Pomelo a všetko, čo o ňom potrebujete vedieť (kalórie, nutričné hodnoty, vitamíny, účinky)

Autor: Miroslav Beňo

Čo je pomelo

Pomelo, nazývané tiež pumelo, šedok alebo čínsky grapefruit, je najväčší člen čeľade rutovité. Niektoré pomelá môžu vyrásť až do veľkosti volejbalovej lopty. Toto svetlozelené alebo žlté ovocie má ružovú, bielu alebo červenú dužinu, ktorá chuťou pripomína trochu sladší grep. Pomelo pochádza z Juchovýchodnej Ázie. Na Slovensku je konzumované menej často, ale pokiaľ ho zoženiete v obchode, pomelo podporí výživu vášho tela a pozitívne ovplyvní vaše zdravie.

 

 

Nutričné hodnoty

Pomelo obsahuje rôzne vitamíny, minerály a navyše je vynikajúcim zdrojom vitamínu C.

V jednom ošúpanom pomele (približne 610 gramov) nájdeme (1):

 

 •   231 kalórií
 •   5 gramov bielkovín
 •   0 gramov tuku
 •   59 gramov sacharidov
 •   6 gramov vlákniny

  

Sacharidy

Pomelo je pomerne nízkokalorická potravina, hoci obsahuje viac kalórií ako iné druhy ovocia. Väčšinu kalórií v pomele tvoria sacharidy.

V pomele nájdeme dva druhy sacharidov: prirodzene sa vyskytujúce cukry a vlákninu. Jedno pomelo poskytuje 6 gramov vlákniny, čo je 24% jej odporúčanej dennej dávky.

 

Veľa vlákniny

Pomelo obsahuje 6 gramov vlákniny. Väčšina ľudí by mala prijať aspoň 25 gramov vlákniny denne, takže toto ovocie vám ho pomôže získať dostatok (4).

Pomelo je neuveriteľne bohaté na nerozpustnú vlákninu, ktorá zvyšuje objem stolice a zabraňuje zápche (5).

Vláknina tiež podporuje rast zdravých baktérií v čreve (6).

Navyše ovocná vláknina, ako napríklad vláknina v pomele, zlepšuje hustotu kostí, pomáha dlhodobo udržať si stabilnú váhu, má pozitívny vplyv na mozog a črevá a znižuje riziko niektorých chronických ochorení (7).

 

Vitamíny a minerály v pomele

 •   riboflavín: 12.6% ODD*
 •   tiamín: 17,3% ODD
 •   vitamín C: 412% ODD
 •   meď: 32% ODD
 •   draslík: 28% ODD

 

*ODD = Odporúčaná denná dávka

Jedno pomelo pokryje niekoľkodennú dávku vitamínu C, silného antioxidantu, ktorý zvyšuje imunitu a ochraňuje bunky pred pôsobením škodlivých látok zvaných voľné radikály (2). Pomelo je tiež bohaté na iné vitamíny a minerály, vrátane draslíka, ktorý pomáha regulovať rovnováhu tekutín a krvný tlak (3).

V malých množstvách pomelo obsahuje aj niekoľko ďalších vitamínov a minerálov.  

 

Zaujímavé fakty o pomele

 •   Fakt 1: Pomelové stromy dosahujú 5 až 13 metrov.
 •   Fakt 2: Pomelo je samostatný druh citrusového ovocia (nejde o kríženca), ktoré svojim vzhľadom pripomína veľký grapefruit.
 •   Fakt 3: Zvyčajne sa pomelo konzumuje čerstvé a dobre sa skladuje.
 •   Fakt 4: Pomelová šťava sa pridáva do rôznych nápojov (alkoholických aj nealkoholických).
 •   Fakt 5: Šupka pomela sa niekedy používa na výrobu marmelády a dá sa tiež kandizovať alebo namáčať v čokoláde.
 •   Fakt 6: Pomelové listy sa používajú v aromatických kúpeľoch. Esenciálny olej sa extrahuje z listov, šupky alebo jadierok.
 •   Fakt 7: Pomelo sa niekedy nazýva šedok (angl. shaddock) na počesť kapitána Shaddocka, ktorý predstavil pomelo západným Indom.
 •   Fakt 8: Najťažšie pomelo doposiaľ vážilo 4,86 kg a vypestovala ho poľnohospodárska stredná škola Kumamoto Kenritsu Yatsushiro 25. decembra 2014 v meste Yatsushiro v Japonsku.

 

Zdravotné prínosy a účinky

 

Pomelo pomáha pri chudnutí

Vďaka pomelu môžete zredukovať svoju hmotnosť.

Jedno ošúpané pomelo (približne 610 gramov) obsahuje 230 kalórií, čo je vzhľadom na jeho objem pomerne málo.

Konzumácia nízkokalorických potravín vám pomôže vyvolať pocit nasýtenia a zároveň prijať menej kalórií (8).

Navyše pomelo obsahuje bielkoviny a vlákninu, ktoré vás tiež zasýtia na dlhší čas.

Potraviny obsahujúce bielkoviny a vlákninu pomáhajú vyvolať pocit nasýtenia. Pokiaľ tieto potraviny zaradíte do vášho jedálnička, môže byť pre vás ľahšie prijať menej kalórií a schudnúť (9).

 

Pomelo je bohaté na antioxidanty

V pomele sa nachádza mnoho antioxidantov, ktoré zabraňujú poškodeniu buniek v dôsledku pôsobenia voľných radikálov.

Voľné radikály sú látky, ktoré sa vyskytujú v našom prostredí a potravinách. Keď sa voľné radikály v organizme nahromadia, môžu spôsobiť zdravotné problémy a chronické ochorenia (10).

Pomelo obsahuje nielen viac než 400% odporúčanej dennej dávky vitamínu C, silného antioxidantu, ale nachádza sa v ňom aj niekoľko ďalších antioxidantov.

Hlavné antioxidanty v pomele sú naringenín a naringín, ktoré sa bežne vyskytujú v citrusovom ovocí (11).

Okrem toho pomelo obsahuje protizápalový antioxidant lykopén, ktorý sa nachádza aj v rajčinách (12, 13).

Mnoho zdravotných prínosov pomela, ako napríklad spomaľovanie starnutia a posilnenie srdca, sa pripisuje jeho vysokému obsahu antioxidantov.

 

Pomelo posilňuje imunitu

Pomelo obsahuje približne 600% odporúčanej dennej dávky vitamínu C (kyseliny askorbovej). Považuje sa tak za významný zdroj kyseliny askorbovej a po celé generácie sa v Juhovýchodnej Ázii pomelo používalo na rýchle zvýšenie imunity. Vitamín C funguje ako antioxidant: zvyšuje aktivitu bielych krviniek a bojuje proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú ľudské orgány. Pomáha prekonať mikrobiálne, vírusové a bakteriálne infekcie, ktoré spôsobujú nachladnutie, kašeľ, chrípku ako aj vážnejšie symptómy.

 

Pomelo podporuje trávenie

Vo väčšine druhov ovocia sa nachádza vysoké množstvo vlákniny a pomelo nie je výnimkou. Jedno ošúpané pomelo obsahuje okolo 25% odporúčanej dennej dávky vlákniny. Dostatočné množstvo vlákniny zlepšuje trávenie a zabraňuje zápche a hnačke. Vysoký obsah vlákniny zvyšuje obsah stolice, uľahčuje pohyb potravy v tráviacom trakte a podporuje tvorbu žalúdočných štiav, ktoré rozkladajú ťažko stráviteľné komplexné bielkoviny. To všetko zabezpečí, aby tráviaci systém správne fungoval.  

 

Pomelo udržiava zdravé srdce

Pomelo posilňuje srdce tým, že znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov – dvoch krvných tukov, ktoré súvisia so vznikom srdcových ochorení.

Jedna 21-dňová štúdia na potkanoch preukázala, že užívanie doplnku s koncentrovaným extraktom z pomela znížilo hladinu triglyceridov o 21%, celkového cholesterolu o 6% a LDL (zlého cholesterolu) o 41% (14).

Ďalšia štúdia zistila, že pomelo znižuje tieto krvné tuky tým, že zabraňuje vstrebávaniu cholesterolu z potravy (14).

Na vyvodenie konečných záverov ohľadom účinkov pomela na srdce je však potrebný ďalší výskum. 

Upozorňujeme však, že by ste sa mali vyhnúť konzumácii pomela, pokiaľ užívate statínové lieky kvôli vysokému cholesterolu.

Podobne ako grapefruit, aj pomelo obsahuje látky nazývané furanokumaríny, ktoré ovplyvňujú metabolizmus statínov (15).

 

Pomelo spomaľuje starnutie

Vďaka vysokému obsahu antioxidantov môže pomelo účinkovať proti starnutiu.

Antioxidanty, vrátane vitamínu C, chránia pokožku pred pôsobením škodlivých radikálov a pomáhajú tak udržať mladistvý vzhľad (2).

Pomelo zabraňuje tvorbe konečných produktov pokročilej glykácie (AGEs), ktoré vznikajú pri vysokej hladine cukru v krvi (16, 17).

AGEs môžu urýchliť proces starnutia, pretože obzvlášť u ľudí s 2. typom cukrovky spôsobujú zmenu farby kože, problémy s obličkami a zhoršenie krvného obehu a zraku (16, 17).

Jedna laboratórna štúdia odhalila, že extrakt z pomela výrazne znížil množstvo AGEs, ktoré sa vytvorili po konzumácii cukru (16).

Navyše esenciálny olej zo šupky pomela je bohatý na antioxidanty a znižuje tvorbu melanínu v pokožke, čím pomáha predísť vzniku pigmentových škvŕn (18).

 

Pomelo môže mať antibakteriálne a antimykotické účinky

Pomelo môže mať antibakteriálne a antimykotické účinky, no väčšina štúdií na túto tému skúmala zatiaľ len účinky esenciálneho oleju zo šupky pomela.

Jedna laboratórna štúdia zistila, že esenciálny olej z pomela spomaľuje rast baktérií na mäkkých kontaktných šošovkách (19).

Ďalšia štúdia preukázala, že esenciálny olej z pomela ničí účinnejšie než olej z pomaranča, limetky a citrónu hubu Penicillium expansum, ktorá vytvára škodlivý neurotoxín (20).

Hoci je možné, že samotné pomelo má antibakteriálne a antimykotické účinky, v tejto oblasti bude potrebný ďalší výskum.

Keďže esenciálne oleje sú vysoko koncentrované, nemali by sa užívať vnútorne a pred ich aplikáciou na pokožku by sa mali dobre zriediť.

 

Pomelo môže ničiť rakovinové bunky

Pomelo pomáha v boji proti rakovinovým bunkám a môže zabrániť šíreniu rakovinových buniek.

Jedna štúdia na myšiach ukázala, že extrakt zo šupky pomela potlačil rast nádoru, posilnil imunitný systém a zabil rakovinové bunky (21).

Podobná štúdia odhalila, že extrakt z pomelových listov zničil kožné rakovinové bunky u myší (22).

Okrem toho laboratórne štúdie zistili, že naringenín, jeden z hlavných antioxidantov v pomele, zabíja rakovinové bunky v prostate a pankrease a spomaľuje šírenie rakoviny (23, 24, 25).

Na lepšie pochopenie účinkov pomela na rakovinové ochorenia je však potrebný ďalší výskum. 

Dôležité je tiež pamätať si, že pomelo obsahuje oveľa menej účinných látok proti rakovine ako koncentrované prípravky, ktoré boli použité v zmienených štúdiách.

 

Pomelo sa dá ľahko zaradiť do jedálnička

Pomelo možno ľahko zaradiť do vašej stravy.

Hoci v niektorých ázijských krajinách sa zo sušeného pomela bežne pripravujú dezerty a sladkosti, sušené pomelo obsahuje omnoho viac kalórií a pridaného cukru než čerstvé pomelo.

Ako ošúpať pomelo:

Odrežte zo špicatého konca pomela 2,5 cm. Následne spravte niekoľko zárezov dlhých 2,5 cm do hrubej šupky okolo priemeru pomela. Pomocou týchto zárezov oddeľte postupne šupku. Po ošúpaní si môžete ľahko rozdeliť pomelo na menšie kúsky. Podobne ako u iných citrusov, tenká, biela, vláknitá blana nazývaná tiež albedo oddeľuje jednotlivé časti pomela, vďaka čomu sa dá jednoducho naporcovať.  

Pomelo sa môže jesť samotné na desiatu či olovrant alebo sa môže použiť v receptoch namiesto iných citrusov. Pomelo je tiež skvelou prísadou do šalátov.

 

Vedľajšie účinky

Grapefruit má interakcie s viac ako 50 druhmi liekov, z ktorých sa mnoho používa na zníženie cholesterolu. Keďže pomelo a pomelová šťava obsahujú rovnaké látky, ktoré spôsobujú túto interakciu, nemali by ste konzumovať pomelo počas užívania niektorých z týchto liekov (9).

Vysoký obsah vitamínu C a draslíka v pomele môže byť nebezpečný pre ľudí s ochoreniami pečene a obličiek. Tiež ľudia s hypotenziou by sa pred konzumáciou pomela mali poradiť s lekárom, pretože pomelo výrazne znižuje krvný tlak.

Pokiaľ nepatríte do žiadnej z uvedených rizikových skupín, vychutnajte si toto exotické a silné ovocie, ktoré zlepšuje celkové zdravie.

Share This