25 chutných potravín s vysokým obsahom vitamínu B6

Autor: Miroslav Beňo

Vitamín B6 (pyridoxín) je jedným z ôsmich vitamínov B-komplexu. Všetkých osem vitamínov sa podieľa na premene potravín na energiu potrebnú na normálne fungovanie tela. Okrem tejto funkcie má vitamín B6 mnoho ďalších životne dôležitých úloh.

Preto je nevyhnutné konzumovať dostatok potravín s vitamínom B6, aby ste sa cítili dobre a zostali zdraví.

Vo všeobecnosti je na tento vitamín obzvlášť bohaté mäso, ryby a zemiaky. Raňajkové cereálie a ďalšie druhy potravín sú často o B6 obohatené. Inými slovami, vitamín B6 obsahuje široká škála potravín.

V tomto článku nájdete zoznam potravín s obsahom vitamínu B6, ktoré vám pomôžu pri výbere v rámci zdravej a vyváženej stravy.

 

 

Hovädzia pečeň

Hovädzia pečeň je doslova nabitá vitamínom B6. Len 85 gramov hovädzej pečene vám poskytne 53% odporúčanej dennej dávky (ODD). Mleté hovädzie mäso je tiež jedným zo zdrojov pyridoxínu, pretože 85 gramová porcia mletého hovädzieho mäsa môže pokryť 16% ODD. Hovädzie mäso je tiež celkovo dobrým zdrojom zinku, bielkovín a železa.

 

Kura

K potravinám bohatým na vitamín B6 patria aj iné druhy mäsa. Napríklad 85 gramová porcia chudých kuracích pŕs pokryje 54% ODD. Pečené kuracie stehno vám poskytne 33% ODD pyridoxínu. Pokiaľ ide o ďalšie prínosy kuracieho mäsa pre zdravie, tak predovšetkým je skvelé pre naberanie svalov, pomáha pri chudnutí, podporuje zdravie srdca a posilňuje kosti.

 

Morka

Morčacie mäso je taktiež skvelým zdrojom vitamínu B6. Z dvoch hrubých plátkov morky získate asi 49% ODD. Morka je navyše bohatá na riboflavín, niacín, selén, zinok, fosfor a tiež vitamín B5.

 

Losos

Ryby majú tiež svoje nezastupiteľné miesto medzi potravinami obsahujúce vitamín B6. Len 85 gramová porcia vareného lososa obsahuje 35% ODD. Táto ryba navyše patrí k potravinám s vitamínom B12 a je vynikajúcim zdrojom prospešných omega-3 mastných kyselín, fosforu, draslíka, selénu a zinku.

 

Tuniak

Ani nie sto gramová porcia  vareného čerstvého tuniaka žltoplutvého pokryje až 53% ODD vitamínu B6. Táto ryba je tiež bohatá na minerály, ako je horčík, fosfor a draslík. 

 

Cícer

Mimo mäsa sa vitamín B6 nachádza aj v niektorých rastlinných zdrojoch. Cícer je jedným z nich. V jednej šálke cíceru získate 65% ODD vitamínu B6. Štúdie navyše ukázali, že viac cíceru pomáha pri vyprázdňovaní a znižuje hladinu cholesterolu.

 

Zemiaky

Jedna šálka varených zemiakov vám poskytne 25% ODD. Táto potravina je navyše vynikajúcim zdrojom ďalších vitamínov B, ako je niacín a tiamín, a niektorých zdravých minerálov, ako je draslík a meď.

 

Žaluďová tekvica

Žaluďová tekvica je tiež jednou z potravín s vysokým obsahom vitamínu B6. Jedna šálka varenej tekvice pokrýva 20% ODD. Tento druh zimnej tekvice je navyše bohatý na vitamín A, draslík, horčík a mangán. Preto podporuje celkové zdravie a chráni pred srdcovými chorobami a cukrovkou 2. typu.

 

Špenát

Špenát je zelená listová zelenina, ktorá si zaslúži miesto na zozname potravín s vitamínom B6, hoci ho neobsahuje toľko, ako predošlé zdroje. Pol šálky vareného, ​​sekaného a mrazeného špenátu pokryje 6% ODD. Táto zelenina je navyše veľmi výživná, pretože obsahuje vitamín K, vitamín A, vitamín E, folát, vápnik, železo, horčík a ďalšie vitamíny a minerály.

 

Cibuľa

Cibuľa by mala byť tiež vašou voľbou, hoci neobsahuje veľké množstvo vitamínu B6. Polovica šálky nakrájanej cibule vám poskytne 6% ODD. Avšak táto potravina je veľmi výživná, pretože obsahuje ešte antioxidanty a zlúčeniny, ktoré bojujú proti zápalom, znižujú triglyceridy, znižujú hladinu cholesterolu a znižujú riziko srdcových chorôb.

 

Fazuľa s čiernymi očami

Fazuľa s čiernymi očami je ďalším dobrým rastlinným zdrojom vitamínu B6. Jedna šálka vareného čiernookej fazule pokryjete 10% ODD. Okrem toho obsahuje vitamín C, vitamín A, vitamín K, tiamín, bielkoviny a mangán.

 

Pistáciové oriešky

Tri hrste pistáciových orieškov pokrývajú 100% ODD. Tieto orechy majú navyše aj vysoký obsah tiamínu a sú tiež vynikajúcim zdrojom mnohých minerálov vrátane medi, mangánu a fosforu.

 

Gaštany

Z desiatich jadier pečených gaštanov získate 25% od. Sú tiež bohaté na ďalšie vitamíny B ako folát a tiamín. Pokiaľ ide o minerály, sú vynikajúcim zdrojom mangánu, medi a draslíka.

 

Muškátová tekvica

ide o druh zimnej tekvice, ktorá patrí medzi dobrý zdroj vitamínu B6. jedna šálka varenej tejto tekvice pokryje 13% odporúčanej dennej dávky. Je tiež bohatým zdrojom vitamínu E, vápnika a horčíka.

 

Banány

Prvým ovocím v tomto zozname je banán. Jeden stredný banán obsahuje približne 33% ODD. Toto ovocie je navyše bohatým zdrojom vitamínu C a vlákniny a pomáha pri trávení, zdraví srdca, a udržiavaní zdravej hladiny cukru v krvi.

 

Avokádo

Avokádo má množstvo zdravotných výhod a je vynikajúcim zdrojom vitamínu B6. Jedno avokádo obsahuje približne 30% ODD. Toto ovocie vám navyše dodá vitamín C, vitamín K a folát.

 

Melón

Melón je ďalším chutným ovocím s vitamínom B6. Iba Šálka ​​surového melónu obsahuje asi 6% ODD. Medzi ďalšie výhody melónu patrí to, že obsahuje len veľmi málo kalórií a vďaka vysokému obsahu vody je veľmi osviežujúci.

 

Plody bazy čiernej

Jedna šálka tohto ovocia obsahuje 20% ODD. Okrem toho sú tieto bobule veľmi zdravé, pretože obsahujú aj vitamín A, vitamín C, železo a draslík.

 

Mango

3/4 šálky kúskov manga pokrýva 8% ODD. Toto ovocie sa navyše môže pochváliť vysokým obsahom vitamínu C a je bohatým zdrojom vitamínu A.

 

Ananás

S jednou šálkou ananásových kúskov pokryjete 11% ODD. Ananás nielenže patrí k ovociu bohatému na vitamín B6, ale je tiež skvelým zdrojom vlákniny, vitamínu C, tiamínu, mangánu a medi.

 

Marhule

V jednej šálke marhúľ získate 5% ODD. Okrem toho, že sú marhule prírodným zdrojom vitamínu B6, môžu sa pochváliť vitamínom A a draslíkom.

 

Hrozno

Jedna šálka červeného alebo zeleného hrozna pokrýva 6% ODD. Hrozno je celkovo veľmi zdravé, pretože je tiež bohaté na vitamíny C a K a môže chrániť pred rakovinou, kardiovaskulárnymi ochoreniami a problémami s očami.

 

Paradajková omáčka

K dobrým zdrojom B6 patrí aj paradajková omáčka. Jedna šálka obsahuje 35% OD. Okrem toho zlepšuje pokožku a kosti, podporuje zdravé vlasy..

 

Vafle

Vafle sú tiež potravinou bohatou na vitamín B6. Napríklad obyčajná vafľa z obchodu má približne 18% ODD. Okrem toho sú vafle bohaté na vitamín B12, železo, fosfor, tiamín, riboflavín a niacín.

 

Tvaroh

Šálka 1% nízkotučného tvarohu pokrýva 12% ODD. Je tiež bohatý na vitamín B12, fosfor, vápnik a selén.

Share This