Kokosový olej na tvár. Pomáha vašej pleti alebo nie?

Autor: Miroslav Beňo

Kokosový olej je typ tuku, ktorého zdraviu prospešné vlastnosti sa už dlhšiu dobu propagujú.

Je známy napríklad tým, že znižuje hladinu LDL cholesterolu a u pacientov s Alzheimerovou chorobou tiež dokáže zlepšiť mozgové funkcie. Okrem toho má kokosový olej množstvo ďalších pozitívnych účinkov na našej zdravie (1, 2).

Niektoré štúdie tiež svedčia o tom, že táto potravina nám zlepšuje zdravie pokožky.

V tomto článku sa teda pozrieme na výsledky výskumov, a pokúsime sa nájsť odpoveď na to, či je kokosový olej naozaj prospešný pre našu pokožku.

 

 

Čo je kokosový olej?

Kokosový olej je vysoko nasýtený olej, ktorý sa tradične vyrába lisovaním surových kokosov alebo sušenej kokosovej dužiny (3).

Pri skladovaní v izbovej teplote má tento olej pevnú konzistenciu. Počas zahrievania však postupne začína mäknúť a po chvíli sa môže aj roztopiť.

Ľudia ho často používajú pri varení alebo si ho aplikujú priamo na pokožku či vlasy.

Až 65 % jeho celkového obsahu tvoria mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom, ktoré zaraďujeme medzi nasýtené tuky (4).

Kokosový olej obsahuje tieto mastné kyseliny (4):

 •     49 % kyseliny laurovej,
 •     18 % kyseliny myristovej,
 •     8 % kyseliny kaprylovej,
 •     8 % kyseliny palmitovej,
 •     7 % kyseliny kaprínovej (dekánovej),
 •     6 % kyseliny olejovej,
 •     2 % kyseliny linolovej,
 •     2 % kyseliny stearovej.

 

Aj napriek tomu, že až 90 % celkového zloženia tohto oleja tvoria nasýtené tuky, nachádza sa v ňom aj malé množstvo mononenasýtených a polonenasýtených mastných kyselín. Polievková lyžica kokosového oleja obsahuje zhruba dvanásť gramov nasýtených tukov a jeden gram nenasýteného tuku (5).

 

Účinky kokosového oleja na tvár a pleť

 

Je účinný voči škodlivým mikroorganizmom

Mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom nachádzajúce sa v tomto oleji majú antimikrobiálne účinky, vďaka ktorým nás môžu ochrániť pred škodlivými mikroorganizmami.

To je dôležité pre zdravie pokožky, pretože baktérie a plesne nám zapríčiňujú kožné infekcie vrátane akné, celulitídy, folikulitídy či atletickej nohy (6).

Pravidelným nanášaním kokosového oleja na pokožku sa teda dá obmedziť rast týchto mikroorganizmov.

Kokosový olej má tento účinok vďaka tomu, že obsahuje kyselinu laurovú, ktorá je známa tým, že dokáže bojovať proti škodlivým mikroorganizmom. Kyselina laurová tvorí takmer 50 % celkového obsahu mastných kyselín kokosového oleja.

V priebehu štúdie, ktorá skúmala antibakteriálne účinky tridsiatich typov mastných kyselín proti dvadsiatim rôznym kmeňom baktérií, sa zistilo, že kyselina laurová dokáže najúčinnejšie potlačiť rast týchto jednobunkových organizmov (7).

Výsledky ďalšej skúmavkovej štúdie tiež svedčia o tom, že kyselina laurová dokáže zničiť Propionibacterium acne, čo je typ baktérie, ktorý zapríčiňuje vznik zápalových akné (8).

Kokosový olej však okrem kyseliny laurovej obsahuje aj malé množstvo kyseliny kaprínovovej (dekánovej), ktorá sa tiež zaraďuje medzi mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom. V priebehu rôznych experimentov sa ukázalo, že aj táto kyselina má silné antimikrobiálne účinky.

Svedčia o tom napríklad výsledky jednej skúmavkovej štúdie, počas ktorej sa zistilo, že kyseliny laurová a kaprínová sú účinné voči mnohým kmeňom baktérií (9).

Počas ďalšej skúmavkovej štúdie sa navyše ukázalo, že kyselina kaprínová má aj protiplesňové účinky. Z toho vyplýva, že dokáže potlačiť rast niektorých druhov plesní (10).

 

Kokosový olej nám môže znížiť zápal

Chronický zápal je hlavnou súčasťou mnohých kožných ochorení vrátane psoriázy, kontaktnej dermatitídy a ekzému (11).

V priebehu rôznych štúdií sa zistilo, že kokosový olej má protizápalové vlastnosti.

Ukázalo sa to napríklad počas jedného experimentu na potkanoch, počas ktorého im mali vedci panenským kokosovým olejom natierať zapálené uši. Kokosový olej mal na týchto hlodavcov protizápalové účinky a okrem toho im dokázal utíšiť bolesť (12).

Ďalším dôvodom, prečo kokosový olej dokáže zmierňovať zápal je, že zlepšuje antioxidačný status.

Antioxidanty stabilizujú voľné radikály a tým pádom nás zbavujú reaktívnych atómov, ktoré v našom tele často spôsobujú zápal (13).

V roku 2013 sa uskutočnila štyridsaťpäťdňová štúdia na zvieratách, počas ktorej vedci podávali potkanom kokosový, olivový alebo slnečnicový olej. Na konci experimentu sa ukázalo, že u hlodavcov, ktorí konzumovali panenský kokosový olej, sa zvýšil antioxidačný status, čo ich do najvyššej miery ochránilo pred vznikom oxidačného stresu (14).

Nezabúdajte však na to, že tieto štúdie boli vo väčšine prípadov skúmavkové alebo sa uskutočňovali na zvieratách. Zatiaľ teda nevieme s istotu povedať, či sa tieto protizápalové účinky kokosového oleja prejavujú aj u ľudí.

Výsledky týchto experimentov však ukázali, že konzumáciou alebo natieraním kokosového oleja na pokožku sa nám môže potenciálne znížiť zápal.

 

Kokosovým olejom sa dá liečiť akné

Niektorí ľudia sa domnievajú, že kokosový olej upcháva póry. To však zrejme nie je pravda, pretože výsledky významných štúdií svedčia o tom, že kokosový olej nám môže pomôcť zbaviť sa akné.

Akné je zápalové ochorenie a lieči sa medikamentami, ktoré pôsobia proti zápalu (15).

Keďže kokosový olej a kyseliny, ktoré sa v ňom nachádzajú, nám môžu v tele znížiť zápal, je pravdepodobné, že sa ním bude dať aj vyliečiť akné.

Príčinou tohto potenciálneho účinku je fakt, že kokosový olej obsahuje mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom, ktoré nám vďaka svojím antibakteriálnym vlastnostiam môžu pomôcť zmierniť akné.

Silné účinky proti akné môže mať napríklad kyselina laurová, ktorá tvorí približne polovicu celkového obsahu mastných kyselín kokosového oleja. V priebehu skúmavkových štúdií a experimentov na zvieratách sa totiž ukázalo, že kyselina laurová dokáže zničiť kmene baktérií spôsobujúcich toto zápalové ochorenie (8, 16).

Tieto štúdie navyše ukázali, že kyselina laurová nás môže pred týmito baktériami ochrániť lepšie než benzyolperoxid (16).

Výsledky rôznych štúdií však svedčia o tom, že protizápalové a antibakteriálne účinky môže mať okrem kyseliny laurovej aj kyselina kaprínová (dekánová).

Počas experimentu na zvieratách a skúmavkovej štúdie sa v roku 2014 zistilo, že tieto dve kyseliny dokážu zmierniť zápal a zničiť baktérie, ktoré zapríčiňujú akné (17).

Pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku si kokosový olej nanášajte priamo na miesta výskytu akné.

 

Kokosový olej dokáže zvlhčiť suchú pokožku

Ak si myslíte, že kokosový olej účinkuje len proti akné a zápalu, tak sa mýlite. V priebehu rôznych štúdií sa totiž zistilo, že tento olej nám tiež môže pomôcť udržiavať si hydratovanú pokožku.

Ukázalo sa to napríklad počas jedného dvojtýždňového experimentu, ktorého sa zúčastnili pacienti s mierne až stredne suchou pokožkou. Vedci na týchto ľuďoch porovnávali účinky kokosového a minerálneho oleja, čo je olej vyrábaný z ropy, ktorý sa často používa na liečbu suchej pokožky.

Na konci tohto experimentu sa zistilo, že kokosový olej významne zlepšuje hydratáciu pokožky a že jeho hydratačné účinky sú veľmi podobné účinkom minerálneho oleja (18).

Kokosovým olejom sa dá vyliečiť aj ekzém, čo je kožné ochorenie prejavujúce sa šupinovitými a svrbiacimi vyrážkami.

Svedčia o tom výsledky štúdie, ktorej sa zúčastnilo 52 dospelých ľudí s ekzémom. Vedci si ich rozdelili na dve skupiny: prvá si mala na pokožku nanášať kokosový olej a druhá – olivový olej. Kokosový olej prvej skupine ľudí zmiernil suchosť pokožky a pomohol im aj zbaviť sa ekzému (19).

Podobný experiment navyše ukázal, že kokosový olej dokáže ekzém zmierniť až o 68 %. Takýto účinok na liečbu ekzému nemá ani minerálny olej (20).

Vďaka hydratácii si vaša pokožka dokáže zachovať správnu funkciu, ktorá spočíva v ochrane ľudského tela pred rôznymi baktériami. Okrem toho hydratácia podporuje hojenie jaziev a celkové zdravie pokožky (21, 22, 23).

 

Kokosový olej má potenciálne účinky na liečbu rán

V priebehu rôznych štúdií sa zistilo, že kokosový olej je nápomocný pri hojení rán.

Ukázal to napríklad experiment na potkanoch, v priebehu ktorého im vedci na rany nanášali panenský kokosový olej.

Výsledky tohto experimentu svedčia o tom, že u hlodavcov dokázal kokosový olej urýchliť proces hojenia, zlepšiť antioxidačný status a zvýšiť hladinu kolagénu, čo je dôležitá bielkovina, ktorá podporuje liečbu rán (24).

Ďalšia štúdia na zvieratách ukázala, že kokosový olej má v kombinácii s antibiotikami priaznivý účinok na hojenie popálenín (25).

Vďaka svojím antimikrobiálnym účinkom nás kokosový olej môže ochrániť aj pred infekciou, ktorú zaraďujeme medzi hlavné rizikové faktory komplikujúce proces hojenia (26).

 

Ako si kokosový olej nanášať večer na pleť?

Kokosový olej si na tvár nanášajte v takom množstve ako nočný krém.

POSTUP PRI NANÁŠANÍ KOKOSOVÉHO OLEJA:

 1. Naberte si polievkovú lyžicu kokosového oleja a jemne si ho rozotrite medzi dlaňami. Po chvíli sa vám olej roztopí a začne mať hodvábnu a ľahkú textúru.
 2. Natrite si kokosovým olejom tvár a krk. Môžete si ho aplikovať aj na hruď alebo na iné časti tela, kde máte suchú pokožku.
 3. Vezmite si jemnú tkaninu a pomocou nej si z pleti odstráňte neroztopené zvyšky oleja. Neodporúčame vám na to používať vatové guľôčky, pretože tie sa vám na natretú tvár môžu prilepiť.
 4. Tenkú vrstvu kokosového oleja nechajte na pleti pôsobiť celú noc.
 5. Dávajte si pozor na to, aby sa vám kokosový olej nedostal do kontaktu s očami, pretože by vám mohol spôsobiť dočasné rozmazané videnie.
 6. Kokosový olej sa dá používať aj na odstránenie make-upu, čo je výbornou správou pre ľudí, ktorí sú v časovej tiesni. V prípade, že ste sa rozhodli týmto olejom odlíčiť tvár, nasledujte vyššie uvedené kroky. Po odlíčení si môžete tenkú vrstvu kokosového oleja ešte raz naniesť na tvár namiesto nočného krému.

 

Niektorí ľudia zas kokosový olej používajú ako náhradu za zmäkčovacie krémy, a raz do týždňa alebo príležitostne si ho večer aplikujú na pokožku.

Ak máte mastnú alebo zmiešanú pokožku, môžete tento olej skúsiť použiť aj na liečbu suchých škvŕn a vyrážok v okolí očí.

 

Kto by sa mal kokosovému oleju vyhýbať?

Aj napriek tomu, že tento olej podporuje zdravie pokožky, môže niektorým ľuďom spôsobiť zbytočné kožné problémy.

Kokosový olej by si napríklad nemali nanášať ľudia s mastnou pokožkou, pretože u nich môže vyvolať uhry alebo upchať póry.

To, či je kokosový olej vhodný pre váš typ pokožky, zistíte najlepšie zaužívanou metódou pokusu a omylu.

Na pozore by sa mali mať aj ľudia s citlivou pokožkou. Títo ľudia by si kokosový olej mali nanášať len v malých množstvách, pretože im môže upchať póry alebo spôsobiť podráždenie kože. Pred prvým použitím sa im tiež odporúča vyskúšať znášanlivosť oleja na malej časti kože.

Potešujúcou správou však je, že konzumácia kokosového oleja nemá vo väčšine prípadov škodlivý vplyv na naše zdravie.

Ak vás teda trápi mastná alebo citlivá pokožka, a chcete naplno využiť priaznivé účinky kokosového oleja, zaraďte si ho radšej do jedálnička.

 

Ktorý typ kokosového oleja je najlepší?

Kokosový olej sa vyrába suchým alebo mokrým spracovaním.

V priebehu suchého spracovania sa kokosový olej vyrába lisovaním sušenej kokosovej dužiny. Po lisovaní sa olej dezodoruje a bieli.

Výsledkom tohto výrobného procesu je rafinovaný kokosový olej, ktorý má neutrálnu vôňu a vyšší bod prepálenia (27).

Panenský kokosový olej sa zas vyrába metódou mokrého spracovania a získava sa zo surovej kokosovej dužiny. Tento olej má kokosovú vôňu a nižší bod prepálenia (27).

Rafinovaný kokosový olej je teda výborný na varenie pri vysokých teplotách. Naopak, panenský kokosový olej je zas lepšou voľbou pre zdravie pokožky.

Na účinky tohto typu oleja sa aj zameriava väčšina výskumov. Výsledky niektorých štúdií navyše svedčia o tom, že panenský kokosový olej má v porovnaní s rafinovaným olejom viac pozitívnych účinkov na naše zdravie.

Ukázalo sa to napríklad počas jedného experimentu na potkanoch v roku 2009, ktorých si vedci rozdelili do dvoch skupín. Prvej skupine sa podával panenský kokosový olej a druhej – rafinovaný. U hlodavcov konzumujúcich panský olej sa viac zlepšil antioxidačný status a o niečo viac sa im aj zvýšila schopnosť tela odstraňovať škodlivé voľné radikály (28).

V priebehu ďalšej skúmavkovej štúdie sa zas zistilo, že v panenskom kokosovom oleji sa nachádza viac antioxidantov, ktoré dokážu znižovať zápal. Výsledky danej štúdie svedčia aj o tom, že tento typ oleja je v porovnaní s rafinovaným kokosovým olejom účinnejší voči voľným radikálom (27).

Vyššie uvedené štúdie teda ukázali, že panenský kokosový olej nás môže viac ochrániť pred oxidáciou a má aj lepšie účinky proti voľným radikálom. Tieto nestabilné molekuly sú známe tým, že nám poškodzujú bunky, spôsobujú zápal a zvyšujú aj riziko výskytu niektorých chorôb.

 

Zhrnutie na záver

Účinky kokosového oleja na naše zdravie sú už dôkladne preskúmané. Štúdie, ktoré skúmali účinky tohto oleja na pokožku, však vo väčšine prípadov boli skúmavkové alebo sa vykonávali na zvieratách.

Tieto experimenty však priniesli potešujúce výsledky, ktoré spočívali v tom, že kokosový olej má potenciálne účinky na zdravie našej pokožky. Dokáže napríklad zmierňovať zápal a dajú sa ním aj liečiť rany. Okrem toho môže byť tento olej aj výborným hydratačným prostriedkom.

Kokosový olej navyše obsahuje mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom, ktoré sú známe svojimi antimikrobiálnymi účinkami. Dokážu napríklad ochrániť pokožku pred škodlivými baktériami a môžu nám aj pomôcť zbaviť sa akné.

V prípade, že máte mastnú alebo veľmi citlivú pokožku, začnite si kokosový olej nanášať len v malých množstvách. Pred prvým použitím je tiež dôležité, aby ste si vyskúšali znášanlivosť tohto oleja na malej časti kože. Ak sa obávate, že kokosový olej nebude pre vašu pokožku vhodný, poraďte sa so svojim dermatológom.

Share This