Zdravé a nízkokalorické sladkosti ako skvelá náhrada za tie nezdravé

Autor: Miroslav Beňo

Chuť na sladké nie je ničím výnimočným. Každý ju občas dostane a najradšej by vyjedol celé regále sladkostí. 

Nanešťastie, nie je to zdravé a ani veľmi vhodné pri chudnutí alebo naberaní svalov.

Na druhej strane, potravinársky priemysel je taký pokročilý, že máme na výber množstvo nielen tradičných nízkokalorických a nízkosacharidových potravín, ale aj nové spôsoby úpravy a nízkokalorických ochucovadiel, s ktorými je nájdenie zdravých alebo nízkokalorických sladkostí oveľa jednoduchšie.

Mnoho zdravších pochúťok sa dokonca u aj priamo vyrába, takže pre tých lenivších len dobrá správa, keďže nemusíte nič variť.

Ak radi maškrtíte, nech sa páči, oslaďte si život. A k tomu ešte aj zdravo.

 

Lyofylizované ovocie

V súčasnosti je lyofilizácia využívaná v rôznych oblastiach farmácie, kozmetiky, archeológie a tiež potravinárstva. Princíp je založený na sublimáciu zmrznutej vody pri nízkom tlaku a teplote. Výhoda spočíva v tom, že pri tejto metóde nedochádza k priamemu prechodu vody z kvapalného do plynného skupenstva, čo je v mnohých prípadoch príčina poškodenia sušeného materiálu.

Výsledkom je sušené ovocie, ktoré vyzerá ako bežné a chutí úplne skvele. Stačí pár kúskov a vynahradí to akúkoľvek sladkosť. Zároveň hrsť lyofilizovaného ovocia obsahuje len malé množstvo kalórií. 

Hodí sa ako prísada do palaciniek, pudingov, jogurtov alebo ho môžete len tak jesť.

Lyofilizované maliny od Gymbeam

Lyofilizované maliny sú chrumkavé mrazom sušené čučoriedky bez pridaného cukru. Vychutnajte si ich ako zdravý chrumkavý snack, súčasť výdatných raňajok, alebo pri príprave vašich obľúbených receptov.

Lyofilizované čučoriedky od Gymbeam

Vychutnajte si mrazom sušené čuriedky ako zdravú sladkosť na raňajky, kedykoľvek počas dňa alebo pri príprave zdravých fitness receptov.

Lyofilizované jahody od Wolfberry

Mrazom sušené jahody plné živín, minerálov, vitamínov a vlákniny.

Lyofilizované banány od Wolfberry

Mrazom sušené banány sú ideálne na zdravé maškrtenie. Získajú si vás svojou jedinečnou chuťou a vôňou.

Čerstvé lesné plody a ovocie – prírodné a zdravé sladkosti

Ovocie síce zväčša má veľa cukru, ale ten je na rozdiel od priemyselného pridávaného do potravín zdravý, pretože ovocie obsahuje ešte aj mnoho iných živín a vitamínov. Dajte si však pozor na ovocné šťavy, pretože tie sú prakticky čistý cukor zbavený všetkých nutrične bohatých látok, ktoré sú v dužine a to už veľmi zdravé nie je. Navyše vás to ani veľmi nezasýti a o chvíľu budete opäť hladný. Z toho dôvodu jedzte celé ovocie. 

Nasleduje zoznam tých menej kalorických, zato poriadne sladkých a chutných.

 

Jahody

Väčšinu obsahu jahôd tvorí voda (91%) a sacharidy (7,7%). Nachádza sa v nich len malé množstvo tuku (0,3%) a bielkovín (0,7%).

100 gramov jahôd (3) obsahuje tieto živiny:

 • 32 kalórií
 • 91% vody
 • 0,7 gramu bielkovín
 • 7,7 gramu sacharidov
 • 4,9 gramu cukrov
 • 2 gramy vlákniny
 • 0,3 gramu tuku

 

Na 100 gramov je to veľmi málo kalórií a aj keby ste na posedenie zjedli niekoľko sto gramov, čo je veľmi nepravdepodobné, maškrtili by ste sa do viac ako sýtosti.

 

Pomaranč

Výživné látky (nutričné látky) nachádzajúce sa v asi polovici veľkého pomaranča: (4):

 • Kalórie: 47
 • Voda: 87% 
 • Bielkoviny: 0,9 gramov 
 • Sacharidy: 11,8 gramov 
 • Cukor: 9,4 gramov 
 • Vláknina: 2,4 gramov 
 • Tuky : 0,1 gramu

 

Keď si to rozoberieme na drobné, opäť väčšinu obsahu pomaranča tvorí voda, cukru nemá až tak veľa a kalórií je tiež veľmi malé množstvo. Jeden veľký pomaranč ich má zvyčajne menej ako 100.

Navyše tým, že jednoduché cukry ako glukóza, fruktóza a sacharóza sú v  pomarančoch dominantnou formou cukrov, tak tie sú zodpovedné aj za jeho sladkú. 

Proteínové palacinky

Klasické palacinky majú veľa nadbytočných sacharidov. Nie že by to bolo zlé, práve preto sú také chutné.

Avšak keď cvičíte a potrebujete svojmu telu dodať viac bielkovín, mali by ste si kontrolovať kalórie. To sa vám ľahšie podarí s ich chutnou náhradou – ich proteínovou verziou.

Môžete si ich dopriať na raňajky, obed ale aj ako dezert.

Proteínové palacinky od Gymbeam

Lahodné proteínové palacinky až s 50% obsahom bielkovín Obsahujú srvátkový koncentrát, izolát, hydrolizované srvátkové peptidy, vaječný albumín, ktoré majú rôznu dobu vstrebávania, čo zaisťuje dlhodobý prísun aminokyselín a proteínu s vysokou biologickou hodnotou.

Proteínové palacinky Warrior

Proteínová zmes na palacinky obsahujúca až 50% podiel bielkovín. Má 3 zdroje bielkovín s vysokou biologickou dostupnosťou. Ich príprava je maximálne jednoduchá a rýchla.

Proteínové palacinky KetoMix

Jedna porcia obsahuje iba 2 gramy cukru a 116 kalórií, ktorú pripravíte za rekordných 5 minút.

Proteínový puding

Puding je jedna z najväčších sladkostí. Nanešťastie, tie z obchodov sú plné cukrov. Vďaka tomu síce veľmi dobre chutia, ale priveľa cukru vám na zdraví nepridá. 

Ak máte chuť na sladký puding, ktorý bude zároveň aj zdravý, nie je to žiadny problém. Existuje veľa rôznych proteínových zmesí na puding, ktoré majú oveľa menej cukru, ale stále chutia vynikajúco. Prípadne ak máte kulinárskeho ducha, môžete si urobiť aj vlastný domáci proteínový puding zo srvátkového proteínu.

Proteínový puding od Gymbeam

Proteínový puding s lahodnou krémovou chuťou a ľahkou konzistenciou, ktorý poskytuje v jednej porcii až 17,5 g bielkovín. Rýchla maškrta hotová len za 30 sekúnd.

Proteínový puding od Scitec Nutrition

Lahodný proteínový dezert s až 30 gramami bielkovín v jednej porcii a iba 144 kalóriami.

Proteínový puding od KetoMix

113 kalórií v jednej porcií, 14 gramov bielkovín a navyše ešte aj poriadna dávka vitamínov a minerálov.

Proteínový puding od Neonutrition

Proteínový puding od Neonutrition neobsahuje žiadne pridané cukry, tuky, konzervanty alebo iné umelé prísady. Obsahom má najviac bielkovín na jednu porciu a to až 40 gramov.

Proteínová zmrzlina

Zmrzlina, kto by ju nemiloval? Chutí skvelo, a nedá sa jej odolať. Akurát tie zdravšie sú väčšinou dostupné vonku len v letných mesiacoch, a tie nezdravé plné cukru a kalórií v obchode nie sú práve najlepšia voľba.

V takom prípade si radšej urobte domácu zmrzlinu z kvalitných surovín a ovocia alebo pre rýchlejšiu, no rovnako zdravú voľbu, siahnite po niektorej zo zmrzlinovej proteínovej zmesi.

Proteínová zmrzlina od Gymbeam

Lahodná pochúťka dostupná v príchutiach čokoláda, vanilka a jahoda a k tomu viac ako 50% podiel bielkovín na jednu porciu.

Proteínová zmrzlina od Scitec Nutrition

Vynikajúci fitness dezert v skvelých príchutiach vanilka-limetka alebo mix lesných plodov.

Proteínová zmrzlina od Biotech USA

26 gramov bielkovín na jednu porciu a lahodná chuť. Môžete zabudnúť na výčitky a vychutnať si fit zmrzlinu.

Ak radi varíte, vyskúšajte aj niektorý z týchto troch receptov.

Horká čokoláda bez pridaného cukru

Toto môže niektorých ľudí prekvapiť, ale kvalitná horká čokoláda (na rozdiel od bežnej čokolády) je perfektnou zdravou sladkosťou.

Vyberte si pravú tmavú čokoládu s obsahom kakaa minimálne 70 – 85%. Takéto zloženie zaisťuje, že neobsahuje veľa cukru.

Horká čokoláda má mnoho výhod ako napríklad zlepšenie funkcie mozgu a krvného tlaku.

Štúdie tiež ukazujú, že ľudia, ktorí jedia horkú čokoládu, majú oveľa nižšie riziko srdcových ochorení.

Pri pohľade na nižšie uvedené hodnoty sacharidov majte na pamäti, že asi 25% sacharidov v horkej čokoláde je vláknina, ktorá znižuje celkový obsah stráviteľných čistých sacharidov.

Horká čokoláda Edelbitter

Horká čokoláda s výnimočným zložením s prírodným sladidlom xylitol, vďaka čomu má čokoláda len 1 gram cukru na 100 gramov.

Belgické horké čokolády HealthCo

Kvalitné belgické čokolády bez obsahu pridaného cukru. Horká verzia má dokonca len 0,5 gramu cukru na 100 gramov. Pre milovníkov čokolády, ktorý sa nechcú obmedzovať ako stvorená.

Belgická čokoláda Cavalier

Horká čokoláda sladená stéviou s vysokým obsahom prvotriedneho kakaa.

Horká čokoláda Hill

Základom čokolády je vzácna odroda kakaových bôbov Criollo z Peru, ktorá sa vyznačuje svojou ovocnosťou s minimom horkých tónov. Je vyrábaná ručne, a jej chuť je dotiahnutá k dokonalosti mandľami, kešu, kakaovým maslom a posypom z voňavého kokosu.

Orieškové maslá

Orieškové maslá nie sú sladkosti v pravom zmysle slova, ale ich chuť vás jednoducho dostane. Nejedno malé ochutnanie tejto dobroty skončilo tak, že sa bezhlavo pokračovalo v ochutnávaní ďalej. Avšak na rozdiel od bežných sladkostí, orieškové maslá sú veľmí zdravá maškrta. Vyrábajú sa viaceré druhy od arašidových, cez mandľové, kešu po pistáciové.

Treba si však dať pozor na kalórie. Orieškové maslá ich majú veľmi veľa, takže si ich treba ustriehnuť. Našťastie, sú veľmi sýte, takže ani po malej porcii nebudete trpieť hladom. Bez problémov sa teda daju v primeraných množstvách jesť aj počas diéty na chudnutie.

Arašidové maslo od Gymbeam

100% čisté a prírodné arašidové maslo tvorené len a len arašidmi. Má jemnú konzistenciu, lahodnú chuť, a až 30% obsaho bielkovín. Dostupné jemné aj crunchy.

Arašidové maslo od Biotech USA

Kvalitné arašidové maslo by malo obsahovať len arašidy bez nadbytočných prísad a cukru a to platí aj o tom od Biotech USA.

Orieškové maslá Warrior

Maškrta plná zdravých tukov, bielkovín a energie. Pražené mandle, kešu, pistácie alebo lieskové orechy. Výber je len a len na vás.

Fit koláče

Share This