Nedostatok železa a jeho 10 najbežnejších príznakov, keď je ho málo

Autor: Miroslav Beňo

Nedostatok železa vzniká ako následok nedostatku tohto dôležitého minerálu. Vaše telo ho potrebuje na tvorbu hemoglobínu, proteínu v červených krvinkách, na ktorý sa viaže kyslík a roznáša ho po tele.

Ak vaše telo nemá dostatok hemoglobínu v krvi, vaše orgány, tkanivá a svaly nemajú ako získať dostatok kyslíku, aby mohli efektívne fungovať, a môže to viesť až k zdravotnému problému anémii.

Anémia má viacero typov, avšak anémia z nedostatku železa je najčastejšia po celom svete (1).

Môže ho môže zapríčiniť napríklad:

  • nedostatočný príjem železa pri stravovaní, ktoré neposkytuje dostatočný denný príjem tohto minerálu,
  • zápalové črevné ochorenie,
  • zvýšené nároky na príjem železa počas tehotenstva,
  • strava krvi počas silnej menštruácie alebo pri vnútornom krvácaní.

 

Nedostatok železa môže vyústiť v symptómy, ktoré môžu zásadne ovplyvniť kvalitu života. Medzi nimi napríklad dýchavičnosť, únava a zhoršená schopnosť koncentrácie (2).

Príznaky sa však môžu líšiť v závislosti od:

  • závažnosť anémie,
  • ako rýchlo vznikne,
  • vek,
  • aktuálny zdravotný stav.

 

 

Príznaky nedostatku železa

 

Nezvyčajné pocity únavy

Pocit silnej únavy je jeden z najčastejších príznakov nedostatku železa (3, 4).

Únava vzniká následkom toho, že telo nemá dostatok železa, ktoré potrebuje na tvorbu hemoglobínu a následnú prepravu kyslíka do orgánov a tkanív.

Bez dostatku hemoglobínu sa dostane do orgánov a tkanív menšie množstvo kyslíka a teda budú mať aj menej energie. Srdce tak musí pracovať viac, aby okysličilo celé telo, čo môže viesť k pocitom únavy (1).

Avšak keďže únava je bežným znakom “moderného” unavujúceho života, nedá sa spoliehať len na tento symptóm osamote.

 

Bledosť

Bledá pleť alebo zblednutie spodných viečok sú ďalšími bežnými príznakmi nedostatku železa (5, 6).

Hemoglobín v červených krvinkách dáva krvi jej typickú červenú farbu a s menším množstvom hemoglobínu ju zasa stráca. Čo však ľudia netušia, je že nižšie hladiny hemoglobínu spôsobujú aj menej zdravé sfarbenie pleti a tiež nižšiu teplotu pri dotyku.

Takéto zblednutie sa môže zjaviť po celom tele, ale takisto len na jednej časti (7). Najčastjšie sú to:

  • tvár,
  • ďasná,
  • vnútorná strana pier,
  • spodné viečka,
  • nechty.

 

Tieto miesta sú tiež medzi prvými, ktoré skontroluje doktor, keď hľadá príznaky nedostatku železa. Nikdy sa však nespolieha len na ne. Vždy to treba potvrdiť krvnými testami (6).

Vyblednutosť je častejšia pri silnejších závažnejších prípadoch anémie (7).

Pri spodných viečkach sa viete otestovať tak, že keď si trochu stiahnete spodné viečka, ich vnútorná strana by mala byť plne a jasno červená. Ak je bledo ružová alebo žltá, môže to naznačovať nedostatok železa v tele.

 

Dýchavičnosť

Keď sú pri nedostatku železa v krvi znížené hladinu hemoglobínu, znížia sa automaticky aj hladiny kyslíka v tele a vaše svaly nebudú mať dostatok kyslíka na vykonávanie základných aktivít ako napríklad chôdza (8).

Dôsledkom toho musíte aj viac dýchať, aby ste získali dostatok kyslíka na okysličenie. Z toho vzniká aj dýchavičnosť (4).

Ak zrazu zistíte, že pri bežných fyzických úkonoch, ktoré boli jednoduché, ako chôdza, chodenie po schodoch či cvičenie, nedostatok železa môže byť jednou z príčin.

 

Bolesť hlavy a závrate

Ďalším symptómom môže byť bolesť hlavy, a to najmä u žien (9). Je to však menej bežný príznak a často sa vyskytuje spolu s točením hlavy alebo nevoľnosťou (4).

Priama súvislosť je však stále nejasná, keďže bolesť hlavy má mnoho príčin. 

Ak ide o zapríčinenie z nedostatku železa, predpokladá sa, že nízke hladiny hemoglobínu v krvi spôsobujú nedostatočný prísun kyslíka do mozgu. To spôsobuje zväčšenie ciev v mozgu, ktoré zväčšujú tlak a následne bolesti hlavy (10).

 

Búšenie srdca

Výraznejší tlkot srdca, alebo búšenie, patrí k príznakom anémie z nedostatku železa.

Súvislosť medzi nedostatkom železa, anémiou a problémami so srdcom sa ešte stále zisťuje, ale predpokladá sa, že je to spojené s prísunom kyslíka (11).

Ako sme už písali, menej hemoglobínu v krvi vedie k nedostatočnému okysličeniu organizmu, takže srdce musí viac pracovať, aby doviedlo kyslík všade, kde treba. To môže viesť k nepravidelnému tlkotu srdca, alebo rýchlejšiemu tlkotu, ktoré je viac cítiť (4).

V extrémnych prípadoch to môže viesť k zväčšeniu srdca, šelestu srdca alebo až k jeho zlyhaniu (4, 12). Tieto príznaky sú menej bežné a skôr v prípadoch dlhodobého nedostatku železa.

 

Suché a poškodené vlasy aj pokožka

Tieto dva príznaky sú tiež možnými symptómami (4). Znížená hladina hemoglobínu znižuje aj množstvo kyslíka pre bunky, ktoré sú potrebné pre rast vlasov (13).

Pre nedostatok kyslíka môže byť pokožka aj vlasy suchšie a slabšie. Dokonca, nedostatok železa môže byť podľa niektorých výskumom príčinou vypadávania vlasov (14, 15).

Vlasy bežne vypadávajú a to až v množstve 100 za deň. Ak vám však vypadávajú chumáče vlasov, môže to súvisieť s nedostatkom železa.

 

Opuchnutie alebo bolesť jazyka či ústnej dutiny

Niekedy sa príznaky nedostatku železa vyskytujú v oblasti úst. 

Medzi bežné príznaky patria opuchnutie, zápal, zblednutie alebo zvláštna hladkosť jazyka (16).

Symptómy sa môžu objaviť aj v ústnej dutine (17), napríklad :

  • suchosť v ústach,
  • pocit pálenia v ústach,
  • červené rany v kútikoch úst,
  • vredy v ústach.

 

Syndróm nepokojných nôh

Syndróm nepokojných nôh je priamo spojený spojený s nedostatkom železa (18).

Tento syndróm je charakterizovaný silným nutkaním k pohybu nôh. Tiež môže spôsobiť nepríjemné až zvláštne plazivé pocity alebo nutkanie poškrabať si chodidlá a nohy.

Často sa prejavuje aj v noci, čo zhoršuje kvalitu spánku. Príčiny syndrómu nepokojných nôh ešte nie sú plne preskúmané, avšak až 25% ľudí s anémiou z nedostatku železa ho má. Dokonca je až deväťkrát častejší v takomto prípade (19).

 

Krehké alebo lyžicovito ohnuté nechty

Menej častým príznakom nedostatku železa sú lámavé nechty alebo tzv. lyžicovito ohnuté nechty alebo inak povedané prepadnuté nechtové lôžko. Odborne sa nazýva koilonychia (20).

Prvým znakom je zvyčajne krehkosť až lámavosť nechtov. V neskorších štádiách sa môže vyskytnúť prepadnutie nechtov. 

Avšak tento príznak je veľmi zriedkavý a vyskytuje sa asi iba v 5% prípadov pri nedostatku železa (20). Skôr sa vyskytuje vo vážnych prípadoch anémie z nedostatku železa.

 

Ďalšie možné príznaky

Existujú aj ďalšie možné príznaky, že hladiny železa vo vašej krvi, môžu byť nižšie ako by mali. Sú však menej zriedkavé a môžu naznačovať niečo iné ako nedostatok železa.

Medzi ďalšie možné príznaky patria:

  • Čudné chute – túžba po čudných jedlách alebo jesť niečo iné ako potraviny, odborne syndróm pika. Môže sa prejavovať napríklad potrebou jesť ľad, hlinu, kriedu, či papier. Môže sa vyskytnúť napríklad aj počas tehotenstva (21).
  • Depresia – u dospelých ľudí je anémia z nedostatku železa spojená s depresiou (22). Tehotné ženy s nedostatkom tohto minerálu majú tiež väčšiu pravdepodobnosť vzniku depresie (23).
  • Studené ruky a chodidlá – menej kyslíka v tkanivách sa ľahšie prejaví v najvzdialenejších častiach ako ruky a chodidlá. Mnoho ľudí však má občas studenšie ruky či nohy, takže samo o sebe to nie je jednoznačný príznak.
  • Častejšie choroby – keďže železo je dôležité pre zdravý imunitný systém, jeho nedostatok sa môže prejaviť na častejšom ochorení (24).

 

Čo robiť v prípade, keď máte podozrenie na nedostatok železa

Ak si myslíte, že máte anémiu z nedostatku železa, môžete urobiť nasledovné.

 

Kontaktujte svojho lekára

Ak máte niektorý z príznakov, môžete sa objednať u svojho doktora, aby vás vyšetril. Anémia z nedostatku železa je častejšia u žien ako u mužov (27) a dá sa ľahko zistiť z krvného testu (3).

Ak vám doktor potvrdí, že máte nedostatok tohto minerálu, väčšinou sa to dá veľmi ľahko napraviť. Doktor vám odporučí zvýšiť príjem železa zo stravy alebo nejaký doplnok železa (4).

Sami od seba si však doplnok železa nekupujte, pretože jeho nadbytok je pre telo toxický, a doplnky ho vedia pri nesprávnom užívaní rýchlo zvýšiť nad normálne hladiny. Na druhej strane, príjem zo stravy bohatej na železo je bezpečnejší. Prípady predávkovania sa nejakým minerálom sú z bežnej zdravej stravy prakticky neexistujú.

Cieľom je doplniť železo, nie ho zvýšiť na hladiny, ktoré by vám potenciálne mohli uškodiť.

Mali by ste tiež povedať svojmu lekárovi, ak sa u vás vyskytnú vedľajšie účinky doplnkov železa, napríklad kovová chuť alebo zvracanie (5).

 

Strava bohatá na železo

Jednoduchým spôsobom, ako doplniť železo, je jesť potraviny s jeho vyšším obsahom. Napríklad:

  • červené mäso – hovädzie, bravčové a hydina,
  • živočíšne vnútornosti,
  • tmavšia listová zelenina ako špenát či kel,
  • sušené ovocie ako hrozienka či marhule,
  • hrášok, fazuľa a iné strukoviny,
  • morské plody,
  • potraviny obohatené o železo,
  • semienka a orechy.

 

Odporúčané čítanie: Zoznam potravín bohatých na železo

 

Ako zvýšiť príjem železa zo stravy

Dôležité pri zvýšení železa zo stravy je aj napomôcť jeho absorpcii, čo viete dosiahnuť dostatočným príjmom vitamínu C, napríklad z ovocia a zeleniny (25, 28).

V jednej štúdií príjem 100 mg vitamínu C s jedlom zvýšilo absorpciu železa o 67% (29).

Takisto je dobré sa vyhnúť minerálom, ktoré jeho absorpciu zhoršujú. Jedným z nich je vápnik. Hoci je nepochybne dôležitý pre zdravie kostí, nemali by ste ho prijímať v rámci jedla so železom. 

Štúdie preukázali, že 165 mg vápnika z mlieka, syra či doplnku výživy zhoršilo jeho absorpciu až o 50-60% (4, 17).

 

Dopĺňajte železo z doplnkov, len ak vám to odporúči lekár

Doplnok železa by ste mali brať iba v prípade, že váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti potvrdí, že máte nedostatok železa alebo máte riziko nedostatku železa a že ho nedokáže zvýšiť iba prostredníctvom stravy.

Ak užívate doplnok železa, pite s ním ovocný džús na zvýšenie absorpcie železa alebo použite doplnok obsahujúci vitamín C.

Majte na pamäti, že užívanie doplnkov železa môže spôsobiť niektoré vedľajšie účinky, medzi nimi:

  • bolesť brucha,
  • zápcha alebo hnačka,
  • pálenie záhy, 
  • nevoľnosť alebo zvracanie,
  • čierna stolica.

 

Tieto vedľajšie účinky sa však dajú minimalizovať užívaním konkrétnych druhov doplnkov železa, napríklad chelát bisglycinátu železa (26).

 

Slovo na záver

Anémia z nedostatku železa je najbežnejším typom anémie na svete.

Niektorí ľudia majú zjavné príznaky, zatiaľ čo iní nemajú žiadne. To často závisí od závažnosti anémie.

Medzi bežné symptómy patrí únava, bledá pokožka, dýchavičnosť a suché a poškodené vlasy a pokožka.

Ak si myslíte, že máte niektorý z príznakov, poraďte sa so svojím lekárom. Samodiagnostika sa výrazne neodporúča.

Väčšinu foriem nedostatku je možné liečiť pomerne ľahko, zvyčajne pomocou stravy bohatej na železo alebo doplnkov železa, ak vám to odporučí lekár.

Share This