Kolagén je posledné roky obrovským hitom vo svete výživových doplnkov.
Poznáme ho už od 80. rokov 20. storočia, ale až teraz sa dostáva viac do povedomia širokej verejnosti.
Má mnoho overených účinkov, medzi nimi napríklad:
- krajšia pleť a zmiernenie príznakov startnutia ako sú vrásky,
- pevnejšie nechty,
- pevnejšie a hustejšie vlasy,
- zmiernenie problémov s pohybovým aparátom,
- pevnejšie kosti,
- pomáha pri regenerácií po zranení,
… a má aj ďalšie potenciálne účinky, ktoré však ešte treba overiť.
Netrvalo teda dlho, kým sa výrobcovia kolagénov chopili tejto príležitosti zarábať, a začali ho vyrábať ako na bežiacom páse.
Veď kolagénov je už toľko, že sa v tom nedá vyznať. Taký, onaký, hentaký. Osladený, neochutený, obohatený…
V tomto objektívnom porovnaní kolagénov vám ukážeme na faktoch (nie dojmoch), ktorý je podľa nás najlepší a prečo. Taktiež na základe akých kritérií si vybrať, aký kolagén užívať.
3 najlepšie hodnotené kolagény z nášho porovnania
Prečo tomuto porovnaniu kolagénov môžete veriť?
Na internete nájdete niekoľko návodov a odporúčaní, aký kolagén si vybrať a ktorý je ten pravý najlepší.
Prečo by ste mali dať práve na rady, ktoré si prečítate tu?
Preto, lebo čo tu odznie, je overené, žiadne bludy o zázračných účinkoch nezaznejú. Ak bude niečo blud, otvorene to poviem na základe faktov. Marketingové keci tu nehľadajte.
Pre príklad…
Toto sú podľa jednej recenzie dôležité výhody jedného podľa nich kvalitného kolagénu.
Nie že by vitamíny a kalcium neboli pre vaše telo dôležité, len škoda, že v prípade kolagénu akékoľvek prísady navyše zhoršujú jeho vstrebateľnosť, ale o tom už za chvíľu.
V inej recenzií na jeden produkt som sa dočítal, že výhody produktu sú…
To akože balenie je aká výhoda? Na prvý pohľad majú kolagény takmer identické balenia líšiace sa len farbou. Alebo priaznivé účinky na organizmus? To iné kolagény ho nemajú? Skrátka z prsta vycucané “výhody”, aby tam nejaké boli.
Alebo som našiel aj v jednom porovnaní kolagénov tvrdenie…
V skutočnosti rozpustnosť v pohári nezaručuje rozpustnosť v tele, ktorú si tu pravdepodobne zamieňajú za vstrebateľnosť. Vstrebateľnosť (odborne biologická dostupnosť) závisí od úplne iných vecí vo vašom tele, napríklad dostatok iných látok alebo minerálov, na ktoré sa živiny viažu. A ak by sme to chceli ešte úplne spresniť a byť viac odborní, tak až na pár výnimiek je biologická dostupnosť definovaná ako množstvo aktívnej formy lieku alebo doplnku výživy, ktorý sa v nezmenenej podobe dostane do obehovej sústavy človeka.
Kľúčové je slovo v nezmenenej podobe. Ak vypijete vo vode dobre rozpustný doplnok ako kolagén, to ešte automaticky neznamená, že sa v nezmenenej podobe dostane až do krvného obehu, keďže v procese trávenia sa pokojne môže doplnok rozložiť a byť pre telo zbytočný, alebo využitý na niečo úplne iné. Nehovoriac o tom, že niektoré prísady môžu z kolagénu urobiť niečo iné, o čom bude tiež reč neskôr.
Jeden rýchly príklad z praxe. Biologickú dostupnosť vápnika ovplyvňuje aj dostatok vitamínu D alebo laktózy. Alebo špenát obsahuje neporovnateľne viac vápnika ako mlieko, ale tým, že špenát obsahuje aj látky (napr. fytáty), ktoré sa viažu na vápnik a tvoria nestráviteľné zlúčeniny, biologická dostupnosť vápnika z vareného špenátu je len okolo 5%.
Kvalita kolagénu a jeho účinnosť teda závisí od iných faktorov, ako či sa vám rozpustí vo vode za 10 alebo 20 sekúnd. V ďalších častiach si ich postupne ukážeme a porovnáme s tým, čo aktuálne ponúkajú kolagény na trhu.
Kritériá skutočne kvalitného kolagénu
Najlepšie kolagény by mali robiť jednu očividnú vec – fungovať. Na to, aby boli čo najúčinnejšie, však musia spĺňať niekoľko kritérií.
Bioaktívny v hydrolyzovanej podobe
Kolagén je vo svojej prirodzenej forme nerozpustný vo vode, pretože jeho molekuly sú veľké a ťažké, a teda po jeho užití by bol pre telo nevyužiteľný. Na to, aby sa kolagénový doplnok dal stráviť a dostal sa do krvného obehu, musí byť upravený. Klinicky overenou metódou na tieto účely je hydrolýza.
Kolagén by mal byť čistý
Na rozdiel od iných doplnkov by kolagén mal byť v čo najčistejšej podobe, ideálne úplne čistý, pretože molekuly kolagénu sú v prirodzenej podobe príliš veľké na to, aby prešli do krvného obehu.
Napríklad, srvátkovému proteínu neškodí, ak je ochutený, lebo aminokyseliny z proteínu sú ľahko stráviteľné. V skutočnosti je srvátka jeden z najviac biologicky dostupných zdrojov bielkovín.
Na proti tomu ak do kolagénového doplnku dáte prísady ako vitamíny alebo aj kyselinu hyalurónovú, ktorá pomáha spomaľovať starnutie pleti. Problém je v tom, že prísady sa môžu, ale aj nemusia spojiť s kolagénovými molekulami, čo môže zabrániť jeho prochedu do krvného obehu cez steny tenkého čreva. Prípadne by tieto prísady bránili využiť kolagénový doplnok v tele.
Na trhu napríklad existuje jeden kolagén na krásu a pleť, ktorý je obohatený o kyselinu hyalurónovú. Povedať, že je neúčinný, lebo nie je čistý, by bolo veľmi odvážne, ale obohatenie o kolagénu potenciálne znižuje jeho kvalitu účinnosť. Ale aj nemusí.
Istota najlepšieho kolagénu je teda čistý kolagén.
View this post on Instagram
Mal by mať najkvalitnejší kolagén vitamín C?
O vitamíne C sa všeobecne hovorí, že podporuje tvorbu kolagénu. Je to tak?
Dá sa povedať, že áno, pretože máme na to viaceré štúdie, ktoré poukazujú na možný pozitívny vplyv suplementácie vitamínu C pri užívaní kolagénu.
Avšak zistenia nie sú úplne jednoznačné vo všetkých skúmaných prípadoch a chce to ešte získať viac dôkazov. Tak či tak, suplementácia vitamínu C vám prospeje aj zo zdravotného hľadiska.
Avšak robí obohatenie kolagénu o vitamín C nejaký zásadný rozdiel v kvalite? Práveže ani nie. Ako sme už spomínali vyššie, kolagén by mal ideálne byť v čistej forme kvôli biologickej dostupnosti a prísady potenciálne zhoršujú využiteľnosť doplnku. To platí aj o pridávaní vitamínu C a lepšou voľbou je čistý kolagén a zvlášť suplementácia vitamínom C.
Koľko kolagénu by malo byť v jednej dávke?
Odporúčaná denná dávka je veľmi záludnou otázkou. V klinických štúdiách sa využívali menšie dávky od niekoľko gramov až po väčšie 14-15 gramové.
Definitívna odpoveď na túto otázku zatiaľ nie je, ani neexistujú oficiálne odporúčania, ako je to pri iných doplnkoch alebo makro / mikroživinách. S určitosťou sa však dá povedať, že viac neznamená lepšie.
Telo má na živiny limit maximálnej využiteľnosti a teda viac je lepšie, ale len do určitého bodu, kedy viac danej živiny neznamená lepšie výsledky.
Keďže kolagén je bielkovina, dajme si príklad na bielkovinách.
Táto štúdia zistila, že dokážeme za hodinu absorbovať približne:
- 8-10 gramov srvátkového proteínu
- 6 gramov kazeínového proteínu
- 3,9 gramu sójového proteínu
- 2,8 gramu vajíčkového proteínu
Takže prijímať kilá akéhokoľvek proteínového doplnku a očakávať lepšie výsledky je zbytočné, keďže telo dokáže vstrebať len určité množstvo bielkovín v daný čas.
Avšak, či potrebujete viac alebo menej kolagénu sa dá do určitej miery odvodiť od prirodzenej miery tvorby kolagénu a jeho poklesu pri starnutí. Zistilo sa, že tvorba kolagénu sa spomaľuje plus-mínus po 25. roku a do vašej 40-tky vám každým rokom môže klesnú jeho produkcia o 1%. To znamená, že môžete mať po 40-tke až o 15% menšiu produkciu kolagénu. Znamená to, že budete pätnásťnásobne starší?
V skutočnosti telo neprodukuje obrovské množstvá kolagénu a teda aj malé poklesy o 1% sú počas niekoľkých desaťročí od 25. roku života zanedbateľné. Výrazné poklesy nastanú až vo vyššom veku.
Takže ak nemáte po 50-tke, je dosť nepotrebné prijímať vyššie dávky kolagénu, lebo telo by ich aj tak nemalo ako využiť.
Napríklad, v tejto štúdií pomohla suplementácia až 15 gramov kolagénu denne starším ľuďom trpiacim sarkopéniou (strata svalov) zlepšiť kompozíciu tela, avšak: títo ľudia cvičili silový tréning, čo je samo o sebe veľmi efektívne proti strate svalov vo vyššom veku a takisto v staršom veku sa môže produkovať až o 75% kolagénu menej ako v mladosti, takže vo vyššom veku môže mať zmysel vyššia dávka.
Čo to teda znamená? Pokiaľ nemáte cez 50, kľudne vám stačí bežná odporúčaná dávka zhruba 3000 mg kolagénu denne. Viac by vaše telo ani nevyužilo a tvrdenia, že všetci potrebujeme viac, sú len marketingové keci postavené na vode a snažia sa vás presvedčiť vymysleným argumentom typu “viac musí byť predsa lepšie”.
Morský (rybí) alebo hovädzí kolagén
Vo vašom tele existuje viac ako 20 druhov kolagénu, z ktorých každý má špecifickú úlohu. Hlavnými typmi sú kolagén I, II, III a IV (3, 5).
Kolagén sa vyrába z dvoch zdrojov:
- morský kolagén z kože, kostí, plutiev aj šupín morských rýb,
- hovädzí kolagén je prirodzene sa vyskytujúci proteín prítomný v spojivovom tkanive, kostiach, chrupavkách a koži kráv.
Zistilo sa, že hovädzí kolagén zvyšuje kolagén typu I a III, zatiaľ čo morský kolagén podporuje typy I a II (3, 4).
Kolagén vo vašej pokožke je primárne tvorený z kolagénu typu I a III, čo znamená, že hovädzí kolagén môže byť obzvlášť užitočný na redukciu vrások, podporu elasticity a zvýšenie vlhkosti pokožky (4).
Morský kolagén môže zlepšiť chrupavku a zdravie pokožky. Niektoré štúdie navyše naznačujú, že so sebou nesie nižšie riziko prenosu chorôb, má menej zápalových účinkov a môže sa pochváliť vyššou mierou absorpcie ako hovädzí kolagén (2, 6).
Morský kolagén je stále relatívne nový. Výskum napriek tomu preukázal sľubné zdravotné výhody pre regeneráciu kostného tkaniva, účinky proti vráskam, ochranu pred UV žiarením a hojenie rán (3, 7, 8, 9).
Ktorý z tých kolagénov je pre ľudské telo lepší sa zatiaľ nevie. Zatiaľ existujú iba dohady o tom, že morský kolagén má bližšie k ľudskému a teda by mal byť lepší. Momentálne vám stopercentnú odpoveď nedá nikto, a preto porovnávať kvalitu kolagénu na základe zdroja by zatiaľ nemalo pre vás byť rozhodujúcim faktorom.
Porovnanie kolagénov dostupných na našom trhu
Inca Collagen
Inca Collagen je najznámejší a momentálne aj najpredávanejší kolagén na Českom a Slovenskom trhu. Nie sa ani čo čudovať. Spĺňa úplne všetky vyššie spomenuté dôležité kritéria, ktoré z neho robia momentálne najlepší kolagén na našom trhu.
Má dlhoročnú tradíciu a je jeden z úplne prvých kolagénov, ktoré vznikli v našich končinách.
Na ich blogu si môžete prečítať veľmi veľa faktov a vidieť, že sa vyznajú v tom čo, ako a prečo to tak robia. Všetko majú podložené vedeckými štúdiami, veľmi málo marketingu a žiadne “prehypované” tvrdenia a sľuby tam nenájdete. Len to, čo naozaj dokáže.
Je bioaktívny, hydrolyzovaný, extrahovaný z kože, kostí, plutiev aj šupín morských rýb.
Takisto je 100% čistý, čím sa zaručuje vysoká kvalita a vstrebateľnosť doplnku. Vitamín C je súčasťou balenia ako darček, avšak tým, aby zaručili čo najvyššiu vstrebateľnosť, nepridávajú ho priamo do kolagénu na rozdiel od niektorých iných kolagénov.
V jednom balení je 30 sáčkov a každý obsahuje 3000 mg kolagénu, čo je bežná odporúčaná dávka, ktorá bohato postačuje. Vystačí vám teda na jeden mesiac.
Najviac však hovoria za seba desiatky recenzií spokojných zákazníkov, ktorí mali po jeho užívaní viditeľné výsledky. Také množstvo som nenašiel pri žiadnom inom kolagéne. Tým, že obsahuje kolagénu typu I, II a III, dokáže pomôcť pri viacerých problémoch od štiepajúcich sa nechtov, cez padanie vlasov po lepšiu regeneráciu po zraneniach a skvalitneniu pleti o čom takisto svedčia mnohé užívateľské recenzie na rôzne problémy.
Ak by sa vám málilo dôkazov kvality, tento kolagén má aj certifikát anti-dopingového laboratória Deutsche Sporthochschule v Kolíne, a preto je ideálnym kolagénom aj pre športovcov.
Dve menšie nevýhody sú:
- cítiť menšiu rybacinu po otvorení balenia, chuťovo je však neutrálny a môžete ho zmiešať aj s džúsom.
- vyššia cena 49€ – ale vzhľadom na najvyššiu kvalitu sa niet čo čudovať. Skutočne kvalitný a fungujúci produkt sa nedá vyrobiť za pár drobných.
Zeen Collagen
Zeen Collagen je pomerne novým kolagénom, ktorý sa radí do prémiovej triedy ako Inca Collagen.
Ide o francúzsky hydrolyzovaný kolagén v dvoch variantoch:
Na výber teda máte úplne čistú variantu, kde je väčšia pravdepodobnosť bioaktivity oproti ochutenej, ktorá potenciálne môže zhoršiť absorbciu kolagénu.
Obsahuje kolagén typu I, II a III, čím by mal pomáhať pri rôznych problémoch od vlasov, cez pleť po pohybový aparát.
Obsahuje až 6000 mg kolagénu v jednom sáčku a balenie ich obsahuje 30, čiže vám vystačí na celý mesiac.
Čo ma však trochu odrádza je jedna vec. Ide však o môj subjektívny názor, ktorý iným prekážať nemusí.
Pri pohľade na blog a články nájdete veľa rád a tipov, ktoré v skutočnosti kolagén nedokáže splniť. Dajme si príklad.
Jeden článok tvrdí, že Zeen Collagen vám pomôže k lepšiemu spánku.
Doteraz však neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by kolagén mal takéto účinky. Argumentujú tým, že kolagénový doplnok obsahuje glycín, ktorý má overený podiel na lepšom spánku. Lenže prijímaný hydrolyzovaný kolagén sa ďalej nerozkladá na glycín, takže tvrdiť niečo takéto je ako varenie z vody.
Odhliadnuc od týchto pokusov o blogovanie a neoverených tvrdení, Zeen Collagen spĺňa tie najdôležitejšie kritériá ako bioaktívny, hydrolyzovaný, má viac ako dostatočnú dennú dávku (ktorá ale nezaručuje lepšie výsledky) a dostupný je aj vo verzii bez príchute. Avšak nemá toľko recenzií od spokojných zákazníkov.
Cena za balenie je 49€ s vitamínom C ako darček. Navyše majú aj dopravu zadarmo.
Bionutrian
Tretím v poradí je švajčiarsky kolagén Bionutrian.
Môžeme ho zaradiť medzi vyššiu triedu a kvalitu, keďže spĺňa dôležité kritéria ako hydrolyzovaný, bioaktívny a dostatočnou dennou dávkou v balení až 5000 mg kolagénu.
Tvrdí o sebe aj to, že je 100% čistý, avšak nie je to úplne tak. Tento kolagén je priamo obohatený o vitamín C, takže úplne čistý nie je. Neobsahuje však žiadne ďalšie prímesi, čo je veľké plus. Keďže nie je úplne čistý a túto jednu podmienku nespĺňa, umiestnil sa až na 3. mieste. Avšak pri dávke až 5000 mg sa veľa kolagénu pri troche pridaného vitamínu C neznehodnotí.
Veľkým plus je aj veľké množstvo recenzií spokojných užívateľov, takže si môžete byť vo veľkej miere istý, že nekupujete mačku vo vreci.
Dostupný je v dvoch formách:
- práškovej – 150 gramov pri dennej dávke 5 gramov, čo vystačí na mesiac.
- tabletovej – 180 tabliet pri dennej dávke 6 tabliet, čo takisto vystačí na mesiac.
A keďže kolagén nie je doplnkom, ktorý by začal účinkovať okamžite, ale chce to nejaký čas, tak môžete využiť aj ich výhodné trojbalenie a výrazne ušetriť.
collaloc
Ďalším v poradí je švajčiarsky hydrolyzovaný kolagén, 100% čistý collaloc.
Dá sa povedať, že ide o zlatú strednú cestu, keďže je cenovo trochu dostupnejší (29,90€) a takisto spĺňa všetky dôležité kritéria ako hydrolyzovaný, bioaktívny, 100% čistý bez prísad s dostatočnou dennou dávkou v balení 3300 mg kolagénu.
Pokiaľ ide o overené účinky kolagénu na ľudský organizmus, je možné očakávať výsledky pri jeho užívaní.
Čo je však neoverené a zavádzajúce, sú tvrdenia, že collaloc vám:
- pomôže detoxikovať (fakt: nič ako detoxikáciu nepotrebujete, na to máte pečeň a obličky)
- podporí vašu imunitu (fakt: fungovanie imunity je o inom ako o kolagéne)
- urýchli regeneráciu po fyzickej aktivite (fakt: regenerácia sa žiadnym prirodzeným spôsobom ani doplnkom nedá urýchliť, to dokážu jedine steroidy)
- zrýchli metabolizmus (fakt: metabolizmus nemôže byť rýchly/pomalý a príjem kolagénu neovplyvňuje, koľko kalórií spálite.
- rýchlejšie naberiete svaly (fakt: neexistujú presvedčivé dôkazy, že by užívanie kolagénu pomáhalo v naberaní svalovej hmoty u zdravých mladých ľudí)
- potlačí celulitídu (fakt: existuje doposiaľ len jedna štúdia skúmajúca kolagén a celulitídu, ktorá mala zmiešané výsledky)
… a dalo by sa pokračovať. Ich webstránka sľubuje veľa vecí, až mi to príde, že je to snáď kolagén na všetko.
Lenže realita je taká, že žiadny doplnok, potravina, minerál, vitamín… samé o sebe nedokážu všetko.
Ak sa nedáte nachytať na nereálne sľuby, ale tento cenovo dostupnejší kolagén si kúpite pre nejaký overený účinok, mali by ste byť spokojný. Ak budete tento kolagén brať na zlepšenie imunity či detoxikáciu, tak ste vyhodili peniaze za niečo, čo nedokáže nielen collaloc, ale žiadny kolagénový doplnok.
Werbea kolagény
Firma Werbea ponúka doplnky výživy a medzi nimi je aj kolagén v dvoch formách:
- Beauty Collagen – pre spomalenie starnutia pokožky, hydratáciu pleti, redukciu vrások, zvýšenie kvality vlasov a nechtov.
- Power Collagen – na podporu pohybového aparátu.
Oba kolagény sú hydrolyzované bioaktívne. Beauty verzia je z morských zdrojov, Power verzia z hovädzieho kolagénu.
TIeto kolagény však nie sú čisté a obsahujú mnoho prísad.
Beauty Collagen je aj zmesou kyseliny hyalurónovej, antioxidantov, piperínu komplexu vitamínov a minerálov, koenzýmu Q10 a ešte niekoľkých ďalších látok.
Power Collagen je aj zmesou kyseliny hyalurónovej, glukozamínu, chondroitínu, metylsulfonylmetánu (MSM), komplexu vitamínov a minerálov.
Toľko účinných látok na jednom mieste určite prinesie výsledok, avšak pokiaľ ide o samotný kolagén, je viac než pravdepodobné, že jeho časť bude reagovať s týmito prísadami a bude zhoršená jeho absorpcia, čo však pri dávke v dennom balení až 6000 mg kolagénu nemusí byť problém.
Až na to, že nie je čistý a obsahuje mnoho prísad, tento kolagén vyzerá dobre a lepším účinkom môžu napomôcť ďalšie pridané látky, o ktorých vieme, že sú preukázateľne účinné.
Napríklad, kyselina hyalurónová je overená pri spevnení pletí a to aj v kombinácií s kolagénom. Takisto je účinná pri zmiernení bolesti kĺbov.
Cenovo sa pohybujú trochu vyššie, čo je pochopiteľné vzhľadom na mnoho ďalších látok.
Beauty Collagen zakúpite za 39€ a Power Collagen za 36€.
Yes! kolagény
Značka Yes! patrí pod slovenskú firmu yes.organic, ktorá vyrába viaceré doplnky výživy pre podporu zdravia tráviaceho traktu, výživu a regeneráciu pohybového aparátu a spomalenie procesu starnutia.
Keďže posledné dve sa týkajú aj kolagénu, v ich portfóliu nájdete hneď niekoľko kolagénov, žiadny z nich však nie je 100% čistý a využíva pridané látky a vitamíny na podporu konkrétnych problémov. Ostatné kľúčové parametre kvality však sú splnené.
Lovely Collagen
Je bioaktívny hydrolyzovaný kolagén z morských zdrojov na podporu krásy pleti, vlasov a nechtov. V dennej dávke obsahuje 5000 mg kolagénu s pridaným zinkom pre zdravšie nechty, vitamínom B7, vitamínom E aj kyselinou hyalurónovou.
Na čo sa však nenechajte nachytať je nasledovný benefit, ktorý vôbec nezodpovedá realite.
Pár gramov kolagénu neovplyvní sýtosť. To je ako myslieť si, že si dám 5 gramov jablka a budem plný. Kolagén nemá žiadnu sýtiacu vlastnosť ako napríklad vláknina glukomanán a metabolizmus sa nedá zrýchliť, čo už som spomínal vyššie.
Glamour Collagen
Je taktiež bioaktívny morský kolagén podobný ako Lovely Collagen, avšak je viac zameraný na mladistvý vzhľad pleti.
Asi jediné problémové tvrdenia tohto produktu sú v súvislosti s celulitídou, ktorú som už spomínal vyššie.
Príčiny celulitídy sú rôzne a nedostatok kolagénu to byť ani zďaleka nemusí, keďže aj mladé ženy (s dostatkom kolagénu) majú s celulitídou problém. Takisto existuje len jedna už vyššie citovaná štúdia ohľadom kolagénu a celulitídy, ktorá nemá úplne najpresvedčivejšie dôkazy.
Flexible Collagen
Tento kolagén je bioaktívny hovädzí zameraný na pohybový aparát. Okrem kolagénu obsahuje aj ďalšie látky pre kĺby ako glukozamín a chondroitín.
Jediné zavádzajúce tvrdenie, čo som našiel, je, že glycín v kolagéne pomáha udržiavať svalovú hmotu a tým prospievať k zdravu.
Áno, svalová hmota je veľmi dôležitá pre zdravie a to obzvlášť vo vyššom veku. Lenže proces tvorby svalov spúšťa aminokyselina leucín, a so starším vekom naša responzívnosť na ňu klesá. Dopĺňanie glycínu s tým nič neurobí. Navyše, je potrebné cvičiť silový tréning, aby svaly rástli, pretože to je jediný prirodzený stimul, na ktorý svaly počúvajú. Magicky sa dopĺňaním kolagénu a lenivým spôsobom života nič nezmení.
Okrem toho sa zdá, že ostatné tvrdenia na podporu pohybového aparátu sú v poriadku.
Prečo tu nie sú tekuté kolagény?
Vyššie spomenuté kolagény sú všetky v práškovej forme. Na trhu sú však dostať aj rôzne ďalšie formy ako tablety či tekuté kolagény na pitie.
Má to jeden dôvod, prečo ich tu nespomínam. Ich účinok je totižto v takejto podobe otázny. Opäť ide už o spomínanú čistotu a bioaktivitu. Aby ste kolagén udržali v tabletovej forme, museli by ste na to použiť ďalšie látky, čo by zhoršovalo kvalitu a absorbciu kolagénových molekúl.
Roztoky bielkovín sa tiež rýchlo kazia, takže by museli byť nejakým spôsobom konzervované, aby sa zabránilo ich bakteriálnemu rozkladu. Tieto látky však zároveň naďalej ničia aj samotné kolagénové fragmenty. Takže keď výrobca nechá odstáť v sklade tekutý kolagén a kým sa ešte dostane k vám, už to ani nemusí byť kolagén.
Momentálne najlepšia voľba sú práškové kolagény, ktoré zmiešate vo vode a vypijete v danom momente.
Čo vám iní neprezradia, že by ste si na to mali dať pozor
Hrudkovatenie
Znakom kvalitného kolagénu je dobrá rozpustnosť. Avšak nielen pri klasickej príprave najprv prášok, potom zaliať tekutinou.
Otestovať kolagén si raz môžete tak, že to urobíte naopak. Najprv nalejete do pohára tekutinu a potom nasypete kolagénový prášaok.
Kvalitný kolagén sa rozpustí aj bez hrudiek. Naopak, znakom lacného kolagénu je, že sa z prášku urobia hrudky a padnú na dno pohára.
Mikronizácia
Je proces, ktorým sa zmenšujú čiastočky zlúčenín, čím sa dosahuje ich lepšia rozpustnosť a vstrebateľnosť.
Kvalitné kolagény tento proces využívajú, aby molekuly kolagénu neboli príliš veľké a dokázali sa vstrebať cez tenké črevo. Nanešťastie, túto informáciu od výrobcu asi nedostanete, keďže je to skôr strážené výrobné tajomstvo kvalitných kolagénov.
Viac dôkazov o dôležitosti čistoty kolagénu pre jeho účinok
Veľa kolagénov pridáva do svojich produktov ďalšie prísady a už sme spomínali, že čím čistejší kolagén, tým lepšie.
Nejde však len o to, že prísady by mohli zväčšiť veľkosť kolagénových molekúl a tým zhoršiť vstrebateľnosť cez tenké črevo. Ide aj o to, do akej miery môžu tieto prísady reagovať s kolagénom a rozložiť ho natoľko, že z kolagénu vlastne kolagén nebude.
Mnohé prísady sú totižto z chemického hľadiska kyseliny a nemusíte mať PhD. z chémie, aby ste vedeli, že kyseliny majú vlastnosť rozkladať pôvodné látky.
Napríklad, kyselina hyalurónová. Už len zo svojho názvu je jasné, že je to kyselina a teda potenciálne môže rozkladať kolagén.
Vitamín B5 – inak povedané kyselina pantoténová – ďalšia kyselina, ktorú nájdete v niektorých kolagénoch.
Vitamín C je inak povedané kyselina askorbová. Mnoho výrobcov svoje kolagény priamo vitamínom C obohacujú, čo nie je práve najšťastnejšie riešenie.
Je rozdiel, ak prijmete kolagén zvlášť, vitamín C zvlášť a kyselinu hyalurónovú zvlášť. Ale mať zmes viacerých kyselín s kolagénom, no neviem neviem, koľko z neho v produkte prežije.
Čím menej prísad, tým lepší kolagén. Najlepšie nemať žiadne a doplnkové látky ako vitamín C prijímať ako samostatný doplnok.
Ešte málo známe fakty k vitamínu C a kolagénu
Už sme spomínali, že vitamín C potenciálne hrá dôležitú úlohu pri tvorbe kolagénu a odporúča sa ho užívať (ideálne samostatne) s kolagénom.
Lenže mnohí výrobcovia pridávajú až 1000 mg vitamínu C do kolagénu. Problém je ten, že odporúčaná denná dávka pre tento vitamín pre dospelých ľudí nie je ani 100 mg. Dojčiacim ženám sa odporúča viac, ale 120 mg tiež nie je nejaký závratný rozdiel.
Skrátka, denné potreby vášho organizmu na vitamín C sú relatívne nízke.
A ako sme už spomenuli, vitamín C je kyselina a teda čím viac bude v kolagéne, tým viac ho môže degenerovať. Takže čím viac vitamín C pridaného do kolagénu, tým viac kolagénu môže rozložiť.
Kolagén nedokáže liečiť
Kolagén dokáže veľa, ale nedokáže všetko. Rozhodne nie vyliečiť závažné ochorenia ako osteoporóza a iné ochorenia pohybového aparátu. Vie zmierniť prejavy a z horšieho štádia ochorenia pomôcť zlepšiť stav na menej závažný.
Keď vám bude akýkoľvek výrobca tvrdiť, že s jeho kolagénom vyliečite X, tak zavádza.