Graviola a všetko, čo o nej potrebujete vedieť (kalórie, nutričné hodnoty, vitamíny, účinky)

Autor: Miroslav Beňo

Čo je graviola

Graviola alebo tiež soursop, je plod stromu Annona muricata, ktorý pochádza z tropických oblastí Ameriky (1). Pokiaľ ste cestovali po Mexiku, Karibiku alebo Južnej Amerike, tak ste pravdepodobne videli tento strom naživo.

Graviola je ostnaté zelené ovocie s krémovou konzistenciou a výraznou chuťou, ktorá je častokrát prirovnávaná k ananásu alebo jahodám obohateným o ďalšie sladké a citrusové tóny, vďaka čomu je graviola veľmi obľúbená vo vyššie zmienených oblastiach [1]

Pestuje sa tiež v Afrike, Juhovýchodnej Ázii a dokonca aj na Floride. Pre vlastnú spotrebu si môžete tiež graviolu sami v záhrade vypestovať. Graviola je vlastne len jeden druh Annony, Zároveň sa považuje aj za jeden z najväčších druhov Annony s rôznymi využitiami. Mäkká dužina a vláknina sa používa na prípravu nápojov, dezertov, smoothies a sladkostí, ako aj na mnoho tradičných lekárskych procedúr.

Toto ovocie nie len že skvele chutí, ale je tiež bohaté na vitamíny a živiny  – v graviole nájdeme vitamín C, vitamín B a niektoré antioxidačné zložky. Šťava z gravioly sa môže používať lokálne, zatiaľ čo prášok z jadierok a odvary z listov majú orálne využitie a sú obľúbenými prírodnými liečivými prostriedkami. Môžete si tiež z listov a prášku z jadierok uvariť silný čaj, ktorý má viacero pozitívnych účinkov na ľudské telo.

Graviola sa zvyčajne konzumuje čerstvá tak, že sa rozreže napoly a lyžicou sa vyberie dužina. Plody bývajú rôznej veľkosti a môžu byť pomerne veľké, takže je vhodné ich rozdeliť na niekoľko porcií.

 

 

Nutričné hodnoty gravioly

Priemerná porcia gravioly obsahuje málo kalórií, ale zároveň je bohatá na živiny, ako napríklad vláknina a vitamín C. V 100-gramovej porcii čerstvej gravioly nájdeme (2):

  •     66 kalórií
  •     1 gram bielkovín
  •     16,8 gramov sacharidov
  •     3,3 gramu vlákniny
  •     34% ODD* vitamínu C
  •     8% ODD draslíka
  •     5% ODD magnézia
  •     5% ODD tiamínu

*ODD = odporúčaná denná dávka

 

Graviola tiež obsahuje menšie množstvo niacínu, riboflavínu, kyseliny listovej a železa.

 

Sacharidy

Jedna šálka gravioly obsahuje takmer 38 gramov sacharidov. Sacharidy v graviole tvoria prirodzene vyskytujúce sa cukry. Jedna porcia gravioly zároveň obsahuje 7 gramov vlákniny (čo je približne štvrtina odporúčanej dennej dávky). Glykemický index gravioly je nízky [2].

 

Tuky

Graviola obsahuje veľmi málo tukov: v jednej porcii nájdeme menej než jeden gram tuku. 

 

Bielkoviny

Graviola, podobne ako väčšina druhov ovocia, sa nepovažuje za dobrý zdroj bielkovín. Jedna porcia gravioly obsahuje len 2,3 gramu bielkovín. Na pokrytie dennej dávky bielkovín sa preto odporúča zahrnúť do stravy iné zdroje bielkovín, ako napríklad losos, chudé mäso a strukoviny.

 

Zdravotné prínosy a účinky

Je pozoruhodné, že mnoho častí gravioly, vrátane listov, plodu a stonky, má lekárske využitie. Graviola sa tiež používa vo varení a môže sa dokonca aplikovať na kožu. 

Výskumy za posledné roky odhalili mnoho zdravotných výhod gravioly.

 

Graviola je plná antioxidantov

Mnoho pozitívnych účinkov gravioly je spojených s vysokým obsahom antioxidantov v graviole.

Antioxidanty sú látky, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály, čo sú škodlivé látky poškodzujúce bunky.

Niektoré výskumy ukazujú, že antioxidanty sa podieľajú na znížení rizika viacerých ochorení, vrátane srdcových ochorení, rakoviny a cukrovky (3, 4, 5).

Jedna laboratórna štúdia skúmajúca antioxidačné vlastnosti gravioly odhalila, že graviola účinne zabraňuje škodlivému pôsobeniu voľných radikálov (6).

Ďalšia laboratórna štúdia merajúca množstvo antioxidantov vo výťažku z gravioly zistila, že extrakt z gravioly ochraňuje bunky pre ich poškodením. Tento výťažok zároveň obsahoval niekoľko rastlinných antioxidantov vrátane luteolínu, quercetínu a tangeretínu (7).

Podľa štúdie z roku 2014 extrakt z gravioly obsahuje mnoho ďalších látok s antioxidačnými účinkami.

Medzi tieto látky patria:

  • taníny
  • saponíny
  • fytosteroly
  • flavonoidy
  • antrachinóny

 

Potrebný je však ďalší výskum na vyvodenie záverov o zdravotných prínosoch antioxidantov nachádzajúcich sa v graviole pre ľudí.

 

Graviola môže potenciálne ničiť rakovinové bunky

Hoci doposiaľ boli uskutočnené prevažne laboratórne výskumy, niektoré štúdie preukázali, že graviola je schopná eliminovať rakovinové bunky.

Jedna laboratórna štúdia použila výťažok z gravioly pri liečbe rakoviny prsníka. Odhalilo sa, že výťažok je schopný zmenšiť nádor, zničiť rakovinové bunky a zvýšiť imunitný systém (8).

Ďalšia laboratórna štúdia skúmajúca účinky extraktu z gravioly na leukémiu zistila, že graviola spomaľuje rast a tvorbu rakovinových buniek (9).

Podotknime však, že v týchto laboratórnych štúdiách boli použité silné dávky výťažku z gravioly. Potrebné sú ďalšie štúdie, ktoré preskúmajú účinky konzumácie gravioly na rakovinu u ľudí.

 

Graviola pomáha v boji proti baktériám

Niektoré štúdie naznačujú, že graviola má okrem antioxidačných účinkov tiež antibakteriálne vlastnosti.

V jednej laboratórnej štúdii boli použité rôzne koncentrácie výťažku z gravioly na rozdielne typy baktérií, ktoré spôsobujú ochorenia ústnej dutiny.

Graviola účinne zničila mnoho druhov baktérií vrátane bakteriálnych kmeňov, ktoré spôsobujú zápal ďasien, zubný kaz a kvasinkové infekcie (10).

Ďalšia laboratórna štúdia odhalila, že extrakt z gravioly účinne bojuje proti baktérii, ktorá vyvoláva choleru a stafylokokovú infekciu (11).

Napriek týmto výsledkom však treba vziať do úvahy to, že vo všetkých štúdiách bol použitý výťažok s vysokou koncentráciou. Množstvo účinných látok v tomto výťažku je tak oveľa vyššie ako množstvo, ktoré bežne prijímate stravou.

Je nutné uskutočniť ďalšie štúdie, ktoré posúdia možné antibakteriálne vlastnosti tohto ovocia.

 

Graviola zmierňuje zápal

Niektoré štúdie na zvieratách zistili, že graviola a látky v nej obsiahnuté by mohli byť schopné bojovať proti zápalu.

Zápal je normálna imunitná odpoveď na poranenie. Narastajúce výskumy však naznačujú, že chronický zápal môže mať vplyv na vznik ďalších ochorení (12).

V jednej štúdii sa potkanom podával extrakt z gravioly, ktorý následne zmiernil opuchy a zápal (13).

Ďalšia štúdia priniesla podobné zistenia: výťažok z gravioly zmiernil opuchy u myší o 37% (14).

Hoci doposiaľ boli uskutočnené len štúdie na zvieratách, graviola by mohla byť obzvlášť prospešná v liečbe zápalových ochorení, ako napríklad artritída.

V jednej štúdií na zvieratách dokonca výťažok z gravioly znížil hladinu niektorých zápalových markerov spojených s artritídou (15).

Na vyvodenie konečných záverov o protizápalových účinkoch gravioly je však potrebný ďalší výskum.

 

Graviola pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi

Niektoré štúdie na zvieratách preukázali, že graviola pozitívne vplýva na stabilizáciu cukru v krvi.

V jednej dvojtýždňovej štúdii dostávali potkany trpiace cukrovkou injekciu s extraktom z gravioly. Potkany, ktorým bola podávaná dávka extraktu, mali 5-krát nižšiu hladinu cukru v krvi v porovnaní s neliečenou skupinou (16).

Ďalšia štúdia zistila, že výťažok z gravioly znižuje u potkanov trpiacich cukrovkou hladinu cukru o 75% (17).

V týchto štúdiách na zvieratách bol však použitý veľmi koncentrovaný extrakt z gravioly, ktorý presahuje množstvo živín, ktoré by ste mohli prijať konzumáciou gravioly.

Hoci na vyvodenie konečných záverov sú potrebné ďalšie štúdie na ľuďoch, uskutočnené výskumy preukázali prospešné účinky gravioly na cukrovku v kombinácii so zdravou životosprávou

 

Graviola zabraňuje vzniku vredov

Vredy sú bolestivé miesta, ktoré sa vytvárajú vo výstelke žalúdka, pažeráku alebo tenkom čreve.

Podľa štúdie z roku 2014 na hlodavcoch má graviola schopnosť predchádzať vzniku vredov: ochraňuje sliznicu žalúdka a zabraňuje poškodeniu tráviaceho traktu vplyvom pôsobenia voľných radikálov.

 

Graviola lieči herpes

Herpes je vírusová infekcia, ktorá je spôsobená herpes simplex vírusom. Môže sa vyskytovať v oblasti pohlavných orgánov alebo pier.

Graviola sa považuje za alternatívnu liečbu herpesu, avšak stále je potrebných viac výskumov v tejto oblasti. Laboratórna štúdia z roku 2012 preukázala, že graviola je účinná v boji proti herpesu.

Podľa štúdie z roku 1999 extrakt z gravioly môže mať antivirálne vlastnosti proti herpes simplex vírusu typu 2 (HSV-2). HSV-2 je zodpovedný za väčšinu prípadov genitálnych herpesov. V skúmavke sa preukázalo, že graviola je ničí HSV-2 bunky.

 

Graviola má analgetické účinky

Graviola a už po celé roky používa ako úľava od bolesti – lokálne sa aplikuje na rany a poranenia. Dokáže však zmierniť bolesť a urýchliť hojenie aj pri vnútornom podaní. Vďaka svojím sedatívnym a protizápalovým vlastnostiam je toto pôsobivé tropické ovocie skvelým prostriedkom proti vnútornej aj vonkajšej bolesti. Analgetické účinky gravioly boli potvrdené v experimente vykonanom na hlodavcoch, ktorý bol zverejnený v akademickom žurnály Journal of Medicinal Food [14].

 

Graviola zmierňuje nespavosť

Čaj z gravioly sa už po celé storočia používa ako prostriedok na zmiernenie stresu. Graviola má určité protizápalové a upokojujúce vlastnosti, vďaka čomu je veľmi účinná pri nadmernom strese a úzkostiach. Stresové hormóny v tele sú škodlivé a môžu narušiť váš prirodzený metabolizmus ako aj spánkový režim [6]. Pokiaľ trpíte nespavosťou alebo nepokojným spánkom, mali by ste vyskúšať čaj z gravioly. 

 

Ako jesť graviolu

Graviola sa dá pripraviť na mnoho spôsobov – v Južnej Amerike je napríklad obľúbenou zložkou džúsov, zmrzliny či sorbetov.

Dužina gravioly sa môže pridať do smoothie, dá sa z nej uvariť čaj alebo sa môže použiť na osladenie koláčov.

Keďže má graviola prirodzene sladkú chuť, najčastejšie sa konzumuje čerstvá.

Pri výbere by ste mali siahnuť po graviole, ktorá je mäkká alebo ju pred konzumáciou môžete nechať pár dní dozrieť. Potom graviolu pozdĺž rozkrojte, lyžicou vyberte zo šupky dužinu a môžete podávať.

Pamätajte si však, že jadierkam z gravioly by ste sa mali vyhýbať. Obsahujú totiž neurotoxín anonacín, ktorý prispieva k vzniku Parkinsonovej choroby (18).

 

Vedľajšie účinky

Obzvlášť pri dlhodobej konzumácii môže graviola spôsobiť poškodenie nervov a problémy s pohybom. Taktiež sa môže vyskytnúť závažná neuropatia, ktorá vedie k príznakom Parkinsonovej choroby, ako je tras a stuhnuté svaly. Graviola môže zhoršiť príznaky u ľudí trpiacich Parkinsonovou chorobou.

Pri častej konzumácii môže byť graviola toxická pre obličky a pečeň. Ľudia s ochoreniami pečene alebo obličiek by sa mali graviole vyhýbať.

Mali by ste sa najprv poradiť s lekárom, pokiaľ zvažujete zaradenie gravioly do stravy a zároveň:

  • máte vysoký krvný tlak alebo užívate lieky na krvný tlak;
  • máte cukrovku;
  • ste tehotná;
  • kojíte.
Share This