Aké poruchy spánku existujú, najčastejšie príznaky a čo s tým, keď vás nejaká trápi

Autor: Miroslav Beňo

Poruchy spánku sú súhrnným pojmom pre zdravotné ťažkosti, ktoré nepriaznivo pôsobia na kvalitu, načasovanie a dĺžku spánku, a ovplyvňujú schopnosť ľudského tela správne fungovať počas bdenia. Tieto poruchy nám môžu spôsobiť ďalšie zdravotné problémy a niektoré z nich sú často aj symptómami rôznych mentálnych chorôb.

Prvú klasifikáciu porúch spánku zverejnila v roku 1979 the American Sleep Disorders Association. Odvtedy sme nadobudli množstvo nových vedomostí a poznatkov o zdravom spánku. Lekári dnes rozoznávajú viac ako 80 špecifických porúch spánku a na ich klasifikáciu využívajú komplexnú metodiku. Pomocou nej sa tieto poruchy dajú roztriediť podľa príčin, symptómov, fyziologických a psychických vplyvov a podľa ďalších kritérií. Poruchy spánku sa však väčšinou vyznačujú minimálne jedným z týchto štyroch príznakov:

  •   Máte problém zaspať alebo nedokážete dlhšie spať
  •   Cez deň sa vám ťažko bdie
  •   Váš cirkadiánny rytmus je nerovnovážny, a tým pádom máte nezdravý spánkový režim
  •   Máte sklony k nezvyčajnému správaniu, čo narúša váš spánok

 

Každý z týchto symptómov môže naznačovať poruchu spánku. Ak teda trpíte aspoň jedným z vyššie uvedených problémov, odporúčame vám navštíviť lekára.

 

 

Čo sú to poruchy spánku?

Poruchy spánku predstavujú skupinu zdravotných ťažkostí, ktoré nám pravidelne narúšajú kvalitu spánku. Tieto poruchy trápia čím ďalej, tým viac ľudí a spôsobujú ich rôzne zdravotné problémy alebo nadmerný stres.

Viac ako tretina dospelej populácie USA tvrdí, že každý deň spí menej ako sedem hodín. Ešte viac horšie sú na tom študenti stredných škôl. Štatistiky totiž ukazujú, že viac ako 70 % z nich spí počas pracovných dní menej ako osem hodín.

U väčšiny ľudí občasné problémy so spánkom spôsobuje stres, hektický rozvrh dňa alebo iný vonkajší vplyv. Na pozore by sme sa však mali mať vtedy, keď sa tieto problémy začnú v našich každodenných životoch objavovať pravidelne. Ich častý výskyt totiž môže naznačovať, že trpíme poruchou spánku.

V závislosti od typu poruchy sa ľuďom môže ťažko zaspávať, a tým pádom sa počas nasledujúceho dňa cítia veľmi unavene. Nedostatok spánku má často negatívny vplyv na našu energiu, náladu, koncentráciu a aj na celkové zdravie.

Poruchy spánku môžu byť tiež v niektorých prípadoch symptómom ďalších zdravotných alebo duševných ťažkosti. Problémov so spánkom sa zbavíte liečbou ich spúšťacích faktorov.

Poruchy spánku sa vo väčšine prípadov liečia zmenou životného štýlu a rôznymi lekárskymi vyšetreniami. Ak však váš doktor zistí, že vám poruchy spánku spôsobuje iný zdravotný problém, budete musieť absolvovať dodatočnú liečbu.

Je dôležité, aby ste diagnostiku a liečbu podstúpili hneď potom, ako sa u vás objavia prvé príznaky. Liečbu tohto zdravotného problému totiž nesmiete zanedbávať, pretože jeho negatívne účinky vám môžu spôsobiť ďalšie zdravotné následky.

Poruchy spánku tiež zhoršujú pracovný výkon, narúšajú našu schopnosť vykonávať každodenné činnosti a sú tiež častou príčinou napätia vo vzťahoch.

 

Odporúčané čítanie: Čo robiť, ak neviete zaspať?

 

Symptómy porúch spánku

Prejavuje sa tento zdravotný problém len nedostatkom spánku? Nie. Medzi jeho dodatočné symptómy zaraďujeme napríklad aj nedostatočné ovládanie svalov alebo zaspávanie počas dňa. Tieto dva príznaky nám teda nesignalizujú len spánkovú depriváciu. Pomerne často môžu byť aj predzvesťou toho, že trpíme poruchami spánku.

Nižšie nájdete sedem symptómov porúch spánku. Ak sa u vás aspoň jeden z nich vyskytuje, navštívte svojho lekára, ktorý vám po vyšetrení povie, či naozaj trpíte poruchou spánku alebo len jeho nedostatkom.

 

Chronická nespavosť (insomnia)

Insomnia sa prejavuje tým, že v noci nedokážete zaspať. Ľudia s týmto zdravotným problémom tiež nedokážu zotrvať v spánku, a preto sa cez noc často budia. Okrem toho sa môžu ráno zobúdzať skôr, ako potrebujú a následne sa im nedarí znovu zaspať.

Insomnia na vás môže pôsobiť veľmi frustrujúco, pretože sa vám zdá, že ste unavený a máte teda potrebu si zdriemnuť. Ak si však pôjdete ľahnúť, tak z nejakého dôvodu nebudete môcť zaspať.

Občasná nespavosť môže byť nepríjemná, ale nezvykne ešte predstavovať zdravotný problém. Na pozore by ste sa však mali mať vtedy, keď sa už u vás vyskytuje pravidelne. V tom prípade vám odporúčame navštíviť lekára, pretože je možné, že trpíte chronickou nespavosťou, ktorú zaraďujeme medzi bežné typy porúch spánku.

Príčinou insomnie môže byť:

  •     stres,
  •     rôzne afektívne poruchy (napríklad úzkosti, depresie, bipolárne poruchy),
  •     astma,
  •     chronické bolesti,
  •     narkolepsia,
  •     syndróm nepokojných nôh (SNN),
  •     syndróm spánkového apnoe,
  •     gastroezofageálny reflux (t. j. refluxná choroba pažeráka).

 

Nadmerná denná ospalosť

Ospalosť počas dňa môže priamo súvisieť s nespavosťou. Okrem toho ju často spôsobujú iné zdravotné problémy, ktoré narúšajú naše spánkové cykly. Nadmernou dennou ospalosťou trpia napríklad pacienti so syndrómom spánkového apnoe alebo syndrómom nepokojných nôh.

Takáto ospalosť môže mať negatívny vplyv na našu sústredenosť v práci alebo v škole. Ľudia s týmto zdravotným problémom by tiež nemali vykonávať niektoré činnosti, pretože to môže viesť k nebezpečným situáciám. Neodporúča sa im napríklad obsluhovať ťažkú techniku.

Vďaka tejto ospalosti sme tiež častejšie unavení, a tým pádom sa môžeme cítiť aj podráždene. Osoby, ktoré trpia nadmernou dennou ospalosťou, tiež majú vo zvyku konzumovať kofeín a veľmi často si aj poobede zdriemnu. Z toho dôvodu sa im potom v noci ťažko zaspáva.

Nadmerná denná ospalosť sa od bežnej únavy líši intenzitou a aj tým, že sa vyskytuje bez ohľadu na to, koľko ste v noci spali.

Tento problém sa neprejavuje len nadmerným pocitom ospalosti. Je totiž známy aj tým, že dokáže z ničoho nič „atakovať“ našu pozornosť. To znamená, že človek môže byť chvíľu pozorný, no o niekoľko minút sa mu už bude chcieť spať.

Nadmerná denná ospalosť je tiež najvýraznejším symptómom narkolepsie.

 

Často zaspávate v nezvyčajnom čase

Nadmerná denná ospalosť, ktorá je spôsobená narkolepsiou, sa neraz prejavuje tým, že v priebehu dňa náhle upadneme do spánku. Takéto záchvaty spánku nás môžu zastihnúť v práci alebo v škole. Človek z ničoho nič prestane byť pozorný a potom na krátku dobu zaspí. Po záchvate sa môže cítiť zmätene, ale o niečo neskôr sa už dokáže opäť sústrediť.

Poruchy a nedostatok spánku sú tiež príčinou rôznych nebezpečných situácií.

Napríklad v USA sa čoraz častejšie stretávame s pojmom „ospalé riadenie“ (drowsy driving), ktorým sa označujú situácie, keď vodič za volantom zaspí alebo sa cíti veľmi ospalo.

Odhaduje sa, že ospalé riadenie každoročne spôsobuje až 6000 smrteľných dopravných nehôd. Do rizikovej skupiny patria najmä vodiči trpiaci syndrómom spánkového apnoe alebo tí, ktorí v noci spia menej ako šesť hodín.

Ak ste za volantom často ospalí a už niekoľkokrát ste takmer havarovali, mali by ste sa zamyslieť nad tým, či náhodou netrpíte poruchou spánku. Odporúčame vám teda na istý čas obmedziť šoférovanie a navštíviť lekára, ktorý vám urobí potrebné vyšetrenia. Za volant si sadnite až vtedy, keď vám lekár definitívne potvrdí, že poruchou spánku netrpíte. Dovtedy môžete šoférovanie svojho auta prenechať niekomu inému.

 

Počas spánku pravidelne chrápete

Pravidelné a hlučné chrápanie je častým príznakom syndrómu obštrukčného spánkového apnoe (OSA). Tento syndróm sa zaraďuje medzi nebezpečné poruchy spánku. Ľuďom s týmto zdravotným problémom sa počas spánku v hrdle sťahujú mäkké tkanivá, a tým pádom sa im často zastavuje dych.

Syndrómu obštrukčného spánkového apnoe je dnes veľmi rozšírený a postihuje zhruba 12 miliónov Američanov. Liečbu OSA nesmiete zanedbávať, pretože vám v budúcnosti môže spôsobiť poruchy metabolizmu, choroby srdca, mozgovú porážku a iné vážne zdravotné komplikácie.

Mnohí ľudia si však neuvedomujú, že týmto syndrómom trpia. Dozvedia sa to až vtedy, keď im niekto povie, že počas spánku chrápu alebo lapajú po dychu.

Pre syndróm obštrukčného spánkového apnoe sú charakteristické aj tieto príznaky:

  •   zobúdzate sa uprostred noci a cítite sa zadychčane,
  •   v priebehu spánku máte zvýšený pulz (dá sa to zistiť pomocou meračov srdcovej frekvencie),
  •   cez deň ste často unavený,
  •   trpíte depresiami alebo bývate podráždený.

 

Počas zaspávania vás trápi syndróm nepokojných nôh

Syndróm nepokojných nôh (SNN) sa prejavuje drobnými bolesťami nôh od kolien dole. Takéto bolesti sa najčastejšie objavujú večer, a tým pádom nám sťažujú zaspávanie. Z času na čas sa však môžu vyskytnúť aj počas dňa, aj keď si to nie vždy uvedomuje. Cez deň sa totiž častejšie hýbeme a práve pohybom sa dá od takýchto bolestí uľaviť.

Príčinou vzniku tohto zdravotného problému je nedostatok dopamínu v mozgu a často ho aj spôsobujú rôzne neurologické ochorenia (napríklad Parkinsonova choroba). Syndróm nepokojných nôh je často dôvodom toho, prečo sa nám v noci nedarí zaspať. Ak vás teda pred spánkom často trápi mierna bolesť nôh, odporúčame vám čo najskôr navštíviť lekára, ktorý vám nasadí vhodnú liečbu.

 

Často mávate záchvaty spánku, počas ktorých sa vám zhorší svalová funkcia, a tým pádom sa nedokážete hýbať

Narkolepsia je známa tým, že nám počas bdenia môže spôsobiť paralýzu svalov. Takýto nepríjemný stav je známy aj pod pojmom kataplexia. Až 10 percent narkoleptikov tvrdí, že kataplexia bola ich prvotným príznakom narkolepsie. Kataplexiu však veľmi často spôsobuje aj nadmerná denná ospalosť.

Medzi ďalšie symptómy narkolepsie zaraďujeme aj spánkovú paralýzu. Tento jav sa prejavuje tým, že hneď po zaspatí alebo po prebudení sa nemôžete hýbať a dokonca ani hovoriť. Počas spánkovej paralýzy tiež môžete mať slabé halucinácie.

Táto paralýza však narozdiel od kataplexie trvá len pár sekúnd alebo minút.

 

Spíte príliš veľa

Ak spite príliš veľa hodín a žijete v krajine, kde to nie je zvykom, tak pravdepodobne trpíte poruchou spánku. Vo všeobecnosti sa dospelým ľuďom odporúča spať sedem až deväť hodín denne.

Z času na čas si však môžete pospať aj dlhšie (napríklad cez víkend alebo dovolenku). Viac hodín by ste tiež mali spať vtedy, keď ste chorí alebo trpíte nedostatkom spánku.

Na pozore by ste sa však mali mať vtedy, keď každý deň spite viac ako deväť hodín. Príliš dlhý spánok je totiž častým symptómom niektorých porúch spánku. Viac ako desať hodín denne zvyknú spať napríklad pacienti s narkolepsiou druhého typu.

 

Odporúčané čítanie: Koľko spánku denne potrebujete podľa veku a koľko už škodí

 

Aké poruchy spánku poznáme?

Lekári dnes rozlišujú rôzne typy porúch spánku. Niektoré z nich sú často spôsobené iným zdravotným problémom.

 

Insomnia

Ľudia, ktorých trápi insomnia, mávajú problém zaspať alebo zotrvať v spánku. Príčinou jej vzniku býva pásmová choroba (jet lag), stres, úzkosť, hormóny alebo problémy s tráviacim traktom. Insomnia tiež môže byť symptómom iných zdravotných problémov.

Táto porucha spánku má negatívny vplyv na naše celkové zdravie a kvalitu života, pretože nám môže spôsobiť:

  •   depresie,
  •   zhoršenú koncentráciu,
  •   podráždenosť,
  •   zvýšenie telesnej hmotnosti,
  •   zhoršenie pracovného alebo školského výkonu.

 

Insomnia je dnes veľmi rozšírenou poruchou spánku. Až 50 percent dospelej populácie USA tvrdí, že sa už u nich tento zdravotný problém vyskytoval.

Najčastejšie však postihuje ženy a starších ľudí.

V súčasnosti poznáme tri typy insomnie:

  •   chronickú, ktorá trvá dlhšie ako jeden mesiac
  •   recidivujúcu, ktorá sa pravidelne opakuje
  •   krátkodobú, ktorá trvá len niekoľko nocí

 

Syndróm spánkového apnoe

Syndróm spánkového apnoe sa prejavuje tým, že sa nám počas spánku zastavuje dych. Tento nebezpečný zdravotný problém je aj častou príčinou toho, že prijímame nedostatočné množstvo kyslíka. Pacienti s týmto syndrómom sa tiež môžu v noci častejšie budiť.

Rozlišujeme dva typy syndrómu spánkového apnoe:

  •   obštrukčné spánkové apnoe, ktoré vzniká v dôsledku upchatých alebo zúžených dýchacích ciest a
  •   centrálne spánkové apnoe, ktorého príčinou je narušené spojenie medzi mozgom a dýchacími svalmi.

 

Parasomnia

Parasomnia predstavuje poruchy spánku, ktoré sa charakteristické tým, že sa počas spánku netradične hýbeme alebo správame. Ľudia s takýmito poruchami spánku môžu:

  •   byť námesační,
  •   rozprávať alebo stonať zo sna,
  •   mať nočné mory,
  •   trpieť nočným pomočovaním,
  •   škrípať zubami alebo spať so zovretou čeľusťou.

 

Syndróm nepokojných nôh

Syndróm nepokojných nôh (SNN) sa prejavuje silnou potrebou hýbať nohami. Takéto nutkanie je často sprevádzané pocitom mravčenia v dolných končatinách. Symptómy tejto poruchy spánku nás najčastejšie trápia večer, no môžu sa objaviť aj počas dňa.

Syndróm nepokojných nôh môže spôsobovať porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), Parkinsonova choroba a mnohé iné zdravotné problémy. Presnú príčinu jeho vzniku však vedci doposiaľ nepoznajú.

 

Narkolepsia

Pre túto poruchu sú typické „záchvaty spánku“, ktoré sa zvyknú vyskytovať počas bdenia. Človek sa počas nich začne z ničoho nič cítiť veľmi unavene a následne bez varovania zaspí.

Táto porucha spánku tiež môže byť spúšťačom spánkovej paralýzy, ktorá sa prejavuje tým, že sa po zobudení nedokážete hýbať. Príčinou vzniku narkolepsie môže myť skleróza multiplex alebo iná neurologická porucha. Veľmi často však vzniká aj sama od seba.

 

Zhrnutie na záver

Lekári dnes rozoznávajú viac ako 80 typov porúch spánku, ktoré sa nedajú samodiagnostikovať. Ak si nie ste istí, či trpíte poruchou spánku alebo len jeho nedostatkom, začnite si sledovať symptómy.

Dôležité je aj to, aby ste sa o týchto symptómoch čo najskôr porozprávali so svojim lekárom, ktorý vám v prípade potreby nasadí vhodnú liečbu. Mnohé poruchy spánku môžu mať dlhodobý vplyv na naše celkové zdravie. Sú napríklad častou príčinou vysokého krvného tlaku alebo afektívnych porúch a zvyšujú nám aj riziko výskytu srdcových chorôb.

Share This