa nám môže ukladať menšie množstvo telesného tuku (20, 21, 22).

 

V priebehu viacerých štúdií sa tiež ukázalo, že spúšťačom obezity býva aj zápal. Probiotiká nám teda vďaka zlepšeniu zdravia črevnej sliznice dokážu potláčať aj systémový zápal a tým pádom nás aj ochraňujú pred výskytom obezity a mnohých iných chorôb (23, 24, 25, 26, 27).

Pre pochopenie týchto mechanizmov je však potrebné vykonať ešte viac štúdií.

 

Probiotiká môžu pomôcť schudnúť a zbaviť sa brušného tuku

Výsledky nedávnych experimentov vykonaných na ľuďoch s obezitou alebo nadváhou naznačujú, že tieto živé mikroorganizmy majú pozitívny vplyv na chudnutie a znižujú nám aj percento telesného tuku (28).

Hlavným zistením týchto štúdií bolo teda to, že niektoré druhy bakteriálnych kultúr Lactobacillus nám môžu pomôcť schudnúť a zbavujú nás aj brušného tuku.

V priebehu šesťtýždňovej štúdie sa napríklad ukázalo, že vďaka konzumácii jogurtov s obsahom baktérií Lactobacillus fermentum alebo Lactobacillus amylovorus sa nám môže množstvo telesného tuku znížiť o 3 až 4 percentá (29).

Počas ďalšieho trojmesačného experimentu, ktorého sa zúčastnilo 125 ľudí s nadváhou, sa vedci pokúšali zistiť, aké majú výživové doplnky s aktívnou látkou Lactobacillus rhamnosus účinok na chudnutie a udržanie hmotnosti (30).

Na jeho konci sa zistilo, že ženám konzumujúcim probiotiká, sa podarilo v porovnaní so skupinou, ktorej sa podávalo placebo, stratiť až o 50 % viac telesnej hmotnosti. Týmto ženám sa navyše darilo chudnúť aj vtedy, keď sa experiment dostal do fázy na udržiavanie ich hmotnosti.

Do ďalšej podobnej štúdie sa prihlásilo 114 obéznych ľudí. Vedci si ich rozdelili na dve skupiny: prvá mala v priebehu dvanástich týždňov prijímať probiotiká Lactobacillus sakei, zatiaľ čo tej druhej sa podávalo placebo. Skupine konzumujúcej probiotiká sa počas tejto štúdie podarilo dosiahnuť výrazné zníženie tukovej hmoty a obvodu pása (31).

 

Lactobacillus gasseri

Lactobacillus gasseri má spomedzi všetkých doposiaľ preskúmaných probiotických baktérií najpriaznivejšie účinky na chudnutie. V priebehu pokusov na hlodavcoch sa navyše ukázalo, že tieto probiotiká sú účinné v boji proti obezite (32, 33, 34, 35, 36).

Sľubné výsledky priniesli aj štúdie uskutočnené na dospelých osobách (18, 37, 38, 39).

Do jedného takého experimentu sa prihlásilo 210 ľudí, ktorých trápilo veľké množstvo brušného tuku. Po dvanástich týždňoch konzumácie probiotík Lactobacillus gasseri sa ukázalo, že sa im znížila telesná hmotnosť, index BMI, množstvo tuku okolo orgánov a zmenšili sa im aj obvody pása a bokov.

Okrem toho im ubudlo až 8,5 % brušného tuku. Každému zo zúčastnených sa však do jedného mesiaca od ukončenia štúdie množstvo brušného tuku opätovne zvýšilo (38).

 

Ďalšie bakteriálne kultúry

Výskumom sa dokázalo, že aj iné probiotické kultúry môžu mať pozitívny vplyv na chudnutie a zníženie množstva brušného tuku.

Jednej takej osemtýždňovej štúdie sa zúčastnili ženy s nadváhou alebo obezitou, ktoré sa následne rozdelili do dvoch skupín: prvá mala okrem upravenej stravy konzumovať aj probiotiká s obsahom bakteriálnych kultúr Lactobacillus a Bifidobacterium, zatiaľ čo tá druhá užívala placebo.

U žien konzumujúcich probiotiká sa na konci štúdie ukázalo, že sa im podarilo zbaviť väčšieho množstva brušného tuku (40).

Do podobného trojmesačného experimentu sa prihlásilo 135 ľudí, ktorých trápil prebytok tuku v oblasti brucha. Skupine konzumujúcej probiotiká Bifidobacterium animalis subsp. lactis sa v porovnaní s ľuďmi užívajúcimi placebo značne znížili hodnoty indexu telesnej hmotnosti (BMI) a obvody pásov. Okrem toho u nich vedci zaznamenali väčší úbytok brušných tukov.

Vyššie uvedené účinky probiotík sa však výraznejšie prejavovali u žien ako u mužov (41).

 

Niektoré probiotiká môžu zabrániť priberaniu

Chudnutie nemusí byť jediným spôsobom boja proti obezite. Omnoho účinnejšou totiž môže byť prevencia pred nechceným prírastkom telesnej hmotnosti, ktorá nás zároveň aj ochráni pred výskytom tohto ochorenia.

O tom, že probiotiká dokážu zabrániť priberaniu, svedčia napríklad výsledky štvortýždňovej štúdie. Počas nej mali ľudia konzumovať stravu, ktorá až o 1000 kcal prevyšovala ich denné kalorické potreby. Jednej skupine zúčastnených sa však okrem nej podával aj probiotický prípravok VSL#3. Na konci experimentu sa ukázalo, že daná skupina pribrala menej kilogramov a pribudlo jej aj menšie percento telesného tuku (42).

Nepotešujúcou správou však bolo, že sa im nezlepšila citlivosť buniek na inzulín a nenastali u nich ani žiadne značné zmeny metabolizmu.

Táto štúdia teda naznačuje, že niektoré probiotické kultúry nás môžu ochrániť pred nárastom telesnej hmotnosti aj vtedy, keď prijímame vysokokalorickú stravu. Na vyvodenie jasných záverov je však potrebné vykonať ešte viac experimentov.

 

Niektoré probiotické kultúry naopak dokážu zvýšiť riziko priberania a obezity

Vedcom sa v priebehu rôznych štúdií podarilo zistiť, že nie všetky probiotiká nám môžu pomôcť schudnúť.

Konzumácia niektorých probiotických kultúr môže totiž podľa ich slov viesť aj k nárastu telesnej hmotnosti.

Z nedávneho experimentu tiež vyplýva, že účinky probiotík na hmotnosť závisia od konkrétneho druhu ich bakteriálnych kultúr. Typickým príkladom sú probiotiká Lactobacillus gasseri. Jeden druh týchto bakteriálnych kultúr nám prírastok hmotnosti môže znižovať, zatiaľ čo iný, naopak, zvyšovať (43).

 

Má zmysel užívať probiotiká pri chudnutí?

Probiotiká nepochybne majú vplyv na hmotnosť. To však automaticky neznamená, že ich užívaním zázračne schudnete. 

Tieto účinky majú len niektoré kultúry a iné nie. Špecifické sa väčšinou ani nepredávajú, pretože doplnky obsahujú celú radu rôznych probiotických kultúr a tú vašu ani nemusia. 

Je tiež  dôležité si uvedomiť, že chudnutie samotné nie je spustené probiotikami. Chudnutie spúšťa iba kalorický deficit a tie správne probiotické kultúry ho dokážu o niečo zväčšiť rôznymi mechanizmami ako napr.:

  • prijmete zo stravy o niečo menej kalórií
  • pomáhajú regulovať hormóny sýtosti a hladu vo váš prospech, takže nebudete toľko vyžierať chladničku

 

Iná mikroflóra obéznym ľuďom nebráni v chudnutí v kalorickom deficite, len to nie je pri každom človeku také rýchle, ako keby ju mali v poriadku.

Do neporiadku si ju dali nezdravými jedlami, ktoré sú navyše veľmi kalorické, takže dlhodobo boli v kalorickom nadbytku, a priberať museli aj keď mali mikroflóru ešte v poriadku. 

Navyše, ak nie ste obézny, ale len máte pár kíl navyše, vaša črevná mikroflóra na tom nebude tak zle ako u obéznych ľudí.

Existuje tiež výskum, podľa ktorého menej kalorická strava zlepšuje črevnú mikroflóru a pomer jednotlivých mikróbov tak, že to napomáha chudnutiu. A nie je jediným.

Keď sa pozrieme ešte na jednu štúdiu, ktorá potvrdila, že pri užívaní probiotík sa chudlo o niečo rýchlejšie, ako keď sa neužívali, nič to nemení na fakte, že na kalorickom deficite záleží. Obe skupiny v ňom totižto boli a bol to práve on ako primárny spúšťač chudnutia.

Share This