Moringa – tiež známa ako moringa olejodarná (oleifera), je strom z Indie cenený pre svoje výživné listy a údajne liečivé vlastnosti.
V severozápadnej Indii sa takmer každá časť rastliny už dlho používa v bylinnej medicíne na liečbu viac ako 300 zdravotných stavov (1).
Avšak väčšina výhod spojených s moringou je obmedzená na štúdie na skúmavkách a na zvieratách, a preto sa nemusia prejaviť na človeku.
Napriek tomu má viacero sľubných prínosov pre zdravie ľudí.
Účinky moringy
Vedci doposiaľ preskúmali len zlomok všeobecne známych účinkov tejto rastliny.
Prinášame vám šesť pozitívnych účinkov moringy olejodárnej na naše zdravie, ktoré preukázali rôzne vedecké štúdie.
Moringa olejodárna je veľmi výživná
Takmer všetky časti tohto stromu sa dajú jesť alebo sa využívajú v tradičnom bylinkárstve.
Platí to najmä pre listy a struky, ktoré sa bežne konzumujú v niektorých častiach Indie a Afriky (1).
Tieto časti moringy sú bohaté sa rôzne vitamíny, minerály a na mnohé ďalšie užitočne rastlinné zlúčeniny.
Sto gramová porcia listov moringy olejodárnej obsahuje približne (1):
- 27 gramov bielkovín;
- 6 gramov tuku;
- 34 gramov vlákniny;
- 3 gramy cukru;
- 790 miligramov sodíka;
- 173 % odporúčanej dennej dávky (ODD) vápnika;
- 133 % ODD železa;
- 27 % ODD zinku;
- 126 % ODD horčíka;
- 111 % ODD medi;
- 176 % ODD vitamínu A
Majte však na pamäti, že listy tohto stromu obsahujú aj fytáty, čo sú antinutrienty, ktoré sa viažu na železo, zinok a vápnik. Môže sa teda stať, že vaše telo po konzumácii listov moringy nebude schopné tieto životne dôležité minerály správne vstrebávať v plnej miere (2).
Listy moringy olejodárnej však na druhej strane obsahujú polyfenoly, ktoré dokážu bojovať proti rakovine a môžu vás ochrániť aj pred výskytom srdcových chorôb a cukrovky (3, 4, 5).
Okrem listov moringy sa veľké množstvo polyfenolov nachádza aj v ovocí, zelenine, čaji a káve. To je aj dôvodom, prečo je zaradenie týchto potravín do našich jedálničkov prospešné pre naše zdravie (6, 7, 8).
Sušené listy moringy olejodárnej sa v moderných krajinách predávajú ako výživové doplnky. Môžete si ich kúpiť buď mleté alebo vo forme kapsúl.
Struky moringy už v porovnaní s jej listami zvyknú obsahovať menšie množstvo vitamínov a minerálov. Na druhej strane sú však mimoriadne bohaté na vitamín C. Sto gramová porcia (t. j. šálka) čerstvých nakrájaných strukov moringy olejodárnej obsahuje až 157 % odporúčanej dennej dávky tohto vitamínu.
Strava ľudí vo vyspelých krajinách je niekedy chudobná na vitamíny, minerály a bielkoviny. Pre týchto ľudí môže byť moringa olejodarná významným zdrojom mnohých esenciálnych živín.
Pamätajte však na to, že kapsuly moringy olejodárnej obsahujú len zanedbateľné množstvo živín.
Ak sa teda potrebujete výrazne obohatiť o dôležité živiny, začnite sa radšej vyvážene stravovať a snažte sa jesť čo najviac nespracovaných potravín.
Moringa olejodárna je bohatá na antioxidanty
Axtioxidanty sú zlúčeniny, ktoré vo vašom tele bojujú proti voľným radikálom.
Zvýšená hladina voľných radikálov môže vyvolať oxidačný stres, ktorý je častým spúšťačom chronických chorôb. Spôsobuje napríklad ochorenia srdca alebo cukrovku druhého typu (5, 6).
Výsledky viacerých štúdii ukazujú, že v listoch moringy olejodárnej sa nachádza niekoľko rastlinných zlúčenín antioxidantov (7, 8, 9).
Okrem vitamínu C a betakaroténu obsahujú listy moringy aj (10, 11):
- Kvercetín: Tento silný antioxidant vám môže znížiť krvný tlak (12, 13).
- Kyselinu chlorogénovú: Je známa tým, že nám dokáže znížiť hladinu cukru v krvi po jedle. Veľké množstvo kyseliny chlorogénovej sa nachádza aj v káve (14, 15).
Počas jednej trojmesačnej štúdie mali ženy každý deň konzumovať sedem gramovú porciu (1,5 čajovej lyžičky) mletých listov moringy. Zistilo sa, že sa im značne zvýšila hladina antioxidantov v krvi (16).
Extrakt z listov moringy olejodárnej sa tiež v potravinárskom priemysle používa ako konzervačná látka. Dokáže spomaliť oxidáciu potravín a tým predlžuje ich trvanlivosť (17).
Moringa olejodárna môže znížiť hladinu cukru v krvi
Zvýšená hladina cukru v krvi môže byť vážnym zdravotným problémom. Je to tiež hlavný príznak cukrovky.
Vysoká hladina cukru môže postupom času zvýšiť riziko výskytu viacerých zdravotných problémov, medzi ktoré patria napríklad ochorenia srdca. Z toho dôvodu je veľmi dôležite, aby ste si udržiavali optimálne hodnoty cukru v krvi.
Niektoré štúdie priniesli zaujímavé zistenie, ktoré spočívalo v tom, že moringa olejodárna dokáže znížiť hladinu cukru v krvi.
Vyššie uvedené experimenty sa však vykonávali na zvieratách. Na ľuďoch sa zatiaľ vykonalo veľmi málo štúdii a ich zistenia sú navyše nedôveryhodné (18, 19, 20).
Počas jedného trojmesačného experimentu malo tridsať žien každý deň konzumovať sedem gramovú porciu (1,5 čajovej lyžičky) mletých listov moringy olejodárnej. Zistilo sa, že ich hladina cukru v lačnom stave sa v priemere znížila o 13,5 % (16).
V priebehu ďalšej malej štúdie sa šiestim ľuďom s cukrovkou pridávala do stravy 50 gramová porcia listov moringy olejodárnej. Výsledky tejto štúdie ukázali, že u zúčastnených diabetikov stúpala hladina cukru v krvi o 21 % menej (21).
Vedci sa domnievajú, že tento účinok má moringa vďaka svojím rastlinným zlúčeninám, medzi ktoré patria napríklad izotiokynáty (22).
Moringa olejodárna môže znižovať zápal
Zápal je bežnou reakciou vášho tela na infekciu alebo zranenie.
Je to prirodzený ochranný mechanizmus, avšak jeho dlhodobé pretrvávanie môže prerásť do vážneho zdravotného problému.
Chronický zápal je totiž častým spúšťačom viacerých chronických ochorení, medzi ktoré patria napríklad ochorenia srdca alebo rakovina (23, 24).
Protizápalové vlastnosti má napríklad väčšina celého ovocia, zeleniny, byliniek a korenín. Ich protizápalový účinok však závisí od množstva a typu protizápalových zlúčenín, ktoré obsahujú.
Vedci tvrdia, že najdôležitejšími protizápalovými zlúčeninami moringy olejodárnej sú izotiokynáty, ktoré sa nachádzajú v jej listoch, strukoch a v semienkach (25, 26, 27).
Štúdie, ktoré skúmali protizápalové vlastnosti moringy olejodárnej však doposiaľ boli len skúmavkové alebo sa vykonávali na zvieratách. Zatiaľ teda nevieme s istotu povedať, či sa tieto protizápalové účinky moringy prejavujú aj u ľudí.
Moringa olejodárna dokáže znížiť hladinu cholesterolu v krvi
S vysokým cholesterolom sa zvyšuje aj riziko výskytu srdcových chorôb.
Našťastie, konzumáciou mnohých potravín rastlinného pôvodu sa nám hladina cholesterolu dokáže efektívne znížiť. Medzi takéto potraviny patria napríklad ľanové semienka, ovos a mandle.
Štúdie vykonávané na zvieratách a ľuďoch ukázali, že podobné proticholesterové účinky má aj moringa olejodárna (7, 18, 28, 29).
Moringa olejodárna nás môže ochrániť pred toxicitou arzénu
V mnohých krajinách po celom svete sú potraviny a voda kontaminované arzénom. Veľké množstvo tohto škodlivého kovu obsahujú napríklad niektoré druhy ryže (30).
Dlhodobé vystavenie organizmu zvýšeným dávkam arzénu nám môže spôsobiť zdravotné problémy.
Počas viacerých štúdii sa napríklad zistilo, že dlhodobý príjem veľkých dávok tohto kovu zvyšuje riziko výskytu rakoviny či ochorení srdca (31, 32).
Zaujímavé zistenie priniesli štúdie vykonávané na myšiach a potkanoch. V priebehu týchto experimentov sa totiž ukázalo, že listy a semienka moringy olejodárnej dokážu zabrániť niektorým škodlivým účinkom toxicity arzénu (33, 34, 35).
Výsledky týchto experimentov sú teda nádejné. Ešte stále však nie je známe, či sa tieto účinky moringy prejavujú aj u ľudí.
Údajne nám môže pomôcť schudnúť
Vedci sa domnievajú, že po konzumácii mletej moringy sa nám bude ľahšie chudnúť.
Skúmavkové štúdie a experimenty vykonávané na zvieratách totiž ukázali, že moringa olejodárna dokáže obmedziť ukladanie tukov a zlepšuje aj ich využitie (9).
Ešte stále však nie je známe, či sa tieto účinky moringy prejavujú aj u ľudí.
Dodnes sa totiž na ľuďoch nevykonávala žiadna štúdia, ktorá by skúmala vplyv moringy olejodárnej na chudnutie.
Uskutočňovali sa však experimenty, ktoré skúmali, či vyššie uvedené účinky majú aj výživové doplnky s obsahom moringy a ďalších ingredientov.
Jednej osem týždňovej štúdie sa zúčastnilo 41 obéznych ľudí, ktorí mali identické jedálničky a tréningové plány. Ukázalo sa, že tí, ktorí počas experimentu užívali doplnky s obsahom moringy, kurkumy a karí, dokázali schudnúť 4,8 kilogramu. Skupina ľudí, ktorá užívala placebo, schudla len 1,8 kilogramu (10).
Podobnej, ale už väčšej štúdie sa zúčastnilo 130 náhodne vybraných ľudí, ktorí mali nadváhu. Aj v tomto experimente si vedci rozdelili účastníkov na dve skupiny. Jedna mala užívať vyššie uvedený doplnok s obsahom moringy a druhá – placebo.
Výsledky štúdie ukázali, že tí, ktorí užívali doplnky s obsahom moringy, dokázali za šestnásť týždňov schudnúť 5,4 kilogramu. Skupina ľudí, ktorá užívala placebo, schudla za rovnaký čas len 0,9 kilogramu. U ľudí, ktorí užívali moringu sa tiež znížila hladina „zlého“ LDL cholesterolu. Hladina „dobrého“ HDL cholesterolu sa im, naopak, zvýšila (11).
Stále však nie je jasné, či ľuďom s chudnutím pomohla počas týchto štúdii moringa alebo iná z vyššie uvedených byliniek. Je však možné, že na chudnutie mala vplyv zmes všetkých troch zložiek.
Z toho je dôvodu je potrebné vykonať viac komplexných štúdii, ktoré by tento účinok moringy ešte viac preskúmali.
Potenciálne účinky morigny pre mužov
Môže zlepšiť zdravie prostaty
Semienka a listy moringy olejodárnej sú bohaté na zlúčeniny síry, ktoré sa nazývajú glukozinoláty. O týchto zlúčeninách je všeobecne známe, že majú protirakovinové vlastnosti (2).
V priebehu skúmavkových štúdii sa ukázalo, že glukozinoláty zo semienok moringy dokážu spomaliť rast buniek, ktoré spôsobujú rakovinu prostaty (3, 4).
Vedci sa domnievajú, že moringa dokáže mužov ochrániť pred benígnou hyperpláziou prostaty (BPH). Tento zdravotný problém trápi mnohých starších mužov. Jeho typickým znakom je zväčšovanie prostaty, čo môže mať za následok problémy s močením (5).
Počas jednej štúdie mali myši konzumovať extrakt z listov moringy olejodárnej. Neskôr v nich chceli vedci vyvolať benígnu hyperpláziu prostaty a v priebehu štyroch týždňov im každý deň podávali testosterón. Výsledky výskumu ukázali, že extrakt z moringy značne zmenšil veľkosť prostaty (6).
Konzumáciou extraktu z listov moringy sa zároveň u myší znížila hodnota prostatického špecifického antigénu, čo je bielkovina, ktorú produkuje predstojná žľaza. Vysoká hodnota tohto antigénu môže byť príznakom rakoviny prostaty (6).
Štúdia však na druhej strane ukázala, že extrakt z listov moringy olejodárnej znižoval u myší hladinu testosterónu. Nízka hladina testosterónu znižuje u mužov sexuálny apetít a má za následok aj zhoršenie erekcie. Okrem toho vedie k strate kvalitnej svalovej hmoty a spôsobuje aj depresiu (7).
Tento účinok moringy olejodárnej môže tiež znižovať účinnosť hormonálnej substitučnej liečby, ktorú podstupujú muži s nízkou hladinou testosterónu.
Ešte stále však nevieme s určitosťou povedať, aký má moringa vplyv na zdravie mužov. Je preto potrebné vykonať ďalšie štúdie, ktoré by ukázali, či moringa zlepšuje zdravie prostaty a či naozaj znižuje hladinu testosterónu.
Môže zvýšiť plodnosť
Odhaduje sa, že u približne 40 % párov, ktorým sa nedarí počať dieťa, je neplodnosť zapríčinená mužom. Neplodnosť u mužov je najčastejšie spôsobená zníženou produkciou spermií alebo ich zhoršenou pohyblivosťou (12).
Listy a semienka moringy olejodárnej sú výborným zdrojom antioxidantov, ktoré dokážu bojovať proti oxidačnému poškodeniu spermií. Práve tento zdravotný problém má za následok zníženú produkciu spermií a narúša aj ich DNA (13, 14).
Štúdie na zajacoch ukázali, že po konzumácii mletej moringy sa u zvierat značne zlepšil objem a pohyblivosť spermií, a zvýšilo sa im aj ich množstvo (15, 16).
Ďalšie výskumy na potkanoch navyše ukázali, že antioxidanty extraktu z moringy zlepšujú produkciu spermií u mužov, ktorí majú nezostúpené semenníky (13, 17).
Počas vyššie uvedených experimentov sa navyše ukázalo, že extrakt z listov moringy olejodárnej dokáže zabrániť úbytku semena. Tento nežiadúci proces zapríčiňuje nadmerné teplo, chemoterapia alebo elektromagnetické žiarenie mobilných telefónov (16, 18, 19).
Aj napriek tomu, že výsledky týchto experimentov sú nádejné, je potrebné vykonať viac štúdii na mužoch, ktoré by nám ukázali, či moringa naozaj zlepšuje ich plodnosť.
Zhrnutie na záver
Moringa olejodárna je indický strom, ktorý sa už tisíce rokov využíva v tradičnej medicíne.
Vedci však zatiaľ preskúmali len malú časť jej účinkov na naše zdravie (1).
Výsledky štúdii doposiaľ ukázali len to, že moringa dokáže mierne znížiť krvnú hladinu cukru a cholesterolu. Experti sa tiež domnievajú, že moringa olejodárna môže mať aj antioxidačné a protizápalové účinky, a dokonca nás môže ochrániť pred toxicitou arzénu. Na to však je potrebné urobiť ešte viacero výskumov na ľuďoch, aby sme vedeli jednoznačne povedať, aké účinky moringa má a nemá.
Moringa je taktiež veľmi výživná a jej konzumácia sa odporúča ľuďom, ktorí trpia nedostatkom esenciálnych živín.