Skúšate všetko možné aj nemožné a nedarí sa vám schudnúť? Ak neviete, kde je problém, tento článok pre vás bude vykúpením.
Nenájdete tú žiadne okopírované rady z magazínov, ktoré sú na jedno kopyto a nikdy nefungovali.
Tu nemám za cieľ veľkú čítanosť a lákať vás sem senzačnými titulkami. Tu mám zacieľ iba jediné. Dopriať vám tú postavu, o ktorej toľko snívate.
Zlou správou ale je, že vám asi vyvrátim takmer všetko, čo si o chudnutí myslíte. Práve fakt, že sa nejde schudnúť naznačuje, že to, čím ste sa riadili doteraz, nefunguje.
Dobrou správou je, že všetko, čo sa tu dozviete, je overené na nespočte vedeckých štúdií alebo skúsenostiach reálnych ľudí. Ide len o to, či ste ochotný všetko nefungujúce zahodiť za hlavu a začať robiť to, čo bude fungovať.
Prečo nechudnete? Poďme sa na to spolu pozrieť.
Ignorujete svoje kalórie
Keď ide o chudnutie, nič nie je tak spoľahlivé ako mať pod kontrolou kalórie a teda spáliť viac kalórií ako prijmete. Inak povedané – byť v kalorickom deficite.
Neuveriteľné množstvo štúdií potvrdzuje, že ak sa budete prejedať, priberiete. Dokonca existuje aj výskum, ktorý zistil, že ak si budete počítať kalórie, máte väčšiu šancu, aby sa vám podarilo schudnúť.
Veľa odborníkov, ktorí si chcú robiť marketing, budú hovoriť, že je to zbytočné. Hovoria to však preto, lebo vašu lenivú stránku ľahko presvedčia na nejaký svoj „rýchly zázrak“, ktorý všetko urobí za vás ako mávnutím čarovného prútika. Lenže akýkoľvek ich argument sa dá ľahko vyvrátiť. Aj takýto na prvý pohľad zložitý.
Nedávno som videl video jednej „odborníčky“ na výživu, že na kalóriách vlastne nezáleží, lebo ľudia majú rôznu mikroflóru v črevách a nesprávna mikroflóra z jedla je v skutočnosti to, kvôli čomu priberáte.
Je to však maximálne zavádzajúce tvrdenie. Pozrime sa na fakty. Áno, obézni ľudia majú inú črevnú mikroflóru, a tento prelomový výskum prišiel na prepojenie črevnej mikroflóry s priberaním. Lenže iná mikroflóra obéznym ľuďom nebráni chudnúť v kalorickom deficite, len to nie je pri každom človeku také rýchle, ako keby ju mali v poriadku.
Do neporiadku si ju dali nezdravými jedlami, ktoré sú navyše veľmi kalorické, takže dlhodobo boli v kalorickom nadbytku, takže museli priberať aj keď mali mikroflóru ešte v poriadku.
Navyše, ak nie ste obézny, ale len máte pár kíl navyše, vaša črevná mikroflóra na tom nebude tak zle ako u obéznych ľudí a teda sa to na vás vôbec nevzťahuje. Vidíte, koľko zádrhelov v tom je? Nuž počkajte, to je len začiatok.
Existuje výskum, podľa ktorého menej kalorická strava zlepšuje črevnú mikroflóru a pomer jednotlivých mikróbov tak, že to napomáha chudnutiu. A nie iba jeden.
Takže aj takého nezmyselné argumenty ako o priberaní rozhodujú črevné mikróby radou o kalóriách ani len nezatrasú. Ak ste zdravý a nemáte tráviace problémy, kalórie rozhodnú o tom, či priberiete. Nie baktérie v črevách.
Navyše, práve to, že ľudia jedia čokoľvek a jedia viac ako potrebujú spôsobuje zhoršenie črevnej mikroflóry.
Tento problém má veľmi jednoduché riešenie: Naučte sa počítať kalórie
Odporúčame krabičkovú diétu | |
Zdravestravovanie.sk |
|
Čo ak ste v kalorickom deficite a nechudnete
Ak je počítanie kalórií také účinné, ako sa hovorí, prečo sa potom niektorým ľuďom nedarí schudnúť, keď počítajú? Vysvetlenie je veľmi jednoduché.
Nepočítajú správne. Buď predpokladajú, že nejakou aktivitou spália viac, ako v skutočnosti spálili, alebo si do kalórií nezarátajú niečo, čo by mali.
Viem, že by ste radi počuli, že tých 10 000 krokov, beh alebo cvičenie v posilňovni vám spáli ohromné množstvá kalórií. No opak je pravdou. Môžete sa namakať ako otrok a aj tak spálite veľmi malé množstvo energie.
Keď počujete, ako na vás nejaké reklama kričí, ako ich tréningom spálite tisíc kalórií, tak je to len marketing.
V skutočnosti, pri hodinovom behu v miernom tempe spálite len okolo 200-250 kalórií.
Dokonca ani v posilňovni nespálite ohromné množstvá kalórií, hoci sa vám zdá, že ste vypľuli dušu.
Podľa tejto štúdie spálite v posilňovni silovým tréningom okolo 247 kalórií, ak objem vašej práce je 10 000 kíl a 490 kalórií, ak objem vašej práce je 20 000 kíl.
Keďže priemerný človek v posilňovni ani zďaleka nedvihne dokopy 10 000 kíl počas jedného tréningu, môžeme to odhadnúť na približne 200 kalórií za hodinu cvičenia.
Nejakým jumpingom na trampolíne takisto skoro nič nespálite. Veď tá trampolína urobí väčšinu práce za ľudí, tak kde a čo chcú potom spaľovať. Síce budú spotení ako prasce, ale to len znanemá, že vaše telo sa trochu zahrialo. Áno spáli to nejaké kalórie. Ale že by to spálilo 500 kalórií? Môžete len snívať.
Veľmi zaujímavou je aj štúdia antropológa Hermana Pontzera, ktorý skúmal jeden z posledných domorodých kmeňov lovcov a zberačov z Tanzánie. Keďže denne nabehajú ohromné vzdialenosti, predpokladalo sa, že takéto kmene (a teda aj naši predchodcovia) musia denne spáliť oveľa viac kalórií ako typický Američan, ktorý má sedavú prácu.
Výsledok štúdie?
Vôbec nespália viac kalórií ako bežný človek zo západného sveta.
Ďalšie štúdie opakovane preukazujú, že pohyb a fyzická aktivita nezvyšujú metabolizmus v takej miere, ako by sme si predstavovali.
Druhou častou chybou pri rátaní kalórií je to, že ľudia si do nich nezarátajú všetko. Často tam niečo zabudnú pridať, alebo si myslia, že to jedlo nemá kalórie. alebo preceňujú, koľko zjedia.
Lenže každé jedlo a nápoj má kalórie. Asi jediná vec, ktorá nemá kalórie, je voda.
Aj alkohol. Taký liter vodky má 2200 kalórií, čo je bežný energetický príjem na celý deň pre jedného človeka. Čiže na tej párty veľmi ľahko prestrelíte kalórie.
Frapučíno so šľahačkou? Bude to 376 kalórií.
View this post on Instagram
V skutočnosti väčšina ľudí ani nevie odhadnúť, koľko toho zje. Spoľahlivo to dokážete až potom, ako si budete robiť záznamy o tom, čo jete a naučíte sa to časom odhadnúť.
Teraz jedna veľmi dôležitá vec. Dá sa schudnúť aj bez počítania? Áno dá. Ja som schudol bez počítania kalórií po objemovke, kedy som na seba nazbieral aj nejaký neželaný tuk, 7 kíl. A nič som nepočítal. ALE…
Mal som za sebou dva roky počítania kalórií a o 90% jedál som tak mal podvedome prehľad, ktoré malo koľko kalórií. Čiže áno, netreba to rátať, ale to nič nemení na fakte, že kalorický príjem a výdaj funguje.
Tento problém má veľmi jednoduché riešenie: počítajte všetko a nepreceňujte fyzickú aktivitu.
Odporúčame pre jednoduché chudnutie | |
Ketomix |
|
Nie ste si istý? | Alebo |
Čo ak sa zdravo stravujete, jete potraviny na chudnutie a stále priberáte
Tvrdenia, že niektoré jedlá na chudnutie a spaľovanie tukov sú lepšie ako iné je dosť zavádzajúce.
Potraviny ako také nemajú žiadne špeciálne vlastnosti alebo ingrediencie, ktoré by vám zrýchlili metabolizmus.
Jediné, v čom sa potraviny líšia, sú rozdielne hodnoty makroživín (bielkoviny, sacharidy, tuky), z nich vyplývajúci počet kalórií a mikroživín (vitamíny a minerály). Lenže ak niektoré potraviny majú viac alebo menej makro/mikroživín, to z nich nevyhnutne nerobí lepšiu/ horšiu potravinu.
Ak má 100 gramov potraviny X väčšie množstvo živín, a 100 gramov potraviny Y menšie množstvo tých istých živín, stačí iba zjesť viac množstva potraviny Y a bude to mať rovnaký efekt.
V skutočnosti rozloženie makroživín (mikroživiny nemajú kalórie) robí niektoré potraviny len viac vhodnými na chudnutie.
Všimnite si, že som napísal vhodnými, nie že vám spustia proces spaľovania tuku. Ten proces vrátane metabolizmu funguje úplne inak. Tie jedlá by museli vedieť kúzliť, aby to zmenili.
V skutočnosti ide v prvom rade o už dookola omieľaný energetický príjem.
Samozrejme, je tam toho trochu viac ako len kalórie dnu a von, ale je to základné pravidlo chudnutia.
Preto môžete zjesť aj veľa zeleniny a neschudnete, ak nespálite viac kalórií ako prijmete. Na druhej strane, schudnete aj na nezdravej strave, ak budete v kalorickom deficite.
Neveríte tomu?
Výskum jasne ukazuje, že ak prijmete menej energie ako spálite, je úplne jedno aké si vyberiete potraviny.
Preto aj profesor Mark Haub z Kansaskej univerzity schudol 27 libier (približne 12 kíl) tým, že jedol proteinové šejky, a sladkosti ako Twinkies, Oreo a sušienky Little Debbie. Dodržal iba to, že prijal menej kalórií, ako za deň spotreboval.
Pochopiteľne, neznamená to, že môžete jesť čokoľvek. Zdravé potraviny sú na chudnutie určite lepšie ako nezdravé za predpokladu, že budete v kalorickom deficite.
No dúfať, že môžete jesť koľko len chcete zdravých potravín/potravín na chudnutie nič nevyrieši. Ak to s kalóriami preženiete, stále si budete klásť tú nešťastnú otázku: „Prečo nechudnem?“
Tento problém má veľmi jednoduché riešenie: Akýkoľvek nadbytočný energetický príjem z jedla, či už je zo zdravej alebo nezdravej stravy spôsobí chudnutie. Stále si musíte strážiť kalórie.
Čo ak cvičíte a nechudnete
Cvičíte a nedarí sa vám schudnúť? To preto, lebo cvičením sa nechudne. Áno, čítate správne. Nie je tam preklep.
Najväčšou túžbou ľudí je zhodiť hlavne na bruchu. Tak čo začnú robiť? Brušáky, skracovačky, planky alebo nejaký core tréning.
Ak chcú schudnúť na stehnách, začnú drepovať. A takto by sme mohli pokračovať podľa rôznych svalových partií.
Cviky na nejakú svalovú partiu takto nefungujú. Vlastne cvičenie samo o sebe vôbec nespôsobuje chudnutie a tony výskumov hovoria, že cvičenie samo o sebe nezaručí úbytok hmotnosti.
To však neznamená, že by ste nemali cvičiť. Cvičenie na chudnutie totižto má svoje dôležité miesto pri spaľovaní tuku, len musíte poznať, akú úlohu v celej tejto skladačke v skutočnosti zohráva.
Hlavný spúšťačom spaľovania tuku je už spomínaný kalorický deficit. Kalorický deficit však počas chudnutia spúšťa aj katabolické procesy, teda procesy, ktoré vám rozkladajú svaly.
Cvičenia vám teda v skutočnosti pomáha dvomi spôsobmi:
- pomáha vám spáliť viac energie a teda dostať vás ľahšie do kalorického deficitu,
- správne zvolené cviky a tréningový plán dáva stimul svalom na to, aby sa udržali, prípadne o niečo zväčšili.
Viem, že by ste chceli počuť, že určité cviky vám spaľujú tuk a ideálne na danom mieste, kde by ste ho chceli zhodiť, nanešťastie, vedecké výskumy potvrdzujú, že spustiť spaľovanie tuku v konkrétnej partii nie je možné.
V tejto štúdií cvičili skúmaní ľudia brucho počas šiestich týždňov a nezaznamenali úbytok tuku na bruchu.
V tejto štúdií skúmali 40 žien s nadváhou. Rozdelili ich do dvoch skupín, kedy prvá cvičila brucho a druhá iba upravila stravu. Výsledok? Cvičiaca skupina nezaznamenala úbytok tuku na bruchu.
V inej štúdií dali ľuďom cvičiť iba hornú časť tela a výsledok bol ten, že tuk ubudol rovnomerne z celého tela.
Mnoho ďalších výskumov prišlo na to isté.
Riešenie: Chudnutie spúšťa kalorický deficit a nie cvičenie. Spôsob, akým sa doňho dostanete, je spáliť viac energie ako prijmete. Úlohou cvičenia v tejto skladačke je pomôcť vám spáliť viac kalórií a poskytnúť svalom stimul na to, aby ste si ich počas deficitu udržali a neprišli o ne. A ako správne cvičiť na chudnutie? Najefektívnejší je v tomto smere silový tréning. Nielen pre mužov, ale aj pre ženy.
Odporúčané čítanie: Ako je možné, že cvičíte a priberáte na váhe? (Vysvetlenie)
Cvičíte podľa somatotypu
Existujú podľa mňa somatotypy? Áno, ľudia majú rôzne typy postáv. Niekto je chudší, iný prirodzene atletický… Znamená to, že máte inak cvičiť? Nie. Len je to iný počiatočný bod a teda niekomu bude trvať zmeniť svoju postavu pol roka, niekomu rok. S tým nič nenarobíte.
Čo sa týka svalov, máme geneticky predurčené, či budú v našich svaloch prevládať svalové vlákna typu I alebo II. Každý typ svalových vlákien funguje inak. Svalové vlákna typu I sú vhodnejšie na vytrvalostné športy a typu II na silové výkony.
A hoci je viac menej jedno, či cvičíte menej alebo viac opakovaní, keďže oba typy svalových vlákien vám porastú bez ohľadu na typ tréningu, treba si uvedomiť, že svalové vlákna typu II rastú viac o 25-75%.
Čiže ak nemáte také výsledky ako by ste chceli, iný typ tréningu nič nezmení na fakte, že môžete mať viac svalových vlákien typu I a teda, budete mať menšie svaly.
Dokonca, každý jeden človek má určitú svalovú partiu, ktorá mu/jej bude reagovať na cvičenie lepšie ako iné partie. U mňa to sú trapézy. Keď som bol objemovke, kolegyňa mi povedala, že nech už toľko necvičím, lebo mi už nie je vidieť krk :D. Skrátka to tam rastie samo. A zase predlaktia, tam to veľmi nerastie. Sú silnejšie, ale len o niečo málo väčšie ako keď som necvičil. A verte, že som skúšal na ne všeličo.
Platí to aj naopak, teda čo sa týka spaľovania tuku. Ak máte na nejakej časti predispozíciu ukladať tam viac tuku, nikdy v tej svalovej partii nebudete vysekaný, nebudú vám vidieť maximálne vyrysované svaly ani žily. Aspoň nie bez anabolických steroidov.
A zasa, ak na nejakej partii máte predispozíciu ukladať menej, tak z tadiaľ budete aj rýchlejšie zhadzovať. Napríklad mne sa na predlaktiach vôbec neukladá tuk. Či ho mám celkovo viac alebo menej, predlaktia mi vyzerajú stále rovnako, a ak sú napumpované po posilke, tak bez problémov vidieť žily.
Aby som to teda uzavrel, áno, existujú rôzne typy postáv, ale žiadny špeciálny typ tréningu vám nepomôže k rýchlejším výsledkom.
Tento problém má veľmi jednoduché riešenie: Nestrácajte čas tým, čo sa nedá dosiahnuť. Niekto má predispozíciu na vytrvalostné športy, niekto na silové športy. Ak si chcete zlepšiť postavu, dá sa to bez ohľadu na typ postavy. Jediné, čo bude iné, je finálny výsledok. Atletická 80 kilová postava bude pri rovnakom cvičení vyzerať pochopiteľne inak, ako útla 65 kilová postava, keďže štartovaciu čiaru majú úplne inde.
Nehľadajte teda špeciálne cviky na chudnutie podľa vaše postavy. Dobre zvolený tréningový plán na chudnutie bude fungovať na všetky typy postáv.
Nechudnete, pretože riešite zbytočnosti
- Dať si 30 gramov bielkovín v jedle, alebo stačí iba 25?
- Dať si proteín vo vode alebo mlieku?
- Mám chodiť cvičiť ráno alebo večer?
- Robiť bicepsový zdvih s jednoručkami alebo veľkou činkou?
- Mám ten sval napnúť ešte na sekundu, keď zdvihnem činku?
A tých otázok by mohlo byť ešte veľa. Nechcem vás síce odrádzať od pýtania sa otázok, ale veľa ľudí naozaj rieši úplne zbytočnosti, ktoré ich prakticky nikam neposunú a neriešia to najpodstatnejšie.
Ak si dáte v jednom jedle iba 25 gramov bielkovín, svet sa nezrúti. V tom ďalšom si namiesto 30 gramov bielkovín dajte 35 gramov a je to vyriešené.
Nemôžete chodiť ráno do posilňovne, lebo skoro začínate v práci? No tak choďte večer. Vaším svalom je jedno, kedy odcvičíte, a pokiaľ nemáte profesionálne ciele, choďte vtedy, keď budete môcť a ako to vyhovuje vášmu životnému štýlu.
Jednoručka alebo veľká činka? Pokiaľ cvičíte technicky správne a zapájate tie svaly, ktoré chcete, vyberte si čokoľvek vám vyhovuje.
Proteín s vodou alebo s mliekom. Ak vám nerobí problém tráviť mlieko, máte to úplne jedno či to dáte s/bez mlieka, dokonca aj či po tréningu alebo s mliekom iba na večer. Z hľadiska viditeľných výsledkov ani jedno z toho nezaváži. Ak sa vám proteín kvôli mlieku vstrebe o hodinu neskôr, jediný rozdiel je iba v čase, za aký to strávite, ale nie v celkovej miere proteínovej syntézy.
Dokonca ak si dáte plnotučné mlieko, tak podla výskumov môžete mať vyššiu mieru proteínovej syntézy ako s nízkotučným. Určite od toho ale zázraky nečakajte. Skrátka, ako vám to vyhovuje, tak si dajte. Nie je to raketová veda, kedy záleží na každom detaile. Z hľadiska chudnutia nič nepokazíte ani s vodou, ani s mliekom.
Riešenie: Zamerajte sa na to najpodstatnejšie, čo robí najväčší progres a to je pri chudnutí kalorický deficit a správne nastavený tréningový plán na chudnutie. Keď toto zvládnete, až potom sa začnite hrať s detailami.
Chcete si zrýchliť metabolizmus? To sa nedá
Metabolizmus má veľmi jednoznačnú definíciu:
Metabolizmus je proces, ktorým vaše telo premieňa to, čo zjete a vypijete na energiu. Počas tohto zložitého biochemického procesu sa spájajú kalórie z jedla (poznámka autora článku: bielkoviny, tuky, sacharidy) s kyslíkom a uvoľňuje sa energia, ktorú vaše telo potrebuje na fungovanie. Dokonca aj keď ste v pokoji, vaše telo potrebuje energiu na všetky skryté funkcie ako dýchanie, krvný obeh, vyrovnávanie hladiny hormónov, rast a regeneráciu buniek.
Podčiarkol som dôležitú informáciu – vaše telo potrebuje, aby mohlo fungovať. Inak povedané, takýto dôležitý proces nemôže byť z pohľadu prežitia spomalený.
V jednoduchosti povedané – metabolizmus je množstvo energie (v kalóriách alebo kilojouloch), ktorú potrebujete na svoje fungovanie, najčastejšie v priebehu jedného dňa.
Toto množstvo môže byť buď menšie (čo sa často nesprávne nazýva pomalší) alebo väčšie (čo sa často nesprávne nazýva rýchlejší).
Nanešťastie, ľudia si rýchly metabolizmus spájajú s neukladaním/spaľovaním tuku. Ak ho majú rýchly, tak si myslia, že je jedno čo zjedia, a neuloží sa im to do tuku. Lenže takto to vo vašom tele neprebieha.
Ako ste si už mohli prečítať, metabolizmus je biochemický proces, kedy sa prijaté látky a energia z jedla premieňajú na telu využiteľné formy látok a energiu, ktoré vaše telo potrebuje na svoje fungovanie.
Kedykoľvek prijmete nadbytočné množstvo energie, spustí sa proces ukladania tejto energie do tukov. Akonáhle telo všetko strávi a prijme, začne postupne siahať na tukové zásoby.
Vo svojej podstate to je dosť jednoduché:
- Na fungovanie potrebuje telo energiu
- Energiu prijímate z jedla
- Všetku prebytočnú energiu telo uloží v podobe tuku
- Po vytrávení organizmus začne siahať na zásoby energie v tuku
- Takto sa body 2-4 striedajú stále dookola
V celom procese metabolizmu nie je žiadna „rýchlosť“. Jednoducho neustále prebieha a v konečnom dôsledku priberanie závisí len na tom, či sa v priebehu dňa prejedáte nadbytočnou energiu. Preto sa tomu odborne hovorí miera metabolizmu a miera sa vždy udáva v množstve, nie rýchlosti.
Riešenie: Prečítajte si o tom, ako metabolizmus naozaj funguje a ako sa dá zvýšiť jeho miera
Snažíte sa dostať do zóny na spaľovanie tuku
Ak sa snažíte dostať na nejakú tepovú frekvenciu pri behu alebo nejakom cvičení, ktorá má spustiť spaľovanie tukov, sklamem vás, pretože nič také sa neudeje. Aspoň teda nie tak, ako by ste očakávali
Veľmi zaujímavé sú v tomto smere tieto dva výskumy. Podľa nich môžeme energiu čerpať primárne z:
- glykogén vo svaloch
- tuk vo svaloch
- glukóza v krvi
- voľné mastné kyseliny v krvi (laicky povedané uvoľnené tukové zásoby do krvi)
- tukové zásoby
Tieto výskumy prišli na to, že väčšina „odborníkov“ je úplne mimo, čo sa týka ich tvrdení, že nejaká tepová frekvencia spúšťa iný zdroj energie a ostatné teda potlačí. V skutočnosti vaše telo pri rôznych aktivitách funguje na všetkých zdrojoch energie viac-menej súčasne, ak neberieme do úvahy pokojový stav, pri ktorom primárne fungujete na tukoch.
Jediné, čo sa líši pri rôzne intenzívnych aktivitách, je pomer, akým telo tieto energetické zdroje využíva.
Pochopiteľne, pri behu v miernom tempe siahnete viac na tuk, keďže až tak nepotrebuje glykogén zo svalov a naopak, pri posilňovaní fungujete primárne na glykogéne a glukóze v krvi. Lenže tie rozdiely vôbec nie sú také výrazné, ako by ste si mysleli a vôbec sa jeden zdroj energie nevypne na úkor iného zdroja.
Keď si zoberieme, že 40-60 minútovým behom spálite okolo 200-250 kalórií a hodinou v posilňovni silovým tréningom zhruba také isté množstvo, tak pri behu spálite z tejto energie len o 10-15% viac tuku, čo je 20-37 kalórií, a čo predstavuje 2-4 gramy tuku navyše za jeden deň.
Áno, čítate dobre. Behom spálite až 2-4 gramy tuku navyše oproti poslňovaniu, hoci budete po celý čas v úžasnej tepovej zóne na spaľovanie tuku.
Počúvate rady od nesprávnych ľudí
Veľa profesionálnych kulturistov, fitness influencerov a bikini modeliek vyzerá neskutočne dobre a to aj počas celého roka. Takže asi musia niečo vedieť o tom ako schudnúť. Veľký omyl.
99% z nich funguje na steroidoch a niektorí z nich ich aj predávajú.
Na profesionálnej úrovni sa bez toho jednoducho nezaobídete. To je realita. Nielen muži, ale takisto ich berú aj fitnessky a bikini modelky, i keď skôr na zhadzovanie tuku.
Stačí trochu hľadať, a nájdete ľudí ochotných o tom hovoriť.
Ale nie vždy sa to vyplatí a môžete dostať hejt. Práve preto vám takmer nikto priamo nepovie, že za tým výzorom je viac ako len tréning a strava. Navyše, ak ste sponzorovaný, tak vám o tom zakáže sponzor hovoriť, lebo si nechce pokaziť meno.
Keďže vy na týchto látkach nie ste, nikdy nebudete mať z ich rád žiadny výsledok. Vaše telo funguje a reaguje na tréning za naturálnych podmienok úplne inak. Pre naturálne cvičiacich sú supersérie, dropsety a cvičenie s veľkým počtom sérií fyzicky a psychicky neudržateľné. Prevalcujú váš nervový systém a namiesto toho, aby ste schudli/priberali svaly, sa budete snažiť dávať niekoľko dní dokopy. Za takého stresového stavu je totižto veľmi ťažké chudnúť. Iba ak ste na steroidoch, tak to telo dokáže zniesť.
Neznamená to však, že na steroidoch musíte byť aj vy. Nemusíte a nepotrebujete ich na chudnutie. Len musíte cvičiť tak, aby to pre vás ako naturálne cvičiaceho fungovalo.
Problém však nie je ani tak to, že niekto je na steroidoch. Úplne chápem, že niekto tak chce vyzerať a je jeho snom postaviť sa na pódium ako hora svalov (motivácia Doriana Yatesa 6x Mr. Olympia) alebo že chce chce zo svojho tela dostať maximum (motivácia Franka Zanea 3x Mr. Olympia). Ľudia na steroidoch s vymakanými tela sa možno namakajú ešte viac ako naturálne cvičiaci, aby sa dostali na úroveň kde sú, lebo steroidy za nich všetko neurobia.
Proste cvičenie nás všetkých naturálov aj sypačov spája. Ak niekto dvíha 300 kilo na benchpresse a je na steroidoch… no a čo. Gratulujem a rešpekt, že to dal. A keď naturál dvihne iba 150 na bench presse… rovnako obdivuhodný výkon.
Problém je to, ak nejaký nečestní ľudia predávajú nič netušiacim obetiam nezmysly alebo svoje tréningové plány a jedálničky na mieru, ktoré sú mimochodom pre každého ako cez kopirák a celé to skončí ich plnými peňaženkami, ale sklamaniami bežných ľudí, ktorí sa snažia schudnúť.
Riešenie: Pokojne sledujte na sociálnych sieťach kulturistov a telá pekných žien. Len si, prosím vás, nemyslite, že budete s ich radami o cvičení a stravovaní vyzerať ako oni.