Najčastejšie príznaky nedostatku vitamínu D, príčiny a ako tomu predísť

Autor: Miroslav Beňo

 Vitamín D je mimoriadne dôležitý vitamín, ktorý sa podieľa na fungovaní viacerých funkciách v tele (1).

Na rozdiel od iných vitamínov funguje vitamín D ako hormón a každá jedna bunka v tele má pre neho receptor.

Vaše telo si ho vytvára z cholesterolu, keď je pokožka vystavená slnečnému žiareniu.

Nachádza sa tiež v určitých potravinách, ako sú mastné ryby a obohatené mliečne výrobky, aj keď je veľmi ťažké ich získať iba zo stravy. Odporúčaný denný príjem je zvyčajne okolo 400–800 IU, ale mnoho odborníkov tvrdí, že by ste mali dostať ešte viac.

Nedostatok vitamínu D je veľmi častý. Odhaduje sa, že asi 1 miliarda ľudí na celom svete má nízku hladinu vitamínu v krvi (2).

 

 

Príznaky nedostatku vitamínu D

 

Často bývate chorí alebo trpievate infekciami

Jednou z najdôležitejších úloh vitamínu D je udržiavať silný imunitný systém, aby ste dokázali bojovať proti vírusom a baktériám, ktoré spôsobujú choroby.

Vitamín D priamo pôsobí na bunky, ktoré bojujú proti infekciám (4).

Ak ste často chorí a trpíte najmä na prechladnutia a chrípku, nízka hladina vitamínu D môže byť prispievajúcim faktorom.

Viacero veľkých pozorovacích štúdií preukázalo súvislosť medzi nedostatkom vitamínu D a infekciami dýchacích ciest, ako sú prechladnutie, zápal priedušiek a zápal pľúc (5, 6).

Mnoho štúdií zistilo, že užívanie 4000 IU vitamínu D denne znižuje riziko infekcií dýchacích ciest (7, 8, 9).

V jednej štúdii na ľuďoch s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP) zaznamenali po roku užívania vysokých dávok vitamínu D výrazné pozitívne účinky len tí účastníci, ktorí trpeli vážnym nedostatkom vitamínu D (10).

 

Upozornenie: Denný príjem 4000 IU vitamínu D je horná denna hranica, ktorú by ste nemali prekračovať bez lekárskeho dozoru. 

 

Vyčerpanosť a únava

Pocit únavy môže mať veľa príčin a nedostatok vitamínu D môže byť jednou z nich.

Táto možná príčina únavy sa bohužiaľ často prehliada.

Prípadové štúdie odhalili, že veľmi nízka hladina vitamínu D môže spôsobiť vyčerpanie, ktoré má vážny negatívny vplyv na kvalitu života (11, 12).

V jednom prípade sa zistilo, že žena trpiaca chronickou dennou únavou a bolesťami hlavy mala hladinu vitamínu D v krvi len 5,9 ng/ml. To je extrémne málo, vzhľadom na to, že už hodnota nižšia ako 20 ng/ml sa považuje za nedostatočnú.  

Po užívaní doplnku s vitamínom D sa hladina vitamínu D u ženy zvýšila na 39 ng/ml a jej problémy ustúpili (12).

Avšak aj hladina vitamínu D, ktorá nie je príliš nízka, môže mať negatívny dopad na energiu.

Veľká pozorovacia štúdia skúmala vzťah medzi vitamínom D a únavou u mladých žien. Štúdia zistila, že ženy s hladinou vitamínu D v krvi nižšou ako 20 ng/ml alebo s hladinou 21-29 ng/ml častejšie trpeli únavou ako účastníčky s hladinou vyššou ako 30 ng/ml (13).

Ďalšia pozorovacia štúdia na zdravotných sestrách preukázala silnú súvislosť medzi nízkou hladinou vitamínu D a únavou u účastníčok.

Vedci navyše zistili, že 89% zdravotných sestier trpelo nedostatkom vitamínu D (14).

 

Odporúčame vitamín D3

Vitamín D3 1000 IU

 • v 1 tablete 1000 IU vitamínu D3 

 • vhodný na udržiavanie optimálnej hladiny vitamínu D

Vitamín D3 2000 IU

 • v 1 tablete až 2000 IU vitamínu D3 

 • vhodný na rýchle zvýšenie hladiny vitamínu D

Vitamín D3 4000 IU + vitamín K

 • v 1 tablete až 4000 IU vitamínu D3 

 • obohatený o vitamín K1 a K2

 • vhodný na veľmi rýchle zvýšenie hladiny vitamínu D

Lipozomálny vitamín D3 2000 IU

 • 2000 IU v jednej dávke

 • lipozomálna forma, ktorá je oveľa viac vstrebateľná

 

Bolesť kostí a chrbta

Vitamín D pomáha mnohými spôsobmi udržiavať zdravé kosti. Zlepšuje napríklad vstrebávanie vápnika v tele.

Bolesť kostí a krížov môžu teda byť príznakmi nízkej hladiny vitamínu D. Veľké pozorovacie štúdie preukázali spojenie medzi nedostatkom vitamínu D a chronickou bolesťou krížov (15, 16, 17).

Jedna štúdia skúmala na viac ako 9000 starších ženách súvislosť medzi hladinou vitamínu D a bolesťou krížov. Vedci zistili, že účastníčky s nedostatkom vitamínu D trpeli častejšie bolesťami krížov vrátane silných bolestí chrbta, ktoré obmedzovali ich každodenné činnosti (17).

V jednej kontrolovanej štúdii ľudia s deficitom vitamínu D takmer dvakrát častejšie trpeli bolesťami kostí nôh, rebier a kĺbov v porovnaní s účastníkmi, ktorí mali primeranú hladinu vitamínu D (18).

 

Depresia

Depresia môže byť ďalším príznakom nedostatku vitamínu D.

V pozorovacích štúdiách vedci spojili deficit vitamínu D s depresiou, a to najmä u starších ľudí (19, 20).

V jednej analýze bolo zistené, že 65% pozorovacích štúdií našlo súvislosť medzi nízkou hladinou vitamínu D a depresiou.

Na druhej strane väčšina kontrolovaných štúdií, ktoré majú väčšiu vedeckú hodnotu ako pozorovacie štúdie, nepreukázala spojenie medzi nízkou hladinou vitamínu D a depresiou (19).

Vedci, ktoré štúdie analyzovali, však zaznamenali, že dávky vitamínu D v kontrolovaných štúdiách boli často veľmi nízke.

Okrem toho zistili, že niektoré štúdie možno netrvali dostatočne dlho na to, aby preukázali účinky užívania výživových doplnkov s vitamínom D na náladu.

Niektoré kontrolované štúdie odhalili, že podávanie vitamínu D ľuďom trpiacim jeho nedostatkom pomáha zmierniť depresiu vrátane sezónnej depresie, ktorá sa vyskytuje počas chladnejších mesiacov (21, 22).

 

Zhoršené hojenie rán

Pomalé hojenie rán po operácii alebo úraze môže byť tiež príznakom nízkej hladiny vitamínu D.

Výsledky laboratórnej štúdie naznačujú, že vitamín D zvyšuje produkciu látok, ktoré sú dôležité pre tvorbu novej kože, čo je súčasťou procesu hojenia rán (23).

Jedna štúdia na ľuďoch, ktorí podstúpili zubnú chirurgiu, zistila, že nedostatok vitamínu D zhoršuje v niektorých ohľadoch hojenie (24).

Bolo tiež uvedené, že úloha vitamínu D v regulácii zápalu a v boji proti infekciám je dôležitá pre správne hojenie.

Jedna analýza sa zamerala na diabetických pacientov s infekciami nôh.

Zistilo sa, že u osôb s vážnym deficitom vitamínu D bola väčšia pravdepodobnosť výskytu vyššej hladiny zápalových markerov, čo môže zhoršiť hojenie (25).

V súčasnosti bohužiaľ existuje veľmi málo výskumov o účinkov výživových doplnkov s vitamínom D na hojenie rán u ľudí s jeho nedostatkom.

Jedna štúdia však zistila, že keď bol vitamín D podávaný pacientom s vredmi na nohách, ktorí trpeli jeho nedostatkom, veľkosť vredov sa zmenšila v priemere o 28% (26).

 

Strata kostí

Vitamín D hrá dôležitú úlohu pri vstrebávaní vápnika a metabolizme kostí.

Mnoho starších ľudí s diagnózou úbytku kostnej hmoty verí, že musia užívať viac vápnika. Môžu však tiež trpieť nedostatkom vitamínu D.

Nízka kostná minerálna denzita je znakom toho, že kosti majú nedostatok vápniku a iných minerálov. Toto vystavuje starších ľudí, najmä ženy, zvýšenému riziku zlomenín.

Vo veľkej pozorovacej štúdii na viac ako 1100 ženách v strednom veku s menopauzou alebo postmenopauzou vedci našli silnú súvislosť medzi nízkou hladinou vitamínu D a nízkou kostnou minerálnou denzitou (27).

Kontrolovaná štúdia však odhalila, že ženy s deficitom vitamínu D nezaznamenali zlepšenie kostnej minerálnej denzity po užívaní vysokých dávok vitamínu D, aj keď sa ich hladina vitamínu D v krvi zlepšila (28).

Bez ohľadu na tieto zistenia môže byť primeraný príjem vitamínu D a udržiavanie jeho hladiny v krvi v optimálnej hodnote dobrým spôsobom na ochranu kostnej hmoty a zníženie rizika zlomenín.

 

Úbytok vlasov

Vypadávanie vlasov sa často pripisuje stresu, ktorý je jeho časťou príčinou.

Ak je však úbytok vlasov silný, môže to byť dôsledok ochorenia alebo nedostatku živín.

Strata vlasov u žien súvisí s nízkou hladinou vitamínu D, hoci v súčasnosti existuje veľmi málo výskumov v tejto oblasti (29).

Alopecia areata je autoimunitné ochorenie, ktoré je charakterizované silným vypadávaním vlasov a chlpov. Spája sa s krivicou, ochorením spôsobujúcim u detí mäkké kosti v dôsledku nedostatku vitamínu D (30).

Nízka hladina vitamínu D súvisí s alopeciou areata a môže byť rizikovým faktorom pre vznik tohto ochorenia (31, 32, 33).

Jedna štúdia na ľuďoch s alopeciou areata ukázala, že nižšia hladina vitamínu D sa častejšie spájala so silnejším úbytkom vlasov (33).

V jednej prípadovej štúdii sa zistilo, že lokálna aplikácia syntetickej formy vitamínu D úspešne vyliečila vypadávanie vlasov u malého chlapca s poruchou receptora vitamínu D (34).

 

Bolesť svalov

Často je ťažké presne určiť príčiny bolesti svalov.

Existujú určité dôkazy o tom, že deficit vitamínu D môže byť príčinou bolesti svalov u detí a dospelých (35, 36, 37).

V jednej štúdii sa zistilo, že 71% ľudí s chronickými bolesťami svalov trpelo nedostatkom vitamínu D (37).

Receptor vitamínu D je prítomný v nervových bunkách nazývaných nociceptory, ktoré vnímajú bolesť.

Jedna štúdia na potkanoch zistila, že nedostatok vitamínu D spôsobil bolesť a citlivosť v dôsledku stimulácie nociceptorov vo svaloch (38).

Niekoľko štúdii preukázalo, že užívanie vysokých dávok vitamínu D môže znížiť rôzne druhy bolesti u ľudí s nedostatkom tohto vitamínu (39, 40).

Jedna štúdia na 120 deťoch, ktoré mali stupňujúce bolesti a nedostatok vitamínu D, odhalila, že jedna dávka vitamínu D znížila bolesť v priemere o 57% (40).

 

Rizikové faktory nedostatku vitamínu D

Nasledujúce skupiny ľudí majú väčšie riziko deficitu vitamínu D.

 

Ľudia s ochorením obličiek: Vitamín D sa v obličkách premieňa na aktívnu formu, takže ak užívate a vstrebávate dostatok vitamínu D, no vaše obličky nefungujú dobre, telo nemôže vitamín D využiť tak, ako je potrebné (12).

Osoby s ochorením pečene: Nedostatok vitamínu D sa spája s nealkoholickým stukovatením pečene (NAFLD), pri ktorom sa v pečeni hromadia nadbytočné tukové bunky poškodzujúce pečeň (13). Podľa štúdie z roku 2013 zverejnenej v americkom časopise Alimentárna farmakológia a terapeutika je u ľudí s týmto ochorením o 26% vyššia pravdepodobnosť nedostatku vitamínu D (14).

Ľudia s rôznymi poruchami trávenia: Medzi poruchy trávenia patria zápalové ochorenia čriev (ulcerózna kolitída a Crohnova choroba), celiakia, ďalšie rôzne zápalové poruchy alebo poruchy vstrebávania, ako aj cystická fibróza. Tieto ochorenia obmedzujú alebo dokonca ničia schopnosť organizmu vstrebávať vitamín D z prijatej potravy (2).

Osoby, ktoré sa málo vystavujú slnečnému žiareniu: Čím ďalej žijete od rovníka, tým viac vám hrozí riziko nedostatku vitamínu D súvisiaci s uhlom dopadania slnečných lúčov. Pokiaľ sa nenachádzate v oblasti, kde je väčšinu roka teplo a slnečno, nemôžete sa po celý rok spoliehať na slnko ako spôsob príjmu vitamínu D. V zimných mesiacoch nie sú slnečné lúče na správnej vlnovej dĺžke, ktorá by spôsobila syntézu vitamínu D v koži bez ohľadu na to, ako slnečno je v daný deň (10).

 

Odporúčame vitamín D3

Vitamín D3 1000 IU

 • v 1 tablete 1000 IU vitamínu D3 

 • vhodný na udržiavanie optimálnej hladiny vitamínu D

Vitamín D3 4000 IU

 • v 1 tablete až 4000 IU vitamínu D3 

 • vhodný na veľmi rýchle zvýšenie hladiny vitamínu D

Vitamín D3 10 000 IU

 • v 1 dávke až 10 000 IU

 • pohodlné dávkovanie v sprejovej forme

Lipozomálny vitamín D3 1000 IU

 • v 1 dávke 1000 IU

 • lipozomálna forma s navyššou vstrebateľnosťou

 

Obézni ľudia: Aktuálne štatistiky amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb ukazujú, že približne 40% dospelých a 18,5% detí v USA trpí obezitou (15, 16). Pri nadbytku telesného tuku sa vitamín D sa zachytáva v tukových tkanivách namiesto toho, aby sa dostal do obehu a využil. Nadváha je podľa amerického Národného ústavu pre srdce, pľúca a krv definovaná ako index telesnej hmotnosti (BMI) vyšší ako 30 (17).

Výlučne dojčené deti: Materské mlieko obsahuje 20-40 IU/l vitamínu D, takže výlučne dojčené deti potrebujú minimálne 400 IU vitamínu D vo forme výživového doplnku (18, 19). Výživový doplnok s vitamínom D v tekutej forme nájdete vo väčšine lekární.

Ľudia na dobrovoľnej diéte alebo ľudia, ktorým diéta bola stanovená lekárom: Či už vylučujete určité skupiny potravín, pretože chcete alebo potrebujete, má to rovnaký dôsledok – riziko nedostatku rôznych živín, vrátane deficitu vitamínu D, stúpa (10).

Osoby s laktózovou intoleranciou: Pri tomto stave dochádza k neschopnosti trávenia mliečneho cukru laktózy, čo spôsobuje problémy s plynatosťou, nadúvaním a trávením, ako aj riziko nedostatku vitamínu D z dôvodu nižšej pravdepodobnosti konzumovania obohatených mliečnych výrobkov. Podľa americkej kliniky Mayo môžete so súhlasom lekára bezpečne piť mlieko bez laktózy a v nižších dávkach jesť jogurt a syr. Existujú aj rastlinné syry alebo môžete pred konzumáciou mliečneho výrobku užiť laktázový enzým Laktazan. Prospešné môžu byť aj rastlinné nápoje obohatené o vitamín D (2, 21).

Ľudia s alergiou na mliečne výrobky: Osoby s alergiou na mliečne výrobky musia vylúčiť všetky formy mliečnych výrobkov zo svojej stravy. Alergia spočíva v imunitnej reakcii na bielkovinu v mliečnych výrobkoch – medzi prejavy alergie patria kožné vyrážky až po život ohrozujúce anafylaktické reakcie (22). Pre dospelých a deti s alergiou na mliečne výrobky môže byť prospešné užívať výživové doplnky s vápnikom a vitamínom D, ako aj piť rastlinné nápoje obohatené o vápnik a vitamín D.

Vegáni: Vegánska strava, ktorá zahŕňa konzumáciu len rastlinnej potravy a žiadnych živočíšnych výrobkov, je spojená s nedostatkom vitamínu D (2). Je to spôsobené tým, že pri vegánskej strave sú vylúčené obohatené mliečne výrobky, vajcia a tučné ryby ako potravinové zdroje vitamínu D. Pre zabezpečenie dostatočného príjmu vitamínu D môžete užívať výživové doplnky s D2 vitamínom (ktoré sú rastlinné) alebo piť rastlinné nápoje obohatené o vitamín D.

Ľudia, ktorí dodržiavajú určité populárne diéty: Niektoré populárne diéty, ako napríklad paleo diéta a krabičková diéta Whole30, vylučujú niektoré potravinové skupiny obsahujúce vitamín D. Paleo diéta nezahŕňa mliečne výrobky, môžete však jesť vajcia a ryby. Môžete tiež užívať výživové doplnky a piť rastlinné nápoje obohatené o vápnik a vitamín D. Diéta Whole30 bola vytvorená len ako 30-dňová očistná diéta, ale mnoho ľudí ju dodržiava aj po tomto období, aby schudli a udržali si stratenú váhu. Diéta Whole30 nepovoľuje počas očistného obdobia konzumovať žiadne alternatívne verzie mliečnych výrobkov, pretože súčasťou diéty sú len nemliečne potraviny a potraviny bez obilnín konzumované vo svojej pôvodnej forme.

 

Ako bojovať proti nedostatku vitamínu D

Ak máte diagnostikovaný nedostatok vitamínu D, váš lekár vám môže predpísať liečbu, súčasťou ktorej sú vysoké dávky vitamínu D pre znovuzískanie dostatočnej hladiny vitamínu D. Americká Endokrinná spoločnosť odporúča, aby na dosiahnutie hladiny 30 ng/ml v krvi všetci dospelí s nedostatkom vitamínu D užívali raz týždenne 50 000 IU vitamínu D2 alebo D3 počas 8 týždňov (alebo 7000 IU denne), po čom nasleduje udržiavacia dávka 1500-2000 IU denne (10).

 

Zhrnutie na záver

Nedostatok vitamínu D je veľmi bežný a väčšina ľudí o tom svojom ani nevie.

Je to preto, že príznaky sú často veľmi nepatrné a nešpecifické, čo znamená, že je ťažké vedieť, či sú spôsobené nízkou hladinou vitamínu D alebo niečím iným.

Ak si myslíte, že máte jeho nedostatok, je dôležité, aby ste sa poradili so svojím lekárom a nechali si zmerať hladinu krvi.

Našťastie sa nedostatok vitamínu D obvykle dá ľahko vyriešiť. Môžete buď zvýšiť pobyt na slnku, jesť viac potravín bohatých na vitamín D, ako sú mastné ryby alebo obohatené mliečne výrobky. Úplne najjednoduchšie je užívať niekoľko týždňov doplnok vitamínu D.

Share This