Ashwagandha: veľký prehľad účinkov. Ktoré sú overené? Toto hovorí 156 štúdií

Autor: Miroslav Beňo

Ashwagandha sa považuje za tradičný prostriedok na zníženie stresu. 

Predmetom skúmania je aj kvôli jej potenciálu posilniť pamäť a imunitné funkcie. 

Čo však hovorí veda o všetkých jej údajných zdravotných účinkoch a sú niektoré podložené dostatočnými dôkazmi? 

Čítajte ďalej a v tomto veľkom prehľade štúdií sa dozviete, čo pre vás ashwagandha môže urobiť a pri čom nemáme dostatočné dôkazy.

 

 

Upozornenie

Rovnako ako väčšina doplnkov, ani ashwagandha nie je schválená americkou FDA na akýkoľvek účel. Dôkazy o nej sa považujú za predbežné a nedostatočné na vznik oprávnenia na lekárske použitie [1]. 

Európska EMA a EFSA, niečo ako náš Štátny úrad na kontrolu liečiv, momentálne dáva dokopy vyjadrenie k ashwagande[1]. Zatiaľ môžu predajcovia na európskom trhu tvrdiť len niekoľko zdravotných benefitov a tie sú tiež delené podľa toho, či sa vzťahujú na koreň alebo listy. [2

Konkrétne môžu korene uvádzať nasledujúce všeobecné tvrdenia týkajúce sa: antioxidačných účinkov, adaptogénnej aktivity, reprodukcie, omladenie, dýchanie, energia, psychika, stres a spánok, pokožka, kardiovaskulárne zdravie a kognitívne zdravie. Používanie listov sa však obmedzuje iba na tvrdenia o duševnom a kardiovaskulárnom zdraví.

Aby ste sa vyhli neočakávaným interakciám alebo iným nežiaducim účinkom, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako začnete ashwagandhu užívať.

 

Rýchle zhrnutie

Zástancovia o účinkoch ashwagandy tvrdia:

 • Môže bojovať proti účinkom stresu na myseľ a telo
 • Môže stimulovať imunitný systém
 • Verí sa, že zmierňuje bolesť, zápal a oxidačné poškodenie
 • Sľubný výskum potenciálnych kognitívnych a metabolických benefitov
 • Spája sa so zlepšením zdravia srdca, čriev a nadobličiek

 

Skeptici o účinkoch ashwagandhy tvrdia:

 • Má nepríjemnú chuť
 • Môže zvýšiť hormóny štítnej žľazy
 • Môže spôsobiť zažívacie ťažkosti
 • Nedostatok klinických testov na odôvodnenie lekárskeho použitia
 • Nedostatok dôkazov o mnohých tvrdeniach
 • Nebola stanovená žiadna bezpečná a účinná dávka
 • Dlhodobé vedľajšie účinky nie sú známe

 

Potenciálne účinky ashwagandhy

 

Pravdepodobne efektívne pri:

Stres

Zo všetkých potenciálnych výhod ashwagandhy má táto najsilnejší súbor dôkazov, ktoré ju podporujú, avšak nebola schválená americkou FDA, hoci v Európskej únii sa tento účinok môže pri doplnkoch tvrdiť.

Ashwagandha sa tradične používa ako posilňujúci liek na upokojenie nervov. V dvoch štúdiách so 116 chronicky stresovanými ľuďmi koreňový extrakt zmenšil stres a zvýšil pohodu a šťastie, tiež znížil hladiny kortizolu [2, 3, 4].

V štúdii s 39 ľuďmi bol extrakt z ashwagandhy mierne účinný u ľudí trpiacich úzkosťou. Aj keď sú tieto výsledky sľubné, účinnosť ashwagandhy u ľudí s úzkosťou sa musí určiť vo väčších, lepšie navrhnutých štúdiách [5].

V niekoľkých štúdiách na zvieratách bola ashwagandha nápomocná proti úzkosti a depresii a pri zlepšovaní tolerancie voči stresu [6, 7, 8, 9, 2].

 

Účinky ashwagahdy s nedostatočnými dôkazmi

Nasledujúce údajné výhody sú podporené iba obmedzenými klinickými štúdiami nízkej kvality. Neexistujú dostatočné dôkazy na podporu využitia ashwagandhy na niektoré z nižšie uvedených použití. Nezabudnite užívanie ashwagandhy konzultovať s lekárom skôr, ako s ním začnete a nikdy ju neužívajte namiesto toho, čo vám váš lekár odporučí alebo predpíše.

 

Pamäť

Extrakt z koreňa ashwagandhy zlepšil pamäť u 50 ľudí s miernym kognitívnym poškodením. Extrakt tiež zlepšil funkčnú pamäť v ďalšej štúdii s 53 ľuďmi [10, 11].

U potkanov pôsobila ashwagandha ako ochrana pred poškodením pamäti v dôsledku PTSD a nedostatku kyslíka (hypoxia) [12, 13].

 

Chudnutie a rast svalov

V štúdii s 52 ľuďmi znížil extrakt z koreňa ashwagandhy nadmernú chuť na jedlo, celkovú konzumáciu a telesnú hmotnosť [3].

V troch štúdiách s viac ako 100 ľuďmi extrakt z ashwagandhy v kombinácii so silovým tréningom [14, 15, 16]:

 • Znížil telesný tuk
 • Zvýšil svalovú silu
 • Podporil testosterón

 

Športová výdrž

V kontrolnom experimente so 49 zdravými dospelými športovcami extrakt z ashwagandhy podľa vlastných hlásení športovcov zlepšil vytrvalosť a fyzické zdravie po 12 týždňoch [17].

Rovnaký účinok mal extrakt na 40 elitných cyklistov po 8 týždňoch suplementácie [18].

 

Cukrovka

V malom kontrolnom experimente s 12 ľuďmi ashwagandha znížila hladinu cukru v krvi rovnako efektívne ako lieky na cukrovku bez významných nepriaznivých vedľajších účinkov [19].

Ashwagandha tiež znížila hladinu cukru v krvi vo viacerých štúdiách na zvieratách. V niektorých z týchto štúdií sa zlepšili aj hladiny HbA1c (miera dlhodobého cukru v krvi) a hladiny inzulínu [20, 21, 22, 23].

V iných štúdiách na zvieratách ashwagandha znižovala závažnosť komplikácií spôsobených cukrovkou, ako sú dysfunkcia semenníkov, katarakta a bolesti nervov. Doplnky výživy tiež zlepšili antioxidačný stav; čo je užitočné, pretože nadbytok glukózy vytvára oxidačný stres [24, 25, 26, 27].

 

Zdravie srdca

Predpokladá sa, že Ashwagandha znižuje krvný tlak a cholesterol a predchádza ateroskleróze, čím zlepšuje zdravie srdca, avšak klinické dôkazy sú obmedzené. V jednom z kontrolných experimentov na ľuďoch sa pridaním ashwagandhy k bežným antiischemickým liekom zlepšili výsledky v porovnaní so samotnou konvenčnou liečbou [22, 28, 29].

V štúdiách na zvieratách ashwagandha znížila riziko mozgovej príhody a srdcových infarktov. Taktiež znižovala hladiny triglyceridov a chránila pred oxidačným poškodením v dôsledku chemoterapie [30, 31, 32].

 

Infekcie

Antibakteriálna Aktivita

V štúdii so 133 ľuďmi s tuberkulózou zmierňovala ashwagandha a ďalšie bylinky v kombinácii s antibiotikami kašeľ a horúčku lepšie ako samotné antibiotiká. V inej štúdii s 99 ľuďmi trpiacimi na tuberkulózu ashwagandha zlepšila príznaky, zápaly a telesnú hmotnosť [33, 34].

V štúdiách na myšiach a bunkách ashwagandha inhibovala alebo zabíjala baktérie ako je Salmonella a Staphylococcus aureus [35, 36, 37].

 

Antivírusová Aktivita

Bylinkový liek obsahujúci ashwagandu urýchlil zotavenie z vírusovej hepatitídy u 29 pacientov [38].

Ashwagandha tiež preukázala antivírusovú aktivitu proti HIV, herpesu a vírusu zápalového ochorenia čriev (IBD) v štúdiách založených na bunkových kultúrach [39, 40, 41, 42].

 

Účinky proti hubám (Antifungálna aktivita)

Ashwagandha v štúdii na bunkových kultúrach spomaľovala rast viacerých druhov húb (Aspergillus flavus, Fusarium oxysporum a Fusarium verticillioides) [36].

 

Antiparazitická činnosť

Ashwagandha preukázala v štúdiách na zvieratách antiparazitickú aktivitu proti Leishmanii a malárii [43, 44, 45].

 

Príznaky OCD a ADHD

OCD

V štúdii s 30 ľuďmi s obsedantno-kompulzívnou poruchou (OCD) znížil extrakt z Ashwagandhy užívaný spolu so štandardnou liečbou ich príznaky viac ako lieky užívané samostatne [46].

Ashwagandha tiež účinne liečila príznaky OCD u myší [47].

 

ADHD

ADHD sa zvyčajne lieči psychostimulantmi, ako je Ritalin. Ich dlhodobá bezpečnosť však bola spochybnená v niekoľkých štúdiách. Pre mnohých rodičov by bola prijateľnejšia bezpečnejšia alternatíva [48, 49].

Bylinná zmes obsahujúca Ashwagandhu, pivóniu, Gotu Kolu, spirulinu, bacopu a medovku lekársku zlepšila reakčný čas, impulzívnosť a sústredenie v štúdii so 120 deťmi s ADHD, pričom neboli hlásené žiadne nežiaduce vedľajšie účinky [49].

Žiadne štúdie však zatiaľ neskúmali účinok samotnej Ashwagandhy na ADHD.

 

Schizofrénia

V kontrolnej štúdii s 11 ľuďmi Ashwagandha znížila závažnosť senzorických problémov, ktoré majú pacienti so schizofréniou [50, 51].

Avšak, v inej štúdii s 25 schizofrenickými pacientmi užívanie nepomohlo pri pocitoch izolácie alebo depresie [52].

 

Bolesť

Ashwagandha znížila bolesť, stuhnutosť a zdravotné postihnutie u 60 ľudí s bolesťami kolenných kĺbov. Ajurvédska liečba obsahujúca ashwagandhu znížila bolesť, citlivosť kĺbov a opuchy v štúdii s 86 ľuďmi s reumatoidnou artritídou [53, 54].

V ďalšej štúdii so 42 ľuďmi bylinková zmes obsahujúca ašvagandu, indické kadidlo, kurkumu a zinok redukovala bolesť pri artróze. Ashwagandha tiež zmierňovala bolesť v troch štúdiách na hlodavcoch [55, 56, 57, 58].

 

Reprodukčné zdravie

Ženy

Ashwagandha môže znižovať komplikácie v menopauze. V kontrolnom experimente s 51 menopauzálnymi ženami ashwagandha zmierňovala príznaky ako návaly horúčav, kolísanie nálady, problémy so spánkom, podráždenosť a úzkosť [59].

U 50 zdravých žien ashwagandha podľa vlastných záznamov žien zúčastňujúcich sa experimentu zlepšila sexuálne funkcie, ako je vzrušenie, lubrikácia, orgazmus a uspokojenie [60].

Ashwagandha spolu s doplnkom tribulus terrestris obnovili hormonálnu rovnováhu u potkanov so syndrómom polycystických ovárií (PCOS) [61].

 

Muži

V klinickom kontrolnom experimente so 150 mužmi ashwagandha znížila oxidačný stres, zvýšila testosterón a znížila FSH. Tieto hormonálne zmeny podporujú produkciu nových spermií. Zlepšila tiež počet a pohyblivosť spermií [62].

U 46 mužov s nízkym počtom spermií ashwagandha zvýšila [63]:

 • počet spermií, o 167%
 • objem semena, o 53%
 • pohyblivosť spermií, o 57%

 

V inej štúdií obnovila kvalitu semena u 180 neplodných mužov [64].

 

Spánok

Výťažok z koreňa alebo z celej rastliny sa v ajurvéde používal ako prostriedok na spanie. Štúdia na myšiach zistila, že trietylénglykol je aktívnou zložkou ashwagandhy zodpovednou za navodenie spánku [65].

Ashwagandha zlepšila kvalitu spánku u 6 z 18 zdravých ľudí. Zlepšila tiež spánok u potkanov aktiváciou dráhy GABA [66, 67].

Strata pokojného spánku je nezdravá a vedie k zvýšenej hladine reaktívnych foriem kyslíka (ROS) a smrti buniek v mozgu. Je zaujímavé, že ashwagandha zamedzila negatívnym účinkom nedostatku spánku u hlodavcov pravdepodobne pomocou antioxidačných mechanizmov [68, 69, 70].

 

Imunita

V malom kontrolnom experimente s 5 ľuďmi extrakt z ashwagandhy zlepšil imunitnú odpoveď aktiváciou bielych krviniek. V dvoch ďalších pokusoch (spolu 142 ľudí) zvýšila bylinná zmes obsahujúca ashwagandhu aktivitu T buniek, bielych krviniek špecializovaných na boj proti nádorom a vírusom [71, 72].

U myší extrakt z ashwagandhy zvyšoval imunitu aktiváciou buniek kostnej drene, makrofágov a lymfocytov [73, 74].

Tiež zvyšoval hladiny Th1 cytokínov a zabraňoval vyčerpaniu bielych krviniek u stresovaných myší [75, 75].

Nakoniec v kombinovanej štúdii na myšiach a bunkách sa ukázalo, že Withaferín A (látka derivovaná z ashwagandhy) spomaľoval aktivitu myeloidných supresorových buniek (MDSC). Tieto disfunkčné imunitné bunky môžu stimulovať rast nádorov a brániť imunitnému systému útočiť na rakovinové bunky [76, 77].

 

Zdravie čriev

V jednotlivej prípadovej správe pomohol ajurvédsky liek obsahujúci ashwagandu pri liečbe zápchy, bolesti žalúdka a zvracania [78].

Klystír z Ashwagandhy obnovil zdravie črevnej výstelky u potkanov s IBD [79].

Upozorňujeme však, že jednu štúdiu na zvieratách a jedinú prípadovú štúdiu bylinnej zmesi nemožno považovať za silný dôkaz. Než sa vyslovia  definitívne tvrdenia o účinku Ashwagandhy na tráviaci systém, potrebujeme ďalšie štúdie.

 

Funkcia nadobličiek

Kongenitálna adrenálna hyperplázia (CAH) je vrodená dysfunkcia enzýmov, ktoré riadia produkciu hormónov v nadobličkách. Výsledkom je nedostatok kortizolu a aldosterónu a prebytok mužských hormónov. Medzi príznaky patrí nadmerné ochlpenie na tvári, akné, vypadávanie vlasov, menštruačné nepravidelnosti a neplodnosť.

V dvoch prípadových štúdiách ashwagandha zlepšila príznaky a hormonálne hladiny starších žien s CAH [80, 81].

Na potvrdenie tohto benefitu budú potrebné kontrolované pokusy.

 

Účinky ashwagadhy, pri ktorých chýbajú dôkazy

Žiadne klinické dôkazy nepodporujú využitie ashwagandhy pri žiadnom z problémov uvedených v nasledovnej časti.

Nižšie je uvedený súhrn súčasného výskumu na zvieratách a na bunkových kultúrach, ktorý by malo sprevádzať ďalší výskum. Štúdie uvedené nižšie by sa však nemali interpretovať ako podpora akéhokoľvek prínosu pre zdravie.

 

Oxidačný stres

Withanolidy, účinné látky ashwagandhy, sú silné antioxidanty. V štúdii na ľudských bunkách ashwagandha zlepšila markery oxidačného stresu súvisiaceho s vekom (FOXO3A a SIRT3), čo naznačuje, že môže zabrániť predčasnému starnutiu [82].

V štúdiách na potkanoch ashwagandha posilňovala antioxidanty v tele, vrátane superoxiddismutázy (SOD), katalázy a glutatiónu. Zabránila tiež poškodeniu obličiek v dôsledku dehydratácie a oxidačnému poškodeniu v dôsledku chemoterapie [83, 84, 85].

 

Štúdie dlhovekosti

Antioxidačné vlastnosti Ashwagandhy môžu potenciálne predĺžiť dĺžku života. V štúdii s 30 ľuďmi zvýšila hladinu antioxidačných enzýmov a znížila markery oxidačného stresu [86].

V troch štúdiách ashwagandha predĺžila život červíka (C. elegans), ktorý sa často používal na štúdium modelov dlhovekosti [87, 88, 89].

 

Zdravie mozgu

V štúdiách na bunkových kultúrach ashwagandha podporovala rast mozgových buniek a stimulovala regeneráciu neurónov [90, 2].

Ashwagandha môže znižovať oxidačné poškodenie z liekov a chrániť pred nadbytkom glutamátu. Pomáhala tiež kontrolovať epileptické záchvaty u myší a liečiť dyskinézu (neúmyselný pohyb) u potkanov [91, 92, 93, 94, 95].

 

Alzheimerova Choroba

Alzheimerova choroba je forma demencie spôsobená usadeninami beta-amyloidových proteínov a stratou mozgových buniek. 

Ashwagandha zlepšila kognitívne funkcie a znížila ukladanie beta-amyloidu u myších modelov Alzheimerovej choroby [96, 97].

 

Parkinsonova Choroba

Parkinsonova choroba je neurodegeneratívne ochorenie zahŕňajúce postupnú stratu dopamínových neurónov. Na myšom modeli Parkinsonovej choroby ashwagandha normalizovala hladinu dopamínu a znižovala poškodenie mozgových buniek voľnými radikálmi [98, 99].

 

Huntingtonova Choroba

Huntingtonova choroba je genetická porucha, ktorá spôsobuje oxidačné poškodenie a progresívny rozklad mozgových buniek [100].

V štúdiách na potkanoch ich ashwagandha chránila pred oxidačným stresom a mitochondriálnou dysfunkciou, čo naznačuje, že by mohla byť užitočná pri chorobách ako je Huntingtonove ochorenie [100, 101, 102].

 

Zdravie kostí

Zdravotné problémy s kosťami často vznikajú po menopauze, keď nízka hladina estrogénu naruší štruktúru kostí. U myší s nedostatkom estrogénu ashwagandha zabraňovala úbytku kostnej hmoty a stimulovala novú tvorbu kostí [103, 104].

Zlepšila tvorbu kostí u potkanov a kurčiat s nedostatkom vápnika a zvýšila kostný kolagén u potkanov s artritídou [105, 106, 107, 108].

V štúdiách na bunkových kultúrach Ashwagandha stimulovala tvorbu kostí a chránila chrupavku [109, 110].

 

Poškodenie obličiek

V štúdiách na potkanoch ashwagandha chránila obličky pred toxicitou niekoľkých chemických látok, vrátane:

 • Brómbenzén (toxická chemikália) [111]
 • Carbendazim (protiplesňový) [112]
 • Gentamicin (antibiotikum) [113, 114]
 • Olovo (ťažký kov) [115]
 • Streptozotocín (chemoterapia) [116]

 

Chránila tiež pred poškodením obličiek spôsobeným dehydratáciou [84].

 

Zdravie pečene

Ashwagandha chránila pečeň potkanov pred poškodením z ožarovania a ťažkými kovmi [117, 118].

Zvyšovala obsah žlče u potkanov s vysokým cholesterolom a znižovala tie pečeňové enzýmy, ktoré poukazujú na poškodenie tkaniva [30, 119].

 

Zdravie dýchacích ciest

Polysacharidy extrahované z ashwagandhy potláčali kašeľ u morčiat rovnako efektívne ako kodeín [120, 121].

U malých potkanov withaferín A tiež chránil pľúca pred zápalom a oxidačným stresom spôsobeným toxickými bakteriálnymi lipopolysacharidmi (LPS) [122]. 

 

Autoimunita

Lupus je autoimunitné ochorenie, ktoré so sebou prináša vysoké množstvo zápalov. V štúdii na myšiach ashwagandha redukovala zápalové markery, ktoré majú tendenciu byť vysoké pri lupuse a iných autoimunitných chorobách, vrátane IL-6 a TNF-alfa [123, 124].

 

Tradičné použitie ako protijed

V Indii sa ashwagandha používa na ošetrenie uštipnutia hadom a bodnutia škorpiónom. Zlúčenina z ashwagandhy utlmila kobrí a zmijí jed pri štúdiách na myšiach a bunkových kultúrach [125, 126, 2].

 

Závislosť od morfia

Ashwagandha môže pomôcť zabrániť ľuďom v rozvinutí závislosti na morfiu a taktiež môže pomáhať ľuďom, ktorí už sú závislí, zbaviť sa morfia bez závažných abstinenčných príznakov [127].

V štúdii na potkanoch extrakt z ashwagandhy znižoval abstinenčné príznaky a zabraňoval závislosti od morfia. V neurónoch priamo vystavených morfiu, extrakt z Ashwagandhy bránil zníženiu regulácie aktivity opioidných receptorov. Ashwagandha môže byť teda užitočná na prevenciu závislosti, keď sú potrebné opioidné lieky proti bolesti [128, 129, 127].

 

Mierna hypotyreóza

Mierna hypotyreóza alebo nízke hormóny štítnej žľazy sa vyskytujú u 3 – 8% ľudí a sú obzvlášť časté u žien starších ako 55 rokov. Liečba levotyroxínom, syntetickou formou hormónu štítnej žľazy T4, má často väčšie riziká než prínosy aveľa ľudí s miernou hypotyreózou teda nie je liečených [130].

V kontrolnom experimente s 50 ľuďmi s miernou hypotyreózou normalizoval extrakt z ashwagandhy hladinu TSH a hormónov štítnej žľazy (T3 a T4) [131].

Extrakt tiež zvyšoval hormóny štítnej žľazy u hypotyroidných hlodavcov a znižoval oxidačný stres a zápaly [132, 132, 133].

 

Výskum rakoviny

Ashwagandha zlepšila únavu a kvalitu života v kontrolnom experimente so 100 pacientmi s rakovinou, ktorí podstupovali chemoterapiu [134].

Niekoľko štúdií na zvieratách a bunkových kultúrach preukázalo, že zložky ashwagandhy, najmä Withaferín A, tlmia alebo ničia rakovinové bunky [135, 2, 136, 137].

Ašvaganda navyše môže podľa štúdií na myšiach zvýšiť účinnosť chemoterapeutického lieku paclitaxel užívaného pri rakovine pľúc [138, 139, 140].

V štúdiách na bunkových kultúrach a zvieratách ashwagandha spomalila alebo zvrátila rast niekoľkých druhov rakoviny, vrátane rakoviny:

Share This